Fico telefonoval s Vadalom! S touto šokujúcou informáciou prišiel taliansky denník La Repubblica. Talianska polícia mala zachytiť a nahrať telefonický rozhovor v roku 2012, kde vtedajší premiér Robert Fico mal telefonovať s Antoninom Vadalom. Nahrávka mala vzniknúť pri operácii talianskej polície, ktorá monitorovala obchod s drogami a Antonino Vadala mal vystupovať ako jeden z pašerákov kokaínu.

Antonino Vadala
Zdroj: TASR


„Nahrávka vznikla tak, že talianska protimafiánska polícia sa zamerala na obchodné aktivity Antonina Vadalu, bol odpočúvaný, a tak došlo k tomu nahrávaniu rozhovoru,“ povedala Pavla Holcová. Zatiaľ nie je známe, o čom sa mali rozprávať. Český investigatívny portál investigace.cz, ktorý založila Pavla Holcová, pritom na telefonát upozornil ešte v januári tohto roka. Holcová pre tvnoviny.sk odmietla prezradiť obsah rozhovoru, podľa nej sa však mal niesť v priateľskom tóne.Vadalovo meno sa pritom pravidelne objavovalo v talianskych policajných spisoch, pretože spolu s bratom Sebastianom sú podľa tamojšej prokuratúry členmi zločineckej organizácie ´Ndrangheta. Českí investigatívci pritom upozornili, že Slovensko mal Antonino využívať ako svoju základňu na pašovanie kokaínu a naši úradníci mali celý obchod s kokaínom kryť.

Robert Fico vehementne popiera, že by Vadalu poznal. V stredu len šéf tlačového oddelenia Smeru-SD Ján Mažgúr odkázal: „Ide len o účelovú snahu burcovať vášne a odpútať pozornosť od daňových podvodov Andreja Kisku, na ktoré dnes Robert Fico poukázal.“ Autenticitu nahrávky však mala potvrdiť talianska prokuratúra. Na otázku, či sa bude kauzou zaoberať Úrad špeciálnej prokuratúry, sme odpoveď nedostali.

Robert Fico


Vadala momentálne sedí vo väzbe v Taliansku, kam ho Slovensko vydalo v polovici mája minulého roka. Benátska polícia na neho totiž vydala európsky zatykač pre podozrenia z obchodovania s drogami.

Politológ Radovan Štefančík si však myslí, že pre stranu to veľa znamenať nebude. „Nemalá časť slovenskej verejnosti totiž už dlho tuší, že strana je nejakým spôsobom napojená na organizovaný zločin,“ hovorí odborník. Zverejnenie rozhovoru „mafiána s Robertom Ficom tak neprekvapí“. Štefančík upozorňuje, že je to smutným zdokumentovaním života na „divokom východe“ medzi Tatrami a Dunajom. „Je to však zároveň aj vizitkou našej spoločnosti. Lebo Fico sa do funkcie ústavného činiteľa nenominoval sám, my sami sme ho tam delegovali,“ povedal. Smer-SD už včera na naše otázky neodpovedal.

S Antoninom Vadalom má fotografiu aj poslanec za SMER-SD Robert Madej
Zdroj: Facebook