Na TOTO sa môže tešiť o 2 mesiace: Čo si povedali prezidenti Čaputová a Pellegrini?
10. 4. 2024, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:52)
Petrovi Pellegrinimu (48) zostávajú do zloženia prezidentského sľubu dva mesiace. Bude to zaujímavé obdobie. Šéf Hlasu totiž po zvolení do funkcie hlavy štátu automaticky prišiel o mandát poslanca a teda aj miesto šéfa parlamentu. Na niekoľko týždňov sa tak zo zvoleného prezidenta stal obyčajný občan.
Zdroj: Facebook
Zdroj: archív
Zdroj: MARTIN DOMOK
Galéria k článku
„Peter Pellegrini sa bude v čase do inaugurácie pripravovať na prevzatie najvyššej ústavnej funkcie. Súčasťou toho bude aj komunikácia so súčasnou prezidentkou. Zároveň si stále plní povinnosti predsedu strany Hlas, ktorá sa pripravuje na svoj volebný snem,” ozrejmila Pellegriniho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

Do inaugurácie musí stihnúť ešte dosť vecí. Už dnes sa bude na koaličnej rade rozhodovať, kto ho nahradí na čele parlamentu a kedy sa uskutoční oficiálna voľba. Ako sme upozorňovali už včera, nie je vylúčené ani prerozdeľovanie ministerstiev v rámci vládnej koalície a prípadné zmeny na jednotlivých ministerských stoličkách. Okrem toho musí Pellegrini vyriešiť ďalší problém: kto ho nahradí na čele strany Hlas. Prezidentský sľub zloží Peter Pellegrini tradične 15. júna. Keďže bol poslancom viac ako päť rokov, mal by podľa zákona dostávať plat ešte tri mesiace po zániku mandátu. To však neplatí v prípade, ak poslanec bezprostredne po zániku mandátu začne vykonávať inú funkciu ústavného činiteľa. Lenže v tomto prípade sa Pellegrini ujme funkcie prezidenta až zložením sľubu do rúk predsedu Ústavného súdu SR o dva mesiace.
Preto sme o rozlúsknutie tohto problému požiadali Národnú radu, do uzávierky sme však odpoveď nedostali. Takýto problém totiž Slovensko ešte neriešilo. Keď bol v prvej priamej voľbe 29. mája 1999 zvolený za prezidenta Rudolf Schuster, na druhý deň sa vzdal mandátu poslanca. Lenže do inaugurácie mu zostali len dva týždne. Pri nástupe do úradu je dôležitá spolupráca nového a končiaceho prezidenta. Dosluhujúca prezidentka Zuzana Čaputová zablahoželala svojmu nástupcovi ešte počas volebnej noci. Aj to môže naznačovať, ako sa končiaci prezident bude správať k svojmu nástupcovi. „Pani prezidentka telefonovala s Petrom Pellegrinim a zagratulovala mu k víťazstvu v prezidentských voľbách,” informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec s tým, že si už dohodli osobné stretnutie. Tento týždeň však prezidentka vyrazila na rozlúčkové cesty do zahraničia, nie je teda jasný termín stretnutia. Podrobnosti neprezradil ani Čaputovej hovorca.
V minulosti preberanie úradu prebiehalo dosť odlišne. Napríklad Ivan Gašparovič svojho nástupcu ignoroval niekoľko týždňov. „Novozvolený prezident Andrej Kiska sa snažil skontaktovať s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Požiadal ho o stretnutie. Gašparovič však niekoľko týždňov na ponuku stretnutia nereagoval," cituje denník SME bývalého Kiskovho hovorcu Romana Krpelana, ktorý dnes denníku šéfuje.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Prezidentka Zuzana Čaputová volila nového prezidenta vo svojom bydlisku, v Pezinku.
Oveľa jednoduchšie to mala mať súčasná prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa už v čase pred svojou inauguráciou stretla zo strany Andreja Kisku s pochopením. Exprezident jej totiž vychádzal maximálne v ústrety. „Ešte počas volebnej noci Kiska Zuzane Čaputovej ponúkol kancelárie v Prezidentskom paláci. Ona a jej tím ich využívali až do inaugurácie," uviedol Krpelan.
