Reklama

TVRDÉ podmienky kolúznej väzby sa majú meniť! Pozrite sa, čo odsúdených po novom ČAKÁ!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TVRDÉ podmienky kolúznej väzby sa majú meniť! Pozrite sa, čo odsúdených po novom ČAKÁ!
    Reklama

    Okolúznej väzbe sa debatuje už vyše roka. Zadržaní sa sťažovali na jej podmienky, ktoré kritizoval aj Európsky výbor na zabránenie mučenia. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková aj po stredajšom rokovaní vlády potvrdila, že dĺžka kolúznej väzby sa zmení. Má konkrétne návrhy.

    Počet zásahov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) je už druhý rok veľmi vysoký. Zadržaní takmer vždy putujú do väzby – najčastejšie do kolúznej, aby do skončenia vyšetrovania nemohli ovplyvňovať svedkov.

    Na podmienky v kolúznej väzbe sa sťažovali obvinení, aj ich právni zástupcovia. Do súčasnej podoby ich však nastavila ešte vtedy vládnuca strana Smer-SD. Po tom, čo v kolúznej väzbe došlo za posledný rok k niekoľkým úmrtiam, začalo sa intenzívnejšie hovoriť o nutnosti jej zmeny. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková súhlasí. „Nemalo by to byť tak, že ste v kolúznej väzbe, lebo trestné konanie nepokročilo. Pri kolúznej väzbe by sa mali úkony vykonávať v prísnejšom časovom slede,” povedala pre denník Plus JEDEN DEŇ.

    Podmienky v slovenskej zadržiavacej väzbe kritizuje aj uznávaný český advokát a viceprezident Únie obhajcov ČR Lukáš Trojan. „Je nesporné, že dochádza k nadužívaniu kolúznej väzby. Obávam sa, že v niektorých prípadoch je aj zneužívaná. Možnosť zavrieť obvineného do kolúznej väzby na 3 roky je preto nepochybne silným lákadlom na to, ako vyvinúť mimoriadny tlak na doposiaľ nevinného človeka,” uviedol v rozhovore pre náš denník.

    Slovenská advokátska komora 26. januára zaslala ministerke Kolíkovej konkrétny návrh novely Trestného poriadku, ktorá mala okrem iného dnes neobmedzenú kolúznu väzbu skrátiť na 3 mesiace.

    Kritizovanú väzbu negatívne poznačili tragédie, najmä samovražda policajného exprezidenta Milana Lučanského. Monika Jankovská, bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti, je obvinená takmer rok. Psychicky sa zrútila po tom, ako ju 4. marca po prepustení z väzby opätovne zadržali. Exriaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch bol vo väzbe desať mesiacov a schudol 20 kíl. Nedávno tam zomrel, na COVID-19, právnik Ľubomír Krivočenko.

    V kolúznej väzbe je životný priestor obmedzený na pár štvorcových metrov, zadržaní sa nemôžu s nikým stretávať – ani s rodinou. 

    Toto kritizoval aj Európsky výbor na zabránenie mučenia. „Opakovane konštatoval zásadné nedostatky v podmienkach väzby. Tiež kritizoval ,bezkontaktnosť’ návštev alebo obmedzené kontakty s rodinou. Opakovane vyzýval Slovenskú republiku na uskutočnenie zmien,” povedala Marica Pirošíkova, bývalá zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva.

    Prečo Hnutie Sme rodina porušilo v tejto veci koaličnú zmluvu sa dozviete na ďalšej strane. 

    Návrh, ktorý upravuje kolúznu väzbu aj lehoty iných väzieb predložila aj poslankyňa Petra Hajšelová zo Sme rodina s tým, že požaduje skrátené legislatívne konanie na schválenie. Treba však dodať, že takéto novely zákonov sú v kompetencii ministerstva spravodlivosti na čele s Máriou Kolíkovou. Tá s úpravou podmienok ohľadom kolúznej väzby prišla prednedávnom. „O kolúznej väzbe sa bavíme, keď sú tu dôvody na väzbu pre skutočnosti, že môže dôjsť k ovplyvňovaniu svedkov či k mareniu vyšetrovania. Tie dva režimy sú vlastne postavené na tom, či také skutočnosti už existujú a sú jednoznačné, alebo sú to skôr domnienky,“ povedala.

    Na novelu z dielne Sme rodina sa preto zdvihla vlna kritiky. Podľa ministerky Kolíkovej je to porušenie koaličnej dohody. “Diskutovali sme o tom na koaličnej rade a aj s pánom predsedom hnutia Sme rodina. Pre mňa je nepredstaviteľné, aby právna úprava ku kolúznej väzbe, išla iným ako riadnym pripomienkovým konaním,” dodala.  Rovnako odmieta aj aby zákon prešiel v skrátenom legislatívnom konaní. 

    Podobne to vidí aj politológ Tomáš Koziak. “Je to jasné porušenie koaličnej dohody aj zmluvy, na ktorej sa dohodli po koaličnej kríze - myslím, že sa volá Dohoda dobrého vládnutia,” hovorí pre Plus JEDEN DEŇ. “Sme rodina si musí uvedomiť, že urobila chybu,” doplnil. Na otázku, či hnutie mení pravidlá kvôli zadržaniu bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského odpovedal jasne. “Nič iné sa aktuállne nepodsúva a vyzerá, že to robia najmä kvôli nemu. Nech to obalia do akýchkoľvek, aj humanitárnych dôvodov,” uzavrel politológ. 

    Strana SaS k tomu rovnako vydala stanovisko. “Podľa koaličnej zmluvy môžu byť návrhy predkladané len po súhlase všetkých štyroch koaličných strán a príslušného ministra, respektíve ministerky. O veci sa rokuje, avšak najlepšie riešenie je držať sa pravidiel, či išlo o porušenie koaličnej zmluvy, rozhodne koaličná rada,” uviedol pre Plus JEDEN DEŇ hovorca strany Ondrej Šprlák. 

    Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová návrh Sme rodina na pondelkovej koaličnej rade vetovala. „V súčasnosti nevidím žiadny dôvod na skracovanie dĺžky všetkých druhov väzby, či už ide o kolúznu, preventívnu alebo útekovú väzbu,” hovorí. “Zároveň sme videli, ako sa poslanci Smeru-SD snažia rôznymi návrhmi dostať z väzby ‚svojich ľudí´ a v tomto im rozhodne pomáhať odmietam,” doplnila.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Maria Koliková o okolnostiach úmrtia a zranenia policajného exprezidenta Milana Lučanského.

      Mohlo by vás zaujímať: