Reklama

TEN IM ALE NALOŽIL: Danko si podal Pellegriniho, Čaputovú, no najviac si to zlízol TENTO MUŽ!

Andrej Danko

Zdroj: Matej Remmy Jankovic

Reklama

Štyri roky v politike dali predsedovi Národnej rady SR Andrejovi Dankovi (45) poriadne zabrať. Náročné obdobie sa podpísalo aj na jeho výzore, keďže v poslednom čase vyzerá skutočne unavene. Inak to nebolo ani počas ďalšieho zo série našich predvolebných rozhovor.

Začnime odľahčene. Nedávno sa v médiách objavila fotka, na ktorej má vaša partnerka (Simona Frantová, pozn. red.) prsteň s drahokamom. Pán Danko, zasnúbili ste sa?
- No počkajte, stop. Osobné rozhovory ja nebudem dávať vôbec. Najprv vyspovedajte Pellegriniho a potom sa príďte mňa spýtať. Žiadne otázky týkajúce sa osobných vecí nebudem komentovať. Poďme riešiť politické veci.

Poďme riešiť politické veci. V rámci predvolebných debát aj v minulosti ste pravidelne apelovali na slušné správanie politikov. Vy ako predseda SNS - videli ste status pána Hrnka, ktorý sa týkal prezidentky?
- Musím sa priznať, že som ho nevidel a neviem, o akom statuse hovoríte. Pozriem sa naň. Snažil som sa vždy, keď sme mali v Národnej rade problémy so správaním určitých poslancov, aby som zaviedol nový rokovací poriadok a myslím, že počas troch rokov sme tu mali len pár incidentov. Väčšinou rokovací poriadok porušoval Igor Matovič a musel opustiť sálu. Čo sa týka správania, tak sa snažím apelovať aj na svojich kolegov, aby napríklad statusy neboli osobné.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VOĽBY2020: SNS povedie do volieb jej predseda Andrej Danko, nasledovať majú poslanci

    Ide o status, v ktorom pán Hrnko riešil to, že sa prezidentka dostala medzi 100 najvplyvnejších osobností sveta. Pán Hrnko prezidentku označil za Pannu Orleánsku z pezinskej skládky. Máme to brať ako súčasť vašej politickej kampane?
    - Pozrite sa... pani prezidentka spolu so svojím tímom z PS, so svojimi milovanými novinami, ktoré platia tí istí sponzori, ako platili PS alebo opozičné strany z Denníka N, si často nedávajú servítky. Prečítajte si, ako sa o mne vyjadruje niekedy pán Morvay z Denníka N a ďalší novinári, ktorí by mali mať objektivitu. Niekedy sa ani mojim poslancom nečudujem, že reagujú tak, ako reagujú, lebo to, čo stváral pán Leško ako pravá ruka pani prezidentky vo vzťahu ku mne v reláciách a v televízii, a to napriek tomu, že bol členom jej tímu, nemá obdobu. Nečítal som tento status. Ja sa snažím vyjadrovať iným spôsobom, ale vždy rešpektujem aj názor svojich kolegov. Za Antonom Hrnkom budem však vždy stáť tak, ako on stojí za mnou.

    Zdroj: MARTIN DOMOK

    Andrej Danko za ostatné štyri roky výrazne zostarol.


    Pán Leško sa však zo svojej pozície politického komentátora staval kriticky k ľuďom naprieč celým politickým spektrom, nielen voči vám...
    - Nie. Pán Leško ďaleko prekračoval pozíciu novinára, pretože na jednej strane sa stal účastníkom množstva diskusií. Táto organizovaná skupina, či sú to zneužití herci ako Kemka, ktorý sa zúčastňoval aj na knihe o mne, poslúžila v prezidentskej kampani a záujmom PS, ktorému sa podarilo ovládnuť prezidentskú kanceláriu. Ikskrát sa veľmi neslušne vyjadrila o mne v predvolebnej kampani v súvislosti s rigoróznou prácou, ktorú tiež umelo vytvorili a zneužili na podujatiach. Ak sa Tono Hrnko k niečomu vyjadril, nechcite odo mňa, aby som hodnotil obsah. SNS má mať za čo pocit krivdy. Za to, čo PS a pani prezidentka voči SNS robia.

    Z čoho máte pocit krivdy?

    -  Z toho, že prezidentka nemá dobrého slova na SNS. Veľmi sa hrdila úspechmi ministerstva obrany v Londýne, kde jej každý uznal, že pod vedením SNS ministerstvo obrany dosiahlo obrovský pokrok. Nepovedala nič ani po vojenskej prehliadke na SNP pekné slovo ani na ďalších veciach týkajúcich sa napríklad tejto návštevy. Nerád by som tento rozhovor viedol o tom, čo napísal pán Hrnko.
    To ani ja nie, ale zaujíma ma váš postoj...
    - Mám vyhranený názor na to, ako prebiehali prezidentské voľby aj to, čo títo ľudia z opozície zneužívajú a veľmi často používajú škaredé slová ako napríklad pán Beblavý alebo Mihál, ako napríklad sme babráci a veľmi často nás obviňujú z rôznych trestných činov. Tak je, bohužiaľ, nastavená opozícia, a keď niekedy stratí nervy náš koaličný poslanec alebo môj člen strany, tak viete, že sa tomu nečudujem, hoci ma to mrzí.

    Zdroj: MARTIN DOMOK

    Marián Leško, poradca prezidentky Čaputovej leží Dankovi v žalúdku.


    Vy ste veľmi brojili za slušnosť v politike, ale teraz vás budem citovať z jednej relácie, kde ste primátora Bratislavy nazvali slniečkarským Vallom a za slniečkarské označujete aj niektoré médiá. Neprispievate aj vy takto k rozdeľovaniu spoločnosti?
    - Viete čo som si ja za tieto 4 roky vytrpel?


    A z vašej pozície ste nezvažovali, že by ste boli lepší a išli príkladom?
    - No to som chcel, ale aj ja som len človek. Niekedy sa snažím ukazovať na to, čo sa tu spoločensky deje, že tu máme majetkovo a personálne prepojených ľudí na politické strany, organizácie a médiá a že novinári nie sú poctivými novinármi, ako pán Leško, a často si prihrievajú politickú polievku.


    Prepáčte, ale pán Leško už v súčasnosti nie je novinár...
    - Ale bol. Z pozície novinára mne ublížil veľmi a účelovo sa proti mne vyjadroval rovnako ako herec Kemka, ktorého platí Andrej Kiska. Najprv sa