TERAZ TAKTO: Stotisícové odškodné za útrapy prežité na dovolenke
1. 8. 2023, 19:45 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:10)
Advokát Matej Marhavý popisuje prípady, kedy by slovenské súdy mohli prikázať vyplatiť nemajetkovú ujmu za pokazenú dovolenku.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Galéria k článku
Cesta do ohnivého pekla na ostrov Rodos premenila množstvu Slovákov ich vysnívanú dovolenku na nočnú moru. Požiar v letovisku nie je počas horúcich letných mesiacov až taká výnimočná údalosť. V minulosti už slovenskí turisti zažili aj smrtiace vlny tsunami v Thajsku a na ostrovoch v Indickom oceáne, výbuch sopky, haváriu jadrovej elektrárne, ale aj teroristické útoky na plážach Egypta a Tunisu.

Nikto si nič podobné zažiť nepraje, ale ak už sa to stane, je dobré vedieť, ako si môže cestovateľ vymáhať nemajetkovú ujmu za prežité útrapy. “Na vypočítanie nemajetkovej ujmy neexistuje žiadny vzorec. Väčšinou je výška nemajetkovej ujmy stanovená ustálenou súdnou praxou. V tejto oblasti však nie je rozhodovacia prax slovenských súdov bohatá,” konštatuje advokát Matej Marhavý. Podľa neho je rozdiel, či sa odškodňuje prípad, kedy evakuácia z ohrozenej oblasti prebehne hladko, alebo ide o teroristický čin, dôsledkom ktorého je únos a niekoľkomesačné väznenie. Pretože aj takéto prípady sa už stali.
Ako so zdravou kožou prežiť živelné pohromy, ako sa nedať cestovnou kanceláriou dotlačiť do ultimáta - buď vycestuješ, alebo prídeš o svoje peniaze, ale aj o ďalších právnych aspektoch mimoriadnych situácií spojených s cestovaním hovoril v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou advokát Matej Marhavý.