TERAZ TAKTO: “Robiť z vraha Černáka novodobého Jánošíka je nevhodné,” tvrdí Katarína Roskoványi
24. 4. 2025, 19:45
Na Slovensku si doživotné tresty odpykáva zhruba 70 ľudí. Možnosť prepustenia po 25 rokoch vyvoláva otázky o tom, ako zaistiť bezpečnosť spoločnosti a rešpekt voči obetiam.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Galéria k článku
Účelom trestu je nielen prevýchova, ale aj ochrana spoločnosti a odkaz, že zločin má svoje následky. Ak však človek ako Černák, ktorý má na svedomí desiatky životov, môže byť prepustený, kde je hranica?
“Právnu úpravu, možnosť prepustenia po 25 rokoch, sme prijali, pretože Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že absolútne doživotie, čo znamená nemožnosť prepustenia na slobodu, je v rozpore s ľudskými právami. Pretože odsúdený nemá nádej, že bude prepustený. Každá odsúdená osoba má právo na prevýchovu, môže sa resocializovať, môže dôjsť k zmene postoja a môže dôjsť k prepusteniu. Zákon sa menil v roku 2019 a týkal sa aj paragrafu trikrát a dosť,” vysvetľuje štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Katarína Roskoványi okolnosti, za akých sa musel zmeniť zákon. Doživotne odsúdení na pokyn ESĽP dostali právo žiadať o prepustenie po odpykaní si 25 rokov trestu.

Na Slovensku je jedným z najviditeľnejších prípadov, kedy sa toto právo možno uplatní, prípad mafiánskeho vraha Mikuláša Černáka. Práve o ňom za štátne peniaze natočili dva kontroverzné celovečerné filmy.
Film, ktorý dokonca získal divácku cenu slovenskej verzie Oscarov, ovplyvňuje nálady v spoločnosti práve v čase, keď súd rozhoduje o prepustení mafiána Černáka z doživotného výkonu trestu. Mafián a vrah z príbehu vyšiel ako v podstate sympatický chlapík, ktorý je viac-menej obeťou doby, v ktorej žil.
“Povedzme si, kto je Mikuláš Černák. Je to človek odsúdený na doživotie za minimálne dvadsať vrážd. Za šesť vrážd bol odsúdený rozsudkom. K týmto sa nepriznal. Bolo mu uložené doživotie. Niekedy v roku 2015 vyšla o ňom kniha, tam začal spolupracovať s vyšetrovateľmi, že chce poodhaliť ďalšie vraždy. V roku 2020 bola schválená dohoda o vine a treste, kde bolo 16 skutkov, z toho 14 vrážd. Čiže, je to minimálne 20 vrážd, za ktoré je odsúdený. Ak by sme dali na misku váh dve osoby. Jedna je odsúdená za dve brutálne vraždy na doživotie, niekto iný má dvadsať vrážd. Je to na úvahe sudcu, ako sa rozhodne,” komentuje príbeh Katarína Roskoványi.
Ako dodáva: “Osobne si myslím, že nebolo vhodné, aby v roku 2024 a 2025 uzreli svetlo sveta dva filmy, ktoré Černáka skôr vykresľujú skôr v pozitívnej rovine. Mať takúto mediálnu odozvu a stať sa akýmsi novodobým Jánošíkom, nie je vhodné. Musíme totiž mať na zreteli aj obete, deti a manželky, ktoré zostali bez otcov. Bez ohľadu na to, kto bol obeťou, aj oni mali svoje rodiny. Bolo by vhodné zamyslieť sa nad tým, ako to oni vnímajú, že človek, ktorý toto vykonal vedome a so zištným účelom, dostáva takýto mediálny priestor. Ale to je na zodpovednosti tých, ktorí mu ten mediálny priestor dávajú.”
O doživotných trestoch, o páchateľoch aj obetiach, hovorila v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR Katarína Roskoványi.
