V máji 2016 sa Viliam Jasaň stal tajomníkom Bezpečnostnej rady SR. Jej členmi sú premiér a osem ministrov. Jej úlohou je podieľať sa na tvorbe a realizácii spoľahlivého bezpečnostného systému krajiny, ako aj pripravovať pre vládu návrhy opatrení na zachovanie bezpečnosti štátu.

Aby mohol Viliam Jasaň sedieť v Bezpečnostnej rade, potreboval bezpečnostnú previerku. Na Slovensku ju vydáva Národný bezpečnostný úrad. Premiér Robert Fico tento týždeň vyhlásil, že jeho kolega zo Smeru-SD previerku má a nie hocijakú. Jasaň sa môže oboznamovať s utajovanými skutočnosťami so stupňom prísne tajné, čo je najvyšší stupeň utajenia. Jasaň dostal previerku v čase, keď NBÚ šéfoval Jozef Magala, ktorý má blízko k Robertovi Ficovi.

Bezpečnostná previerka sa vykonáva na základe vyplneného dotazníka, ktorý obsahuje 63 strán. Žiadateľ o previerku musí odpovedať detailne na otázky o osobnom živote, pracovnej kariére, podnikaní, doložiť musí všetky bankové účty, príjmy, pracovné zmluvy, dohody. Musí odpovedať aj na to, či sa dopustil v minulosti priestupku alebo trestného činu. Rieši sa v ňom aj spolupráca s ŠtB, ako aj prípadná závislosť od alkoholu či drog. Znamená to, že Jasaň musel uviesť firmu Prodest, v ktorej figuroval a v roku 2016 ju podľa vlastného tvrdenia predal Antoninovi Vadalovi.

Denník Plus JEDEN DEŇ overoval, či sa skúmajú aj osoby, ktoré figurujú v spoločných firmách so žiadateľom o previerku. Podľa našich zistení ich preverujú a ak by sa zistilo, že ide napríklad o člena organizovanej skupiny, previerku by nemali udeliť. „Je to prekážka, ale na druhej strane je potrebné preskúmať vzťah všetkých osôb,“ uviedol zdroj z prostredia NBÚ. Bezpečnostnú previerku nemala Mária Trošková, ktorá v stredu s Jasaňom odišla z Úradu vlády. Hoci ako hlavný štátny radca bola osobou blízkou premiérovi, podľa zákona ju nemusí mať.

Dnes o 10. hodine Vám exkluzívne prinesieme rozhovor so spomínaným Viliamom Jasaňom.

Prečítajte si tiež: