Reklama

TERAZ TAKTO: “Dieťa je dar. Nie tovar na objednávku,” hovorí o prenájme matiek J. Ray Tutková

Diskusná relácia “Teraz Takto s Ankou Žitnou", ktorej hosťom bola Jana Ray Tutková z Centra pre bioetickú reformu a známa pro life aktivistka, sa zamerala na náhradné materstvo na objednávku.

Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Reklama

Slovenské zákony neumožňujú nechať si vynosiť dieťa na objednávku. Napriek tomu je takáto prax realitou. Neplodné či homosexuálne páry si deti nechávajú porodiť surogátnymi- náhradnými matkami v zahraničí.

Pred časom bol medializovaný prípad dvoch vysokopostavených mužov, ktorí spolu vychovávajú malé dieťa. Novorodenca si mali priniesť zo zahraničia.

Slovenská legislatíva homosexuálnym párom pritom neumožňuje osvojiť si či adoptovať dieťa. Rovnako tak naša legislatíva nepozná ani inštitút náhradného - surogátneho materstva, pri ktorom náhradná matka vynosí a porodí dieťa pre neplodný alebo homosexuálny pár. Dieťa môže byť biologickým potomkom jedného či dokonca oboch partnerov, alebo je pri počatí použitý genetický materiál od anonymnej darkyne či darcu.

“Hovorí sa tomu prenájom maternice, ale je to celý proces, ktorý nadväzuje na asistovanú reprodukciu,” vysvetľuje Jana Ray Tutková z Centra pre bioetickú reformu a známa pro life aktivistka pozadie celého odvetvia, ktoré sa začalo ako pomoc neplodným párom s umelým oplodnením a dnes má v niektorých krajinách podobu priam “priemyslu” vyrábajúceho deti na objednávku.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TERAZ TAKTO: “Dieťa je dar. Nie tovar na objednávku,” hovorí o prenájme matiek J. Ray Tutková

    “Kliniky chceli uspokojiť svojich klientov, ale nie u každého proces in vitro oplodnenia bol aj reálne úspešný. Začali teda ponúkať darcovské gaméty, vajíčka alebo spermie ľuďom, ktorí mali zdravotné problémy, alebo iný životný štýl, tak, ako to vidíme u hollywoodskych hviezd. Tie sa chceli tehotenstvu jednoducho vyhnúť. Tak kliniky hľadali spôsoby, ako ponúknuť celý proces tehotenstva. Aby páru “doručili” dieťatko s parametrami, ako si objednali. Vedia ho geneticky otestovať, vybrať želané pohlavie a samozrejme aj s tým, že bude zdravé,” hovorí Jana Ray Tutková.

    Ako dodáva: “Mení sa postoj k rodičovstvu. My to berieme tak, že deti sú dar, ktorý bezpodmienečne prijímame. Ale toto celé sa mení. Dieťa v tomto koncepte má uspokojiť predstavy a túžby rodičov.”

    O tom, ako funguje náhradné materstvo na objednávku, o tom, v ktorých krajinách zákony umožňujú prevádzkovať kliniky pre darcov pohlavných buniek a náhradné matky, čo sa stane, ak takto narodené dieťa nie je zdravé, o obchádzaní legislatívy aj o tom, či takéto praktiky v niektorých momentoch nevyzerajú ako obchodovanie s ľuďmi, hovorila v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou Jana Ray Tutková.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou v rozhovore s Janou Ray Tutkovou