TERAZ TAKTO: Psychologická spôsobilosť nie je kritériom pre výkon funkcie poslanca
16. 11. 2023, 19:35 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:35)
Igor Matovič vystrája v pléne Národnej rady. “Pokiaľ tam budeme mať takúto ´škodnú´, politická kultúra na Slovensku vyššiu úroveň nedosiahne,” konštatuje politológ Radoslav Štefančík
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Galéria k článku
Igor Matovič v parlamente nekontrolovateľne chŕli vulgarizmy. Pri diskusii o zmene volebného systému dourážal obyvateľov Slovenska, keď tvrdil, že sú okresy, kde volili, volia aj budú voliť debilne. Vzápätí na to sa pokúsil vyprovokovať poslanca Jána Mažgúta, keď ho pred kamerami nazval “čuráčikom".

Po potýčke sudcov Najvyššieho súdu sa už Súdna rada začala zaoberať možnosťou, že by sudcovia absolvovali previerky duševného stavu. Sledujúc vystrájanie poslanca Matoviča môže aj najväčší demokrat byť v pokušení zauvažovať nad tým, či by psychotesty nemal absolvovať aj každý, kto sa uchádza o verejnú funkciu.
“Ono sa o tom debatuje dlhé roky, možno je to také zbožné želanie, aby poslanci ukázali výšku svojho IQ aj celkový zdravotný stav. Hovorí sa, že na verejnú funkciu by človek mal byť fyzicky aj psychicky pripravený. Ale Ústava hovorí jasne, kto môže kandidovať, jasne vymedzuje kritériá, ktorými je vek a bezúhonnosť,” vysvetlil politológ Radoslav Štefančík dôvody, prečo nie je možné podrobiť poslancov psychotestom. Nech by robili čokoľvek, z tohoto hľadiska majú “imunitu”.
O vypínaní mikrofónov v parlamente aj v médiách, o čiernych zoznamoch pre nevhodné médiá, o nálepkovaní, agresívnych politikoch, ale aj o tom, prečo je Ficovo propgramové vyhlásenie lepšie ako to Matovičovo, hovoril v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou politológ Radoslav Štefančík.