Reklama

Na túto NAKLADAČKU Heger s Matovičom len tak NEZABUDNÚ: Drsný odkaz pre ŠOKUJÚCE rozhodnutie!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Na túto NAKLADAČKU Heger s Matovičom len tak NEZABUDNÚ: Drsný odkaz pre ŠOKUJÚCE rozhodnutie!
    Reklama

    Súčasné koaličné strany na čele s OĽaNO hovorili pred voľbami o odpolitizovaní verejnej správy a dosadení nezávislých odborníkov na vybrané posty. Napriek týmto sľubom však za riaditeľa Slovenského pozemkového fondu (SPF) vláda vymenovala Jána Marosza takým spôsobom, že ani nemusel zabojovať o lukratívny flek vo výberovom konaní.

    Na ministerstve pôdohospodárstva počas uplynulých týždňov prebehli dve výberové konania na funkciu riaditeľa SPF, tie sa však skončili fiaskom. Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) priblížil, že s výberovými konaniami sám nebol spokojný. Zúčastnilo sa vraj na nich málo kandidátov, tých mohol odradiť aj nízky plat. Podľa ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana (OĽaNO) situáciu na SPF potrebovali riešiť urgentne, keďže ide o kľúčovú inštitúciu. Bez výberového konania preto pristúpili k vymenovaniu exposlanca Jána Marosza za riaditeľa SPF. Sám Vlčan potvrdil, že išlo o politické rozhodnutie. Heger však dodal, že ide o dočasný stav. Marosz má podľa neho pripraviť transformáciu na to, aby sa vystaval kvalitný tím odborníkov. „Toto je jeho úloha a potom odovzdáme vedenie do kvalitných rúk,“ dodal premiér.

    Zdroj: Ján Marosz

    Ján Marosz je novým šéfom Slovenského pozemkového fondu (SPF). Vláda ho vymenovala napriek tomu, že sa nezúčastnil výberového konania. Premiér Heger ale ubezpečuje, že je vo funkcii len dočasne, kým nastolí poriadok.

    Ján Marosz je bývalý poslanec OĽaNO, ktorý aktívne pomáhal Igorovi Matovičovi v predvolebnej kampani. V hnutí však platí pravidlo, že každý poslanec putuje v ďalšom volebnom období na koniec kandidátky, odkiaľ sa v prípade túžby po úspechu musí prekrúžkovať. To sa Maroszovi napriek slušnému počtu 15 324 hlasov nepodarilo, a to pre volebný systém, značný úspech OĽaNO a umiestnenie zvučných mien na začiatok kandidátky. Predbehol ho napríklad aj dovtedy takmer neznámy Kristián Čekovský s 8 018 hlasmi, ale aj Romana Tabak s 3 855 hlasmi či herec Robo Halák, ktorého v parlamente snáď ešte ani nebolo počuť. Ten získal 2 174 preferenčných krúžkov.

    Článok pokračuje na ďalšej strane.

    Napriek neúspechu vo voľbách sa OĽaNO na svojho člena nevykašľalo a dosadilo ho na rezort dopravy, kde mal pôsobiť ako štátny tajomník. Kuriózne je, že z tohto postu expresne rýchlo odišiel, a to po siedmich dňoch. Keďže ministrom dopravy a výstavby sa napokon stal nominant Sme rodina, ten veľmi rýchlo požiadal o jeho odvolanie. Oficiálnym dôvodom odchodu Marosza z rezortu bolo, že ide na vlastnú žiadosť. Skutočnou príčinou však boli nezhody medzi Maroszom a ministrom Andrejom Doležalom, s ktorým vraj mali rozdielnu predstavu o fungovaní v rámci ministerstva. Následne pokračoval v kariére na Úrade vlády Slovenskej republiky a stal sa poradcom vtedajšieho premiéra Igora Matoviča. Marosz vyštudoval nemecký jazyk a katechetiku v Nitre. SPF je však inštitúcia, ktorú dlhé roky zaťažujú veľké korupčné kauzy. Je otázne, do akej miery tam dokáže urobiť poriadok človek, ktorý podľa vzdelania nemá žiadne skúsenosti so správou pozemkov.

    K TÉME SA EXKLUZÍVNE PRE NÁŠ DENNÍK VYJADRIL POLITOLÓG TOMÁŠ KOZIAK. JEHO OSTRÉ SLOVÁ SI PREČÍTAJTE V NAŠEJ GALÉRII.

    Práve transparentné výberové konanie by podľa jeho slov malo odhaliť skúsenosti a dostatočné vzdelanie kandidáta. „Pochybujem, že na celom Slovensku sa nenájde schopnejší človek ako pán Marosz,“ uviedol politológ Radoslav Štefančík v súvislosti s tým, že vláda vraj nenašla vhodných kandidátov. „Ide o postup, ktorý je typický pre slovenskú politickú kultúru, a to dosadzovať do vysokých štátnych postov ‚našich ľudí‘,“ hovorí Štefančík. Tak to robila Pellegriniho, ako aj Ficova vláda, táto vláda však sľúbila, že to bude robiť inak, pripomenul odborník. „Nech sa potom vládna koalícia nečuduje, že sa jej do takýchto výberových konaní prihlasuje málo odborníkov – ak prakticky dopredu je jasný víťaz,“ tvrdí odborník. Profesionálov odradí, ak zistia, že výberové konania sú prakticky len akýmsi figovým listom, ktorým sa má zakryť krutá realita. „S veľkou nevôľou sledujeme, ako sa najsilnejšej koaličnej strane nedarí plniť sľub a na dôležité pozície nevypisuje výberové konania. Vyzývame ich preto, aby na posty nedosadzovali svojich, ale šéfov a šéfky úradov hľadali cez riadny výberový proces, z ktorého vzídu tí najlepší,“ napísala Nadácia Zastavme korupciu.

    Mohlo by vás zaujímať: