Keď sme do prehliadača napísali heslo „napíšem diplomovku“, zobrazili sa desiatky stránok. Išli sme teda po poradí a v reakcii na ponuku sme dvadsiatim diplomovkovým „autorom“ v maile vyrozprávali rovnaký príbeh:

Som študentom humanitného odboru na univerzite v Prešove a jednoducho nestíham napísať svoju diplomovú prácu. Opýtali sme sa, čo všetko potrebujú a koľko to bude stáť.

Ozvali sa hneď

Ani nie do hodiny už odpovedala väčšina oslovených. Potrebovali anotáciu, bližšie vysvetlenie témy a termín, dokedy hotový text potrebujeme.

Zadali sme termín do konca apríla a vyžiadali si cenovú ponuku. A vtedy prišla odpoveď: „Pošlite kostru a dohodneme sa.“ Ceny sa pohybovali od 450 až do 1 000 eur. Vtedy sme však už vyšli s pravdou von a tých, ktorí zareagovali, sme požiadali o interview.

Občas sa hanbí

Cestovateľka85, pod týmto menom nám pisateľka prác súhlasne kývla na rozhovor, cudzie záverečné práce píše už tri roky. Má stabilné zamestnanie, ale mesačne si dokáže takto privyrobiť v priemere 300 eur. Venuje sa len témam z marketingu, manažmentu a ekonómie. O svojich „klientoch“ nehovorí v zlom.

„Sú to inteligentní ľudia, ktorí sú však zaneprázdnení a nemajú na písanie prác čas,“ vyjadrila sa o objednávateľoch svojich služieb. Písanie prác ju baví, ale vie, že v podstate ide o podvod a niekedy sa zaň i hanbí. Stále s tým vraj vnútorne bojuje.

Študent Jano: Nemal som čas

Študenta Jana z Trnavy škola bavila, písanie prác však nenávidel. Nešlo o to, že by bol lenivý, ale chýbala mu spätná väzba.

„Hneď ako nám zadali prácu, je jedno, či záverečnú, seminárnu, alebo jednoducho len z hodiny na hodinu, bolo mi hneď jasné, že to nikto po mne nebude čítať. Dokonca si pamätám, ako som raz na vysokej škole odovzdal seminárku kompletne stiahnutú zo stránky referaty. sk, kde nájdete rôzne práce, ale v kvalite tak pre stredné školy.“ V podobnom duchu teda pristúpil aj k písaniu diplomovky.

„Nepodarilo sa mi vybrať si tému, ktorú som chcel, a to bol bod zlomu. Môj školiteľ to mal navyše „na háku“ a ja som už vtedy veľa pracoval na voľnej nohe. Vysolil som teda 350 eur a učil som sa len na štátnice,“ dodáva Jano.

Netrestajú ich

Podľa právnika Lea Vojčíka ak niekto za vás napíše diplomovú prácu, porušuje autorský zákon, pretože „právo označiť dielo svojím menom má len skutočný autor“.

Ak takto označenú prácu navyše odovzdá na splnenie školských povinností, porušuje tiež vysokoškolský zákon o zásahu do práv tretích osôb. Škola by v takomto prípade mohla voči študentovi vzniesť žalobu.

„V praxi sa však s takýmito prípadmi nestretávame,“ vysvetľuje právnik.

Ponuka na internete je bohatá


Práce však niekedy píšu doslova tímy ľudí. Ako to funguje u nich a aké skúsenosti s falzifikátmi majú vysoké školy? Čítajte v utorkovom vydaní denníka Plus JEDEN DEŇ.