TERAZ TAKTO: “Obnova chovov po nákaze bude problém,” hovorí veterinár M. Švihran
28. 3. 2025, 19:45
Pri epidémii slintačky a krívačky pred vyše päťdesiatimi rokmi farmy hermeticky uzavreli, ľudia ostali na farmách niekoľko týždňov. Teraz choré a zabité kravy vozia cez celú republiku.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Galéria k článku
Epidémia slintačky a krívačky, s ktorou sme na Slovensku nemali reálnu skúsenosť od roku 1973, odkrýva viac, ako len zdravotný aspekt tohto príbehu. Ukázala nám aj reálny stav, v ktorom sa agrosektor ocitol za pol storočia. V roku 1970 sa v krajine chovalo vyše 1,3 milióna kusov hovädzieho dobytka a vyše dva milióny kusov ošípaných. Podľa údajov z roku 2023 na Slovensku žilo na farmách len niečo cez 400 tisíc kusov hovädzieho dobytka a 386 tisíc prasiat.
Straty, ku ktorým teraz dochádza, môžu spôsobiť slovenským poľnohospodárom vážne ekonomické problémy. Mnohí uvažujú aj nad tým, že chovy neobnovia.

Ako to bolo v 70. rokoch minulého storočia? “Ani von, ani dnu. Zásoby sa podávali cez brány. Ľudia boli uzavretí na farmách aj niekoľko týždňov, nakazené zvieratá sa likvidovali priamo na mieste, vykopali sa jamy a kadáver sa v nich spálil,” spomína na boj s vírusom slintačky a krívačky veterinár Milan Švihran.
Vysvetľuje, že vírus je veľmi nákazlivý, prenáša sa na topánkach, šatách, kolesami áut, ale preniesť ho môžu aj vtáky či divá zver.
Preventívna likvidácia všetkých chovov v trojkilometrovom okruhu od farmy, kde nákaza prepukla, je mimoriadne kruté opatrenie. “Je tu snaha zabrániť šíreniu ochorenia po celej krajine. Utrácanie zvierat v ohniskách choroby je kompromis, ktorý má predchádzať vysokým škodám,” hovorí Milan Švihran.
Často teraz odpovedá na otázky týkajúce sa možnej nákazy. “Slintačka a krívačka postihuje kravy, ovce, kozy, ale aj divú raticovú zver, ako sú srny, jelene, daniele či kamzíky. Kone a osly sú však v bezpečí, rovnako aj domáce zvieratá ako mačky, psy či králiky. Choroba sa prejavuje drasticky, je tam vysoká horúčka, objavia sa afty a pľuzgiere na kopytách. Pri prenose na ľudí by to muselo byť masívne infikovanie, ale ľudia to zatiaľ dobre zniesli,” hovorí M. Švihran.
O tom, ako vyzeral boj s nákazou slintačky a krívačky pred polstoročím a ako sa to robí dnes, o priebehu ochorenia, aj o tom, prečo sa preventívne likvidujú aj zdravé chovy, hovoril v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou veterinár Milan Švihran.
