TERAZ TAKTO: “Migy neboli zlé, ale F-16ky sú technologický prelom," hovorí pilot P. Gregor
25. 7. 2024, 19:49 (aktualizované: 25. 7. 2024, 19:50)

“Keď som agentovi, ktorý mi chcel predať životnú poistku, povedal, že som vojenský pilot, položil mi telefón,” hovorí veliteľ letky F-16 podplukovník Peter Gregor.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Galéria k článku
Nové stíhačky F-16, ktoré sa stali súčasťou výzbroje slovenského vojenského letectva sú technologickým zlomom, ktorý slovenskú armádu posúva na kvalitatívne vyššiu úroveň.
“Lietadlá MiG -29 neboli zlé, ale boli určený na niečo iné, ako sú teraz F-16ky. Koncept MiG-29 bol záchytný stíhač, určený na vzdušný boj na misie vzduch- vzduch. Stíhačka F-16 je plnohodnotné taktické lietadlo, vieme ju použiť na misie vzduch-vzduch, ale aj na vzduch- zem, čo je momentálne veľmi žiadané a v konfliktoch vieme podporiť naše pozemné sily. Vieme robiť vzdušnú patrolu, spolupracovať s pozemnými silami, čo MIG-29 nemali. Navyše vieme tankovať aj za letu,” vysvetľuje veliteľ letky F-16 81.krídla Sliač podplukovník Peter Gregor.

Skúsený vojenský pilot, ktorý v minulosti lietal na lietadlách L39 Albatros, hovorí, že pre lietanie na F-16kach je paradoxne výhodou nemať žiadnu prax z lietania na starších typoch lietadiel, ktoré sme mali v československej a neskôr v slovenskej armáde.
“Celý letový personál k F-16kam je postavený na mladej generácii. U mladších ľudí je výcvik jednoduchší. Nemajú zažité veci z minulosti, nemusia rokmi naučené dáta v podvedomí mazať, ak už hovoríme počítačovou technológiou, ale iba nahrávajú, nahrávajú a nahrávajú. Je to aj rýchlejší a zdravší proces a nedochádza k zlyhaniam v kritických situáciách,” hovorí Peter Gregor. Dodáva, že F-16ky sú vlastne lietajúce počítače, ktoré sa riadia iba dotykom prstov. Lietanie na tomto type lietadla je splneným snom mladých ľudí, ktorí túžia po kariére vojenského pilota.

“Pilotom stíhačky F-16 môže byť ktokoľvek s technickou vysokou školou, kto vstúpi do armády. Nemusí mať školu s leteckým vzdelaním. Obrovským prvkom je motivácia, pretože výcvik je veľmi náročný. Výhodou je, ak adept na pilota prichádza ako nepopísaná kniha, pretože všetko potrebné ho vo výcviku naučia,” dodáva Peter Gregor.
O tom, ako prebieha výcvik pilotov, aj o tom, čo prinesú nové lietadlá a technológie slovenskému letectvu hovoril v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou veliteľ letky F-16 81.krídla Sliač podplukovník Peter Gregor.
