Orgány činné v trestnom konaní odpočúvali a nahrávali obraz a zvuk v miestnosti, kde sa obvinený Marián Kočner radil so svojimi advokátmi. Tieto praktiky, ktoré sú v príkrom rozpore s výkonom práva na obhajobu, vyvolali množstvo ďalších otázok nielen o tomto jednom konkrétnom prípade, ale aj o stave právneho štátu, ktorý dostáva za uplynulé tri roky zásadné trhliny. Prípad odpočúvania porád obvineného Kočnera s jeho advokátmi je ďalším kamienkom do mozaiky, ktorý ukazuje, akým spôsobom sa mohlo manipulovať pri vyšetrovaní zložitejších trestných vecí a ako sa porušovali kľúčové pravidlá definujúce právny štát.

"V zásade treba povedať, že právny štát treba chrániť a všade sa nejaké porušenia nájdu. Ale u nás sa tieto veci akosi kopia. Je ich pomerne dosť a sú už aj preukázané, len nie sú ešte zasadené do aktuálneho kontextu trestných konaní. Obávam sa, že to, čo sa tu deje za posledné roky, sú najväčšie facky právnemu štátu, aké sme tu kedy mali od čias únosu syna prezidenta Michala Kováča,” skonštatoval dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského a expert na trestné právo Eduard Burda.

Dodal, že je presvedčený, že sa s tým musíme vysporiadať a odkryť, čo sa tu deje: “Schovávať sa za nezmyselné floskuly o rozviazaných rukách - na jednej strane to môže mať pozitívny efekt, ale na strane druhej to má zasa efekt absolútnej svojvôle. A toto naozaj neobstojí. Tu sa musí preveriť a zistiť, čo sa tu v posledných rokoch v rámci orgánov činných v trestnom konaní, obzvlášť v týchto exponovaných kauzách, dialo.”

O závažných zisteniach a manipuláciách pri vyšetrovaní Kočnerovej kauzy, ale aj o používaní praktík typických pre totalitné policajné štáty hovoril v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského docent Eduard Burda.

Prečítajte si tiež: