TERAZ TAKTO: Nášľapné míny pre Tarabu. Po Budajovi mu ostali "nedorobky" za stovky miliónov
25. 10. 2023, 19:25 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:32)

Bývalý minister Budaj na tri roky stopol sanáciu veľkých ekologických záťaží. Slovensko tak prišlo o viac ako sto miliónov eur z eurofondov. Slovenskí špecialisti ponúkajú novému ministrovi životného prostredia pomocnú ruku.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Galéria k článku
Najväčšou lokalitou s najťažšou envirozáťažou je areál bývalého Chemka Strážske. Na to, aby sa mohli z pôdy a vody odstraňovať jedovaté látky, ktoré spôsobujú u ľudí žijúcich v okolí celý rad závažných ochorení a bez preháňania sa dá povedať, že jedy dostávajú do tela už malé bábätká z materinského mlieka, bol potrebný rozsiahly prieskum. “Ten však zastavil bývalý minister Ján Budaj, zdal sa mu príliš drahý,” konštatuje ekológ a špecialista na odstraňovanie envirozáťaží Igor Polčan. Asociácia Envisan, ktorej Polčan šéfuje, zadefinovala zoznam najviac akútnych tém, ktoré by v oblasti sanácie ekologických záťaží mal nový minister životného prostredia urgentne začať riešiť.

Okrem zoznamu znečistených lokalít je prioritou aj zákon o envirozáťažiach, ktorý minulá koalícia novelizovala mimoriadne nešťastným spôsobom. “V pôvodnom znení zákona zodpovednosť za envirozáťaž prevzal štát. Vlastníci pozemkov boli od tejto ťarchy oslobodení, novelizáciou zákona sa ale opäť vracajú do hry a štát im určuje sumy, ktoré musia zaplatiť za odstránenie envirozáťaže na ich pozemkoch,” hovorí Igor Polčan a vysvetľuje, že takáto úprava zväzuje ruky, pretože nikto sa nepustí do desiatky miliónovej sanácie, ak vie, že na jej konci dostane od štátu účet a bude mu ju musieť uhradiť. Novela zákona už je vyše roka na Ústavnom súde, zmeniť by ju však mohli hlasovaním aj noví poslanci parlamentu.
O téme, na ktorej významným spôsobom závisí nielen kvalita životného prostredia, ale aj zdravie obyvateľov Slovenska hovoril v epizóde relácie TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou geológ Igor Polčan.