Reklama

TRI TISÍCKY výpovedí lekárov a pokračujúce vyjednávania: REAKCIA odborníkov vyráža dych!

Reklama

Rokovania ministra zdravotníctva Kamila Šaška s Lekárskym odborovým zväzom (LOZ) nepriniesli zatiaľ výraznejší posun pri stiahnutí výpovedí lekárov. Tých majú odborári vyzbieraných viac ako tritisíc. Prvým výsledkom stretnutí je zriadenie pracovnej skupiny, ktorá sa má zaoberať financovaním nemocníc.

„Je pre nás kľúčové, aby sa spravil v tomto poriadok, aby bolo jasne povedané, za čo poisťovne platia nemocniciam, aby boli štandardizované zmluvy medzi nemocnicami a poisťovňami. Aby sa to dalo kontrolovať, pretože tým sa dá zhodnotiť aj efektívnosť nemocníc,“ uviedol po utorkovom stretnutí s ministrom zdravotníctva šéf LOZ Peter Visolajský.

Ak sa vláda s odborármi nedohodne a lekári by svoje výpovede nestiahli, pre mnohé zdravotnícke zariadenia by to znamenalo vážne komplikácie. „Rozsah dosahu by bol v nemocniciach rozličný a závisel by od počtu a štruktúry, teda odbornosti lekárov vo výpovediach v jednotlivých zariadeniach a oddeleniach,“ myslí si zdravotnícky analytik a šéf INEKO Dušan Zachar. Veľká časť pacientov by však zahltila ambulantnú sféru. „Ambulancie už teraz praskajú vo švíkoch. Neviem si predstaviť, čo by nastalo, keby nemocnice padli a snažím sa na to nemyslieť. Verím, že sa situácia vyrieši,“ reagovala pneumologička Katarína Dostálová na konferencii Zdravotnícky manažment 2024, ktorý organizoval týždenník Trend.

Z právneho hľadiska má každý zamestnanec právo podať výpoveď bez toho, aby zamestnávateľovi oznámil dôvod. Následne podľa zákona plynie dvojmesačná výpovedná lehota, ktorú musí zamestnanec riadne odpracovať. Po jej uplynutí sa preruší pracovnoprávny vzťah.

Lekár a advokát spoločnosti Kinstellar Peter Kováč pripomína, že hromadné výpovede lekárov neprichádzajú prvýkrát. „Keď sa na to pozrieme, tak základná zásada je, že opakovaný fór je „blbý fór”. A tento fór sa opakuje už tretíkrát. Už to prestáva byť zaujímavé,“ povedal na konferencii Zdravotnícky manažment 2024 s tým, že od podávania hromadných výpovedí lekárov v roku 2011 a roku 2022 sa však legislatívne podmienky trochu zmenili.

Ako Kováč dodáva, každá takáto kríza je v podstate príležitosťou. A pokiaľ by štát chcel zatvoriť malé neefektívne nemocnice, tak tým, že zdravotníci dajú výpovede, z právneho hľadiska zamestnávatelia, teda nemocnice, nemusia odchádzajúcim lekárom platiť odstupné. „Čiže to je lacnejšie,“ podotkol.

„Mnoho lekárov si neuvedomuje ďalšie dôležité podmienky. A preto neverím, že tie výpovede myslia vážne. Mnohí tvrdia, že ich podávajú zo solidarity. Solidarita je síce fajn, no ak sa pozbiera kritická masa, môže nastať problém. Ak si však lekári myslia, že po uplynutí výpovednej lehoty sa nič nestane a skončia na úrade práce, musím podotknúť, že ich tam s najväčšou pravdepodobnosťou bude čakať ponuka zamestnania a pokojne sa môže stať, že úrad práce ich pošle práve k ich bývalému zamestnávateľovi,“ vysvetľuje lekár a advokát s tým, že pokiaľ majú lekári aj iný pracovný pomer, strácajú podporu v nezamestnanosti od štátu.

Nemocnice bez výpovedí

Portál ozdravme.sk zisťoval aktuálny stav lekárskych výpovedí. Podľa ich údajov bolo na Slovensku k 8. novembru sedem zdravotníckych zariadení, v ktorých neevidovali žiadnu výpoveď lekárov. Ide o nemocnice v Malackách, v Lučenci, vo Veľkom Krtíši, v Revúcej a v Sobranciach, ďalej o Východoslovenský ústav srdcových chorôb (VÚSCH a Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach (VOÚ).