V polícii to vrie. Ozývajú sa aj hlasy policajných odborárov, že policajtov je málo a nedokážu pokryť ani základné hliadky. Policajný prezident Štefan Hamran tvrdí, že nedokáže strážiť hranicu a zastaviť tak migračnú vlnu. Témou dňa je opäť aj vojna v polícii.

Vyšetrovateľka Diana Santusová podala sťažnosť na svojho nadriadeného Juraja Svítoka, okrem iného ho obviňuje zo sexuálneho obťažovania. Santusovej bývalý priamy nadriadený Ľubomír Imlej pomery v inšpekcii popísal v liste premiérovi Ódorovi. Za to, že nebol ochotný “zbaviť sa” Diany Santusovej, ho profesne a kariérne degradovali. Na ťahu je teraz premiér a minister vnútra Ľudovít Ódor.

Vypovedajú policajti poslušnosť vedeniu polície?
“Niektorí policajti hovoria, že pokiaľ dôjde k zmenám po voľbách, budú ochotní rozprávať o veciach, ktoré sa v polícii diali posledné tri roky,” hovorí bývalý policajný prezident Tibor Gašpar o tom, že klíma v polícii je veľmi zlá a niektoré útvary sa de facto rozpadli. Tvrdí, že policajtov zo základných útvarov mu hovoria, že často musia chodiť vypomáhať kolegom na iné útvary: “Základné útvary sú obvodné oddelenia, ktoré majú na starosti územie, kde majú vykonávať obchôdzky. Dnes nedokážu postaviť vzhľadom na podstav policajtov ani základné hliadky. Poukázalo na to aj Združenie miest a obcí Slovenska, že obecné polície nemôžu suplovať úlohu polície.”

Vojna v polícii
Témou je opäť aj vojna v polícii. Vyšetrovateľka policajnej inšpekcie z tímu Oblúk, ktorý vyšetroval takzvaných Čurillovcov z elitnej NAKA prostredníctvom svojho advokáta podala sťažnosť na svojho nadriadeného Juraja Svítoka, ktorý  sa voči nej mal správať ako sexuálny predátor a zároveň robil kroky smerujúce k spochybneniu jej práce, ktoré by mohli vyústiť do trestnoprávnych dôsledkov.

“Santusová tento mobing a šikanu, ktoré zažíva na pracovisku, popísala v sťažnosti. Bola atakovaná osobami, ako je Ďurka, či zástupca riaditeľa inšpekcie Svítok, ktorý ju dokonca sexuálne obťažoval. Ona predložila aj dôkazy vo forme sms správ. Ide o človeka, ktorý je ženatý, má manželku, ktorá je politicky aktívna v strane Demokrati. A preto je Svítok tam, kde je, pretože plnil úlohy na ochranu Čurillovcov,” nekladie si servítku pred ústa bývalý policajný prezident Tibor Gašpar. Ten si myslí, že na tvrdenia Santusovej a jej bývalého šéfa Imleja, ktorý sa sťažoval v liste premiérovi Ódorovi existujú dôkazy.

“Na nahrávkach z kancelárií, ktoré vytvoril tím Oblúk, sa Čurillovci rozprávajú aj o Svítokovi, aj o ďalších. Dnes je inšpekcia plne pod kontrolou Čurillovcov a nie je to nezávislý orgán, ktorý by Čurillovcov mal vyšetrovať. Inšpekcia je v stave rozkladu, ľudia, ktorí ju riadia, si dovoľujú absolútne všetko. Sexuálne obťažovanie, nezákonné postupy. Lebo majú krytie,” dodáva Tibor Gašpar.

Mal by premiér konať? A prečo okolo sexuálneho obťažovania a bossingu Santusovej vládne také zarážajúce ticho? O téme v novej epizóde relácie TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou hovorí bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.