TERAZ TAKTO: “Firmy odchádzajú zo Slovenska, dane a odvody sú príliš vysoké,” tvrdí P. Mihók
15. 4. 2025, 19:45

Obchodná komora kritizuje konsolidáciu aj transakčnú daň. Zatiaľ čo podnikatelia si uťahujú opasky, na hornej palube štátu stále hrá muzika.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Galéria k článku
Na ministerstvách sedia namiesto odborného aparátu kamaráti a stranícki nominanti. S podnikateľmi, ktorí zamestnávajú Slovákov, a živia zo svojich daní náš štát, sa nikto nerozpráva. Aj takéto “protištátne” reči počuť čoraz hlasnejšie z prostredia slovenských firiem, ktoré sú chrbticou hospodárstva.
“Nenachádzame vo vláde partnera,” hovorí predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók. Firmy zo všetkých regiónov krajiny hlásia problémy, vláda s podnikateľmi nediskutuje, nepočúva ich. “Prežil som všetky doterajšie slovenské vlády, viem to objektívne posúdiť. Pre mňa je najhorším signálom, ak nastupujúca vláda chce zrušiť všetko, čo prijala tá predchádzajúca, nenadväzuje na to, čo už sa urobilo,” komentuje šéf komory politikov, ktorí stále opakujú tie isté chyby.

Slovensko je malá krajina, každý má na hranicu blízko. Dnes nie je ťažké presťahovať firmu k susedom - členom Európskej únie, ktorí sú na tom oveľa lepšie ako my.
“Len šialenec dnes nebude uvažovať nad tým, že presunie firmu pár kilometrov za hranice. Naši páni by nemali zabúdať nato, že to destabilizuje ekonomiku a odoberá zdroje štátnemu rozpočtu. Lebo dane sa platia inej krajine, kde podnikatelia majú svoje sídlo. A my nenachádzame reálnu odpoveď na strane vlády ani ekonomických ministrov,” komentuje Peter Mihók fakt, že vedenie štátu sa k podnikateľom obracia chrbtom.
Firmy v regiónoch pritom už dlhšie hlásia vážne problémy. Trápi ich vysoké daňové a odvodové zaťaženie, nezmyselná transakčná daň, problémom sú aj odchody mladých, odborne vzdelaných ľudí. Až osem z desiatich absolventov stredných odborných škôl odchádza za hranice.
“Otázka znie, či budúcnosť je vo zvyšovaní vojenského potenciálu krajín. Jednak to zaťažuje štátne rozpočty krajín, ale odráža sa to aj v podvedomí ľudí. Vidia, že sa zbrojí, očakávajú vojnu. Čo iné môžu čakať?" komentuje predseda SOPK aktuálne trendy investovania do budúcnosti.
Otvorene o neutešenej situácii v slovenskom podnikateľskom prostredí, o odchodoch mladých a vzdelaných ľudí, o prepúšťaní a zatváraní firiem, ktoré nedokážu v našich podmienkach konkurovať zahraničným producentom, ale aj o manieroch politických špičiek, hovoril v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók.
