Reklama

TERAZ TAKTO: “Deepfake video vyzerá a hovorí ako vy, ale nie ste to vy,” hovorí K. Roskoványi

Reklama

Falošné deepfake videá vytvárané pomocou umelej inteligencie dokážu zneužiť tvár a hlas človeka tak presvedčivo, že je takmer nemožné odlíšiť pravdu od fikcie. Obrana voči týmto praktikám je komplikovaná.

Deepfake video zobrazujúce premiéra Roberta Fica, ministrov Kaliňáka a Šutaja Eštoka či šéfa SNS Andreja Danka vo väzení s Mariánom Kočnerom, alebo prezidenta Petra Pellegriniho pri kompromitujúcej situácii vo väzenskej sprche, minulý týždeň vyvolalo množstvo polemík, či takýto spôsob politického boja je legitímny, alebo je už za pomyselnou hranou.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TERAZ TAKTO: “Deepfake video vyzerá a hovorí ako vy, ale nie ste to vy,” hovorí K. Roskoványi

    Deepfake videá nie sú len nevinnou zábavou či satirou. „Ide o nepravdivé údaje a zneužitie osobných údajov, ako sú vzhľad a hlas,“ hovorí štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Katarína Roskoványi. Takéto videá môžu zničiť dobrú povesť človeka, napríklad ak sú zneužité na falošné reklamy na lieky či iné podvody. Obete sa často nevedia brániť, pretože technológia je natoľko pokročilá, že odhalenie falzifikátu je mimoriadne náročné.

    „Pozeráte sa na seba vo videu, nie ste to vy, ale tá osoba vyzerá ako vy, hovorí ako vy,“ opisuje problém. Tento zásah do „JA“ jednotlivca porušuje jeho osobnostné práva, no legislatíva na Slovensku zatiaľ nie je pripravená takéto prípady efektívne riešiť. Trestný čin kyberšikany ani iné existujúce zákony na deepfake nestačia. „Nemáme to pokryté trestným zákonom,“ konštatuje Roskoványi.

    Deepfake videá presahujú rámec individuálneho poškodenia. „Obraz z takéhoto videa ostáva v hlave a stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou,“ varuje štátna tajomníčka. Dodáva, že v politickom boji môžu byť tieto videá zneužité na manipuláciu verejnej mienky, čím ohrozujú podstatu demokratických princípov. Satira a sloboda vyjadrovania by mali mať svoje hranice, najmä ak ide o úmyselné deformovanie reality. Deepfake nie je prejavom názoru, ale zneužitím identity, ktoré môže mať devastačné následky.

    O tom, ako umelá inteligencia dokáže narušiť osobnostné práva, o trestnosti vytvárania aj šírenia deepfake videí, ale aj o tom, do akej miery sa im môžeme brániť, pretože sa netýkajú iba politikov, ale aj bežných občanov, hovorila v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR Katarína Roskoványi.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou v rozhovore s Katarínou Roskoványi