TOMU NEUVERÍTE! Webová adresa novej verejnoprávnej televízie a rozhlasu je už registrovaná
25. 6. 2024, 10:00
Atrament na zákone o premene RTVS na STVR nemal šancu ani zaschnúť a už sa črtá prvý problém. Aký web bude nová verejnoprávna Slovenská televízia a rozhlas používať? Klasický www.rtvs.sk o necelý týždeň zanikne. Ak by v názve mala byť nová skratka stvr, telerozhlas alebo sktvr, tak tie sú už obsadené niekoľko mesiacov.
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák
Galéria k článku
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) poslala zákon o Slovenskej televízii a rozhlase do skráteného medzirezortného pripomienkového konania 11. marca tohto roku. Ešte v ten deň si podľa registra whois.sk-nic.sk doménu www.stvr.sk zaregistrovala súkromná spoločnosť WebHouse z Trnavy. Ide o ďalšieho registrátora domén s rôznymi koncovkami.
To zaujímavé však ešte len prišlo: 21. marca si doménu telerozhlas.sk zaregistrovala iná súkromná spoločnosť Rýdzo slovenské. Tentoraz z Bratislavy, konkrétne z časti Podunajské Biskupice. Podľa registra domén ide o Editu Machalovú. Jej meno figuruje aj v registrácii z 24. marca, tentoraz domény sktvr.sk. Evidentne hľadala možnosti, ako sa vyhnúť stvr.sk, ktorá už bola obsadená.
Podľa registra domén má Edita Machalová spoločnosť s ručením obmedzeným Rýdzo slovenské. Podľa obchodného registra má firmu Rýdzo. Rýdzo slovenské je registrované na Editu Maďarovú s rovnakým bydliskom, ako má Edita Machalová.
Spoločnosť Rýdzo slovenské vznikla v roku 2018, jej predmet činnosti je naozaj rozsiahly. Môže prevádzkovať upratovacie služby, počítačové služby, ubytovávať, viesť účtovníctvo, ale aj vydávať knihy. Na začiatku mala necelý mesiac aj spoločníka.
Ten istý sa vyskytuje aj pri založení ďalšej spoločnosti Rýdzo. Tá vznikla v auguste minulého roka. Okrem Machalovej je spoločníkom aj JUDr. Lukáš Machala. Machalovci sa zložili po 2,5-tisíca eur, tretí spoločník dal rovných päťtisíc eur. Po dvoch mesiacoch z firmy odišiel. Predmet činnosti oboch firiem je prakticky totožný.
Vráťme sa však k doméne, ktorá by mohla byť zaujímavá pre novovzniknutú Slovenskú televíziu a rozhlas. Stačí si len vymyslieť názov a zaregistrovať sa. Mesačne to stojí asi desať eur. A potom zaregistrovanú doménu treba ponúknuť na predaj. Zárobok môže byť aj fantastický, ale aj žiaden. Ide o to, kto je aký šikovný obchodník.
Povedzme si to na praktickom príklade: nová verejnoprávna inštitúcia potrebuje mať nejakú webovú adresu, na konci by malo byť ono známe .sk. Veď ide o slovenskú verejnoprávnu inštitúciu. Ak by nový riaditeľ tejto novej inštitúcie nechcel dať zarobiť firme z Trnavy, mohol by siahnuť po adrese sktvr.sk alebo telerozhlas.sk. Tie sú však už obsadené… Takže by sa spojil s majiteľom domény a jednoducho by sa začala debata o cene.
Lukáš Machala je generálnym tajomníkom ministerstva kultúry. Okrem iného aj tzv. otcom zákona o STVR, ktorý minulý týždeň poslanci v parlamente schválili. Obrátili sme sa na rezort kultúry s prosbou, aby nám sprostredkovali odpovede od Machalu. Chceli sme vedieť, či si domény registrovala spoločnosť jeho manželky. Prečo to urobila a aké má s nimi plány?
Odpoveď sme nedostali. Môžeme sa teda zatiaľ domnievať, že Machalovci sa snažia privyrobiť si na predaji domény firme, ktorá je závislá od štátneho rozpočtu. Mlčanie rezortu kultúry aj samotného Lukáša Machalu svedčí o tom, že sa síce na takú „drobnosť“, ako je webové sídlo STVR myslelo, ale nie preto, aby štát ušetril.
Žiada sa dodať, že adresu www.rtvs.sk vlastní od roku 2008 RTVS so sídlom v Mlynskej doline, teda končiaca verejnoprávna inštitúcia.