Reklama

Od vraždy Kuciaka a Kušnírovej prešli už tri roky! Čo je s ľuďmi, na ktorých upozorňoval?

Novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú († 27) zavraždili 21. februára v ich dome vo Veľkej Mači. Špecializovaný trestný súd uznal Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú za nevinných z účasti na vražde snúbencov, vo veci preto bude rozhodovať Najvyšší súd.

Zdroj: Archív Zlatici Kušnírovej

Reklama

Novinár Ján Kuciak († 27) nenechal počas svojho života nitku suchú na politikoch a vplyvných podnikateľoch. Sám odhaľoval kauzy, pre ktoré prichádzal štát o milióny eur, čím suploval prácu polície. Paradoxne, práve Kuciakova vražda mohla byť podľa generálneho prokurátora Maroša Žilinku (50) spúšťačom obrovských zmien v prístupe vyšetrovateľov!

Tí od toho času „poriešili" množstvo ľudí, o ktorých Kuciak písal, vrátane už odsúdeného v kauze zmenky Mariana Kočnera (57), oligarchu Norberta Bödöra (43) obvineného v kauzách Dobytkár, Očistec a Judáš, podnikateľa Jozefa Brhela (59) obvineného v kauze Mýtnik, exšéfa polície Tibora Gašpara (58) obvineného v Očistci, exministra Petra Žigu (48) obvineného z podplácania, exprezidenta Finančnej správy Františka Imreczeho (48) obvineného v Mýtniku, podnikateľa Ladislava Bašternáka (48) odsúdeného za daňové podvody a mnohých ďalších.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Daniel Lipšic o rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

    Veľká väčšina prípadov sa však rozhýbala až po Kuciakovej smrti. Žilinka si myslí, že to nemusí byť náhoda: „Po tej tragickej udalosti, ako keby došlo k zlomu v myslení policajtov aj prokurátorov. Akoby si uvedomili, že toto bola posledná kvapka, že nemôžu ďalej sedieť a robiť si len formálne svoju prácu a nevidieť širšie súvislosti.“ Podľa generálneho prokurátora sa v polícii, ktorá objasňuje trestné činy, niečo zásadne zmenilo: „Uvoľnili sa im ruky. Začali pracovať s pocitom, že sa proti nim nebudú robiť žiadne protiopatrenia, ak si budú riadne plniť svoju funkciu. A to isté platí o prokuratúre.“

    Podstatnú časť svojej práce venoval Kuciak práve Kočnerovi, obžalovanému z jeho vraždy. Pre články Kuciaka sa mu ťažšie robili podozrivé obchody, pre čo mohol prichádzať o milióny eur. Kuciak upozornil na zvláštne prevody nehnuteľností z majetku Technopol Servis. Kauzu dozoruje Žilinka a Kočner v nej bol obvinený pred rokom. Kuciak sa venoval aj kauze zmenky, v ktorej je Kočner odsúdený na 19 rokov, prípadu Welten, kde Kočnera obvinili v lete 2019 a kauze Donovaly, v ktorej bol kontroverzný podnikateľ obvinený ešte pre novinárovou smrťou.

    Pozornosť však teraz púta hlavne kauza bytovky Glance House, na ktorú Kuciak upozorňoval v súvislosti s dražbou pozemkov. Bytovka sa za zvláštnych okolností „dostala na firmu" blízku" Kočnerovi. S prevodom súhlasil bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka (57) napriek tomu, že ňou bolo prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry zakázané nakladať. Trnka bol za to riešený iba disciplinárne, no teraz sa mu to vrátilo ako bumerang. Žilinka rozhodol vo veci opäť konať. „Žilinka po preskúmaní veci dospel k záveru, aby sa vo veci viedlo trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa,“ píše sa v stanovisku Generálnej prokuratúry.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      NAKA zadržala bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku!

      Kuciakova vražda však nepohla len prípadmi, ktorým sa venoval, ale celou spoločnosťou. Po najväčších protestoch od nežnej revolúcie pod značkou AllForJan odstúpil z premiérskeho kresla Robert Fico (56) a z ministerskej stoličky Robert Kaliňák (49). Obvinení z korupcie boli mnohí sudcovia, policajti, prokurátori a iné vplyvné osoby vrátane šéfov z NAKA Petra Hraška (53), Roberta Krajmera (48), Bernarda Slobodníka (59), šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa (43), štátnej extajomníčky Moniky Jankovskej (50) a mnohých ďalších.

      Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú († 27) zastrelili v ich dome vo Veľkej Mači 21. februára 2018. Z objednávky Kuciakovej vraždy je obvinený Kočner, no toho Špecializovaný trestný súd za vinného neuznal, a tak bude vo veci rozhodovať Najvyšší súd.

      Anketa

      Budú Marian Kočnes s Alenou Zsuzsovou odsúdení za účasť na vražde Jána Kuciaka († 27) a Martiny Kušnírovej († 27)?

      Prečítajte si tiež: