Poslanec Ondráček totiž vo svojej práci odpisoval. Hoci často cituje rôzne odborné publikácie a analýzy, medzi pasážami si vypomáha doslova odpísanými odstvcami z iných študentských prác, v niektorých ľahko pozmenil slovosled. Informuje server iDnes.cz. Redakcia našla v jeho práci osem zhodných pasáží. Niektoré majú iba jeden odstavec, iné sú údajne na celp stranu. Tieto poslanec nijako neuznačuje, necituje a ani ich neuvádza v zozname použitej literatúry. 

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček
Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček
Zdroj: Facebook/Zdeněk Ondráček

Univerzita tvrdí, že jeho prácu preverila v systéme hneď, ako ju odovzdal. Nenašlo sa nič podozrivé. "Kontrola práce prebehla v systéme These v predošlých rokoch, v tej dobe neodhalila zhodu s ďalšími vloženými prácami iných autorov," povedala hovorkyňa olomouckej univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková pre iDnes.cz. Podľa nej sa každá záverečná práca povinne vkladá do programu na odhaľovanie plagiátov od roku 2011. K zisteniu redakcie hovorkyňa uviedla, že ide o porušenie citačných pravidiel, čo znamená, že autor neuviedol zdroj, citácia nie je označená uvodzovkami a parafráza nie je nijako upravená. Univerzita plánuje dizertačnú prácu poslanca znovu preveriť. "Tak do mesiaca by mohol byť výsledok," dodala hovorkyňa. Samotný Ondráček sa k obvineniu z plagiátorstva nevyjadril

V susednom Česku kvôli podozreniu z plagiátorstva vlani odstúpila z vlády bývalá ministerka spravodlivosti Taťána Malá (ANO) a bývalý minister práce a sociálnyh vecí Petr Krčál (ČSSD). V obidvoch prípadoch ich práce vykazovali prvky plagiátov.

FOTOGRAFIE OPÍSANÝCH STRÁN NÁJDETE V GALÉRII