Medzi TOP 10 určite patrí spoločnosť Lacorp, ktorej tržby boli od roku 2016 do roku 2019 medzi 7 800 eur až 75 445 eur. A zrazu sa 14. marca zapísala do Registra partnerov verejného sektora a za ďalšie tri dni podpísala so Správou štátnych hmotných rezerv pod vedením Kajetána Kičuru dve zmluvy v celkovej hodnote takmer 35 miliónov eur. Obsahom oboch zmlúv boli „Zdravotnícke pomôcky“. Podľa premiéra Igora Matoviča boli pre štát zazmluvnené nevýhodne.

 

Podobne promptne sa zrealizoval aj ďalší obchod. Firma A-testing vznikla 29. januára 2020 a zápis do Registra verejného sektora uskutočnila 11. februára. V polovičke marca potom uzavrela so štátnymi hmotnými rezervami zmluvu o dodaní chirurgických masiek za 13,3 milióna eur. Zaujímavosťou je aj to, že jej jediný majiteľ Milan Střelec vlastnil akúkoľvek slovenskú firmu naposledy pred mnohými rokmi, aj to iba jednu.

Expredseda Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura s ukážkou testu na ochorenie COVID-19.
Expredseda Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura s ukážkou testu na ochorenie COVID-19.
Zdroj: Jaroslav Novák

Zdravotnícka masky zas pre zmenu dodala Zornica Banko Fashion. Tá za ich dodávku zinkasovala 1 755 000 eur. Zmluvu podpísali rovnako ako A-testing 15. marca. Zornica Banko Fashion dostala v minulosti zákazky aj od iných štátnych inštitúcií v celkovej hodnote cez 6 miliónov eur. Kedysi bol členom predstavenstva tejto spoločnosti aj JUDr. Jozef Kováčik, no pravdepodobne ide iba o menovca Špeciálneho prokurátora.