TERAZ TAKTO: Na začiatok stačí obeti veriť,” hovorí o šikanovaní prokurátorka B. Hubertová
29. 11. 2023, 19:35 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:36)
Mali by riaditelia škôl a učitelia niesť trestnú zodpovednosť za to, ak v ich škole v dôsledku šikanovania príde k ujme na zdraví či živote žiaka?
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Galéria k článku
Tragický prípad žiaka základnej školy v Parchovanoch, ktorý si siahol na život a skočil zo strechy školy vyvolal veľké znepokojenie nielen v radoch rodičov. Reagoval naň aj generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý apeloval na to, aby sme k prejavom šikany neboli nevšímaví.
Šikanovanie nie je zďaleka takou okrajovou témou, ako by sa mohlo zdať. V nedávnej minulosti sme boli svedkami bitiek, ktoré si žiačky nahrávali na mobily, prenasledovania na sociálnych sieťach či poškodzovania majetku. Ozývajú sa ďalší rodičia, ktorí sú konfrontovaní s faktom, že ich deti v škole sú súčasťou toxického kolektívu či aj priamo terčami agresora. Paradoxne, rodičia si častokrát nevedia poradiť, ako naložiť s informáciami od svojho dieťaťa, či s podozreniami, že ich potomok je terčom agresorov.
“Na začiatok stačí málo. Obeti veriť. Nepovedať si, že niečo také sa nemohlo stať a pristupovať k tomu so skepsou. Práve naopak. Veriť a dôsledne prešetriť. Ak by som mala takéto podozrenie, určite by som tomu dieťaťu verila a nemávla nad tým rukou. Radšej byť obozretný a pôsobiť preventívne, aby nedajbože nedošlo k závažnému následku,” konštatuje prokurátorka Generálnej prokuratúry SR a špecialistka na domáce násilie Barbora Hubertová. Dodáva, že v prípade hroziacich následkov v podobe ublíženia na duševnom či fyzickom zdraví, alebo pri závažnejšom poškodení majetku, by určite rodičom poradila kontaktovať políciu a nechala tieto orgány činné v trestnom konaní, aby rozhodli.

Skúsená prokurátorka hovorila o trestnej zodpodnosti agresorov, ale aj riaditeľov škôl a učiteľov. V Parchovanoch škola “zhodila” vinu na plecia rodičov mŕtveho chlapca. Vraj neoznámili škole zmeny v správaní svojho syna, ktoré by mohli indikovať, že je problém. Sú teda riaditelia škôl a učitelia zodpovední za to, ak v dôsledku šikanovania príde v areáli školy k ujme na zdraví či živote žiaka školy?
“Môžu byť. Pri vyhodnotení všetkých okolností konkrétneho prípadu existuje niekoľko trestných činov v súvislosti s výkonom právomocí osôb, ktoré pôsobia ako verejní činitelia. Boli prípady, keď mal ten pedagóg, tréner, vedúci krúžku zodpovednosť a došlo k usmrteniu dieťaťa. Vždy by to bolo na vyhodnotení konkrétneho prípadu. Aké boli okolnosti, vedomosti konkrétneho pedagóga, riaditeľa o tom, čo sa dieťaťu deje. Či vykonali príslušné opatrenia, ktoré mali. Áno, hypoteticky je to možné, ale závisí to od konkrétneho prípadu,” vysvetlila prokurátorka.
O násilí v školách, bezradnosti rodičov, ale aj o tom, čo sa dá robiť, aby sme naše deti dokázali ochrániť, hovorila v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou prokurátorka Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky Barbora Hubertová.