Reklama

TERAZ TAKTO: “Pocit bezpečia bol falošný,” hovorí bývalý izraelský vojak Tomáš Alner

Reklama

Zabité zohavené deti, znásilnené ženy, upálení ľudia, štyri desiatky tiel bábätiek s odrezanými hlavami a končatinami. Tento pohľad nastavil izraelskú spoločnosť tak, že je nutné niečo urobiť a poslať tam armádu.

“Ani sám neviem, či to, čo sa deje v Izraeli, nazvať teroristickým útokom, alebo vojnou,” hovorí bývalý izraelský vojak, dnes úspešný biznismen Tomáš Alner. Narodil sa v Bratislave, do Izraela odišiel, keď mal devätnásť rokov, odslúžil si tam aj vojenskú službu v ozbrojených silách. V relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou hovoril o aktuálnom dianí v Izraeli po sobotňajšom útoku militantného hnutia Hamas, o živote v Gaze, o tom, či bude nasledovať masívna pozemná operácia izraelskej armády, ale aj o tom, nakoľko verne zobrazuje realitu izraelský seriál Netflixu Fauda.

“Len pred tromi dňami bolo objavených 40 tiel bábätiek, ktoré mali odrezané hlavy, končatiny. Tento pohľad nastavil izraelskú spoločnosť tak, že je nutné niečo urobiť a poslať tam armádu. Ale to neznamená, že bude dosiahnutý nejaký efekt,” konštatuje bývalý vojak. Snažil sa opísať, ako dokážu ľudia v Izraeli žiť napriek ostreľovaniu a nebezpečenstvu.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TERAZ TAKTO: “Pocit bezpečia bol falošný,” hovorí bývalý izraelský vojak Tomáš Alner.

    Aký je život v Izraeli a ako sa žije v pohraničí Gazy? “Keď hovoríte so staršími generáciami v Izraeli, sú to ľudia, ktorí prežili holokaust, boli vyhnaní zo svojich krajín. Vtedy to bolo 900-tisíc ľudí, teraz je tá populácia väčšia. Bojovali vo viacerých vojnách. V porovnaní s tým je dnes život mladých ľudí v Izraeli ľahší. Žijú s vedomím, že síce sme ohrození, ale máme silný štát a armádu, ktorá nás vie ochrániť. Ten pocit bezpečia bol však naivný a falošný. Teraz je to akési prebudenie, niečo sa bude musieť v tejto spoločnosti zmeniť. Život v pohraničí Gazy bol vždy náročnejší, ako inde, lebo tých zbraní s krátkym dostrelom je tam veľa. Ale ľudia sa neodsťahovali. Vôbec neklesla populácia ani za všetky tie roky ostreľovania. Hovorí to o húževnatosti tých ľudí, ktorí tam žijú,” hovorí Tomáš Alner.

    Útoky na sociálnych sieťach

    Dodáva, že na sociálnych sieťach pre svoje postoje čelí atakom. “Bol som obvinený, že kladiem kolektívnu vinu na Palestínčanov. Žiadna z palestínskych a propalestínskych organizácií neodsúdila tieto útoky. Niektoré z ľudskoprávnych propalestínskych organizácií sa určitým spôsobom vyhradili, ale obávam sa, že to urobili iba kvôli tomu, že dostávajú finančnú podporu z Európskej únie. Na Harvardskej univerzite tridsaťpäť študentských organizácií, najmä moslimských, podporilo tieto útoky. Prejavy radosti neboli len v Európe, boli aj v USA a v Sydney. V New Yorku oslavy útoku Hamasu organizovali študenti z univerzity, nielen moslimskí a arabskí. To odsúdenie nebolo univerzálne. Treba povedať, že útok mal širokú podporu. Stále hovoríme o podpore teroru voči Izraelu,” upozorňuje.

    O živote vo vojne o ideológii nenávisti, ale aj o tom, či reálne hrozí, že sa násilie a teror prenesú aj do Európy hovoril v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou bývalý vojak a podnikateľ Tomáš Alner.