Po ostatnom rokovaní ústredného krízového štábu ostali ľudia pracujucí v odvetviach kutútry či športu v šoku. Ich existencia a schopnosť prežiť sa totiž ocitli na samej hranici kolapsu. A v jednom z posledných pokusov o záchranu mnohých zamestnaní adresoval premiérovi emotívny list aj známy hudobník Pavol Smolka. “Pamätáte sa ešte, ako sme v júni na Úrade vlády sedeli  oproti sebe a Vy sám ste nám nechceli veriť, koľko je všetkých povolaní a ľudí, v ktorých mene sme za Vami prišli kultúrne a slušne vyjednávať?”  pýta sa premiéra v otvorenom liste Smolka, ktorý touto cestou Matoviča prosí o odškodnenie ľudí pracujúcich v oblasti kultúry.

“Včera ste na tlačovej konferencii verejne povedali, že vláda SR bude musieť odškodniť ľudí z kultúry a športu. Beriem to ako verejný sľub, chlapské slovo pred tisícmi svedkov. Za mňa a ľudí pôsobiacich v živej kultúre Vám môžem sľúbiť to, o čo sa 5 mesiacov snažíme, že sme k dispozícii a radi pomôžeme,”vyhlásil.

Smolka vo svojom apeli na Matoviča upozorňuje, že v kultúrnom a kreatívnom priemysle v SR pracuje priamo 65 000 ľudí, ďaľších 155 000 v pridružených remeslách a službách, teda spolu by to podľa jeho slov malo byť asi 9 % zamestnaných ľudí v SR. “Aktuálne cca 80 000 týchto ľudí má okolo 90 % pokles pracovnej činnosti. Sú to ľudia v produktívnom veku, odborne a výkonnostne na úrovni, živitelia rodín, teda existenčne zasiahnutých môže byť /ak rátame aj rodiny/ okolo 300 000 ľudí,” hovorí Smolka.

Známy hudobník sa v liste snaží poukázať na fakt, že s kultúrou sú spojené povolania technikov, zvukárov, osvetľovačov, kulisárov, fotografov a mnohých iných. ”Hovorím aj za nich, sami už hovoriť nevládzu. Denne mi volajú tvrdí chlapi, ktorí celý život dreli a budovali svoje existencie, plačú mi do telefónu a už nevládzu ďalej. Veľa týchto odborne zdatných ľudí dnes začalo piť, mnohí prežívajú len vďaka lexaurínu, majú napríklad plné sklady drahej techniky, ktorá dnes nemá žiadnu cenu, pretože ju nikto nepotrebuje, pracovať sa nedá a budúcich cca 6-9 mesiacov sa ani nebude dať. Nevedia už platiť leasingy, prenájmy, zamestnancov dávno prepustili a mnohí uvažujú nad najhorším riešením. Hrozia im exekúcie, ich rodiny prídu o všetko,” opisuje zúfalú situáciu v kultúre Smolka, ktorý v závere znova prosí Matoviča, aby naplnil svoje slová a pomohol týchto ľudí odškodniť.

Celý emotívny status hudobníka Pavla Smolku o momentálnom stave kultúry nájdete v galérii.

Zuzana Smatanová a jej dlhoročný manažér Pavol Smolka.
Zuzana Smatanová a jej dlhoročný manažér Pavol Smolka.
Zdroj: archív Z. S.

Napriek sklamaniu Slovákov mnohých profesií však nie je vylúčené, že krajina časom pristúpi ešte k prísnejším represívnym opatreniam. Už v stredu 30. septembra by vláda mala rokovať o vyhlásení núdzového stavu na území celej republiky. "Núdzový stav vyhlasuje vláda z dôvodov definovaným zákonom. Jedným z nich je aj pandémia. Núdzový stav má umožniť efektívne riadinie pracovneho nasadenia napr. zdravotníkov, policajtov a vojakov. Vláda však počas núdzového stavu môže plošne obmedziť výkon základných ľudských práv, pričom občania sú povinní takéto obmedzenia strpieť,"vysvetlil situáciu politológ Miroslav Řádek.

Mohlo by vás zaujímať: