TOP MOMENTY z osláv na Devíne: Saková žiarila, Tabaková ohúrila! Kde bola Šimkovičová?
6. 7. 2025, 11:12 (aktualizované: 6. 7. 2025, 11:49)

Zdroj: David Lazor
Medzi pozvanými hosťami sa objavila aj bývalá poslankyňa a profesionálna tenistka Romana Tabaková. Tá sa na podujatí objavila v dlhých pudrovo ružových šatách zaujímavého strihu. Mali odhalený chrbát, ale sukňa mala nariasenie, čo im pridávalo na elegancii. Šmrnc týmto vintage šatám dodávala ľahká pelerína s perlami v oblasti krku. Jemnosť šiat Romana podtrhla červenými lodičkami na vysokom opätku.
„Vyzeráte skvelo,“ zložila jej kompliment jedna z návštevníčok pri spoločnej fotografii. Tabaková sa totiž s viacerými aj odfotila a mnohí muži na nej išli oči vyočiť.
Nikto z verejnosti však nevidel príchod predsedu parlamentu Richarda Rašiho (Hlas), ani premiéra Roberta Fica (Smer) či prezidenta Petra Pellegriniho, ktorí sa prihovorili verejnosti z obrovského pódia s príhovormi. Všetci traja najvyšší ústavní činitelia totiž sa vyviezli až na samý vrchol hradu Devín v limuzínach.
Medzi hosťami však tento rok chýbala ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS). Práve v sobotu sa totiž dozvedela, že zomrel jej kamarát a spolupracovník Jozef Krošlák († 68), ktorý kedysi bol hovorcom Vladimíra Mečiara. „Toto sú situácie, kedy sa slová hľadajú veľmi ťažko. Ešte vo štvrtok som sa s ním videla na festivale vo Východnej… a dnes ráno som sa dozvedela správu, ktorú sa odvtedy len ťažko snažím spracovať. Aj z tohto dôvodu sa nezúčastním na dnešných oslavách sv. Cyrila a Metoda na Devíne, kam som, samozrejme, plánovala ísť,“ napísala zronená ministerka.
Ako prvý mal príhovor prezident Peter Pellegrini, podľa ktorého by štátne sviatky nemali rozdeľovať spoločnosť a nemali by byť zneužívané na akýkoľvek politický alebo iný súboj, ale mali by ju spájať. „Mali by sme ich sláviť všetky v ich rozdielnosti, pretože je to komplex našej identity,“ uviedol.
Vierozvestci ako inšpirácia
Zdôraznil, že tak, ako si dôstojne pripomíname boj o slobodu v Slovenskom národnom povstaní, ukončenie druhej svetovej vojny či 1. máj, takisto nemožno zabudnúť ani na odkaz 17. novembra. „Ak dnes ateista alebo liberál prežil tento sviatočný deň a uctil si ho ako sa patrí, tak aj konzervatívec je schopný osláviť 1. máj a takisto sociálni demokrati a ľavičiari sú schopní a budú schopní osláviť aj 17. november tak ako sa patrí,“ uviedol prezident SR. Zároveň vyjadril vieru, že všetky štátne sviatky, ktoré si táto republika pripomína, budeme oslavovať minimálne tak dôstojne ako včerajší slávnostný večer.
Zdroj: MATEJ KALINA
Peter Pellegrini počas príhovoru na hrade Devín.
Raši vyhlásil, že by sme sa svätými Cyrilom a Metodom mali inšpirovať aj v našej domácej a zahraničnej politike. „Podporujme doma hodnoty vzdelania, kultúry a vzájomného porozumenia a zároveň dôsledne trvajme na mierovom spolužití národov, na tolerancii i diplomacii,“ zneli jeho slová počas príhovoru. Šéf parlamentu zároveň ocenil myšlienku rovnosti, pretože „všetky národy či štáty - veľké i tie malé - majú rovnaké právo na mierovú, pokojnú a slobodnú existenciu“.
Podľa predsedu vlády Roberta Fica, ktorý rečníl ako posledný viac ako 15 minút, „bez misie svätých Cyrila a Metoda by nebolo možné hovoriť o kultúrnej a politickej nezávislosti ani o štátnej zvrchovanosti Slovákov“.
Zdôraznil, že napriek vyše tisícročnej absencii územnej, kultúrnej či politickej autonómie si náš národ uchoval dodnes vlastnú identitu. Európskej únii, ale aj celému svetu dnes podľa premiéra chýbajú osobnosti, ktoré by sa mohli prirovnať k solúnskym bratom. Pripomenul, že Cyril a Metod boli symbolom spájania.

Zdroj: Facebook/R.F.
Vyzdvihovať solúnskych bratov znamená podľa Fica určiť „jasnú hodnotovú orientáciu našej politiky“. Ich misijné dielo považuje za nadčasové. „Tí, ktorí na Slovensku odmietajú, aby sa dvom vynikajúcim solúnskym bratom vzdávala aj štátna pocta, robia tak preto, lebo im nezapadajú do podivnej schémy ich rozvrtávajúceho sa sveta. Hlásiť sa k cyrilo-metodskému dedičstvu nie je pre nás nejaká lacná zbožnosť. Pre nás je to príležitosť pre pravdu a spravodlivosť,“ povedal premiér.
Zopakoval aj tvrdenie o opätovnej železnej opone. „Železná opona sa stáva realitou. Narušili sa vzťahy a každý, kto čo len prejaví záujem a pochopenie pre dianie za oponou, je okamžite obviňovaný zo zrady európskych hodnôt,“ vyhlásil. „Budeme cez železnú oponu podávať ruku na mierovú spoluprácu. Svätí Cyril a Metod sú pre nás certifikátom pravosti pred celým slovanským svetom,“ dodal.
V príhovore sa vrátil aj k novele Ústavy SR s tým, že si želá, aby na septembrovej schôdzi parlamentu „zvíťazil zdravý rozum“ a našla sa potrebná väčšina na jej podporu. „Ak sa už na Slovensku nedokážeme dohodnúť ani na tom, že existujú len dve pohlavia a že v školách sa má učiť len to, čo je v súlade s Ústavou SR, vrátane definície manželstva ako jedinečného zväzku muža a ženy, sme na veľmi nebezpečnej ceste pre celú krajinu. Bezbrehý progresivizmus a liberalizmus našu krajinu môžu len a len zničiť,“ uviedol Fico, ktorý ešte počas vlaňajších osláv hovoril o úsilí postaviť ústavnú hrádzu proti progresivizmu.
Anketa
Aký je hlavný odkaz osláv svätých Cyrila a Metoda na hrade Devín?
Hlasovanie bolo ukončené