Ako pre náš denník uviedol Strižinec, komplikácií zo strany dosluhujúcej prezidentky sa nemusí obávať ani Peter Pellegrini. „Budeme postupovať podobne ako kedysi Andrej Kiska voči Zuzane Čaputovej,” vysvetlil s tým, že „ak Peter Pellegrini a jeho tím budú mať záujem, dostanú dočasne k dispozícii priestory v Karáčoniho paláci”.
V strehu je už od volebnej noci aj Úrad na ochranu ústavných činiteľov (ÚOÚČ). Novozvolený prezident má ochranku od oznámenia oficiálnych výsledkov. „Náš úrad už pracuje na tom, aby nový prezident mal také zabezpečenie a takú rezidenciu, ktorá je hodná prezidenta Slovenskej republiky,“ povedal pre TV JOJ Pavol Krejči, šéf ochrankárov.
Či bude Pellegrini bývať vo svojom byte v lukratívnej časti Bratislavy, však ešte nie je isté. Hlava štátu totiž nemá k dispozícii reprezentatívne priestory na bývanie. Prezidentskú vilu začal budovať práve Schuster, ktorý ako prvý prezident nepochádzal z hlavného mesta a blízkeho okolia. Vila pri Slavíne však nie je obývateľná.
Zdroj: TASR
Gratulácia. Dvojnásobný prezident SR Ivan Gašparovič prišiel do centrály Petra Pellegriniho. Toho volil aj exprezident Rudolf Schuster.
Ivan Gašparovič býval vo svojom rodinnom dome v Limbachu, ktorý je od Bratislavy vzdialený necelých 20 kilometrov. Jeho nástupca Andrej Kiska najskôr býval v Ivanke pri Dunaji, kde je však veľmi zlá prístupová cesta a nebolo možné ho efektívne chrániť. Preto sa presťahoval do bytu v tzv. diplomatickom činžiaku, ktorý patrí ministerstvu zahraničných vecí, a v byte našiel stacionárny bicykel po prvom prezidentovi Michalovi Kováčovi. Zuzana Čaputová dala prednosť svojmu domu v Pezinku.
Na čo sa môže tešiť nový prezident? Má nárok na plat vo výške štvornásobku poslanca Národnej rady, ktorý v tejto chvíli predstavuje sumu 3 912 eur. Takže od 1. júna začne Pellegrinimu cinkať na účet 15 648 eur v hrubom. Nárok má aj na náhrady, z ktorých si môže platiť svojho asistenta. Letné dovolenky môže hlava štátu tráviť v Loveckom zámočku Hohenlohe v Tatranskej Javorine. V krásnom drevenom zámočku z predminulého storočia sa zachovala aj značná časť pôvodného vybavenia. Výhľad je na Belianske aj Vysoké Tatry. Zaujímavosťou je, že záľubou pôvodného majiteľa pruského kniežaťa Christiana Craft Hohenlohe-Öhringen boli poľovačky a do zvernice si dával voziť bizóny, kozorožce či jelene z Kaukazu i Ameriky.
Zdroj: grafika/P1D
Výška platov prezidentov je veľmi odlišná.
Takto sa vyvíjali platy slovenských prezidentov
Práca prezidenta prináša nielen mnoho povinností, ale aj kráľovský zárobok. Hlava štátu poberá mzdu od prvého dňa mesiaca, v ktorom zložila sľub. Pozreli sme sa na platy všetkých slovenských prezidentov. Dosluhujúca prezidentka Zuzana Čaputová má v súčasnosti plat vo výške necelých 17-tisíc eur. O niečo menej za vykonanie svojej funkcie dostával jej predchodca Andrej Kiska, ktorého čistá mzda bola 9 790,57 eura. Exprezident ju však každý mesiac prerozdeľoval medzi tých, ktorým osud neprial. Čistý plat Ivana Gašparoviča po zavedení osobitnej dane v roku 2013 bol 5 267, 85 eura. Treba podotknúť, že ľuďom pomáhal aj on. Z paušálnej náhrady posielal jednorazovú pomoc vo výške od 100 do 200 eur. Exprezident Rudolf Schuster poberá doživotnú rentu a k dispozícii máochranku, auto s vodičom a tiež „technické zabezpečenie” obydlia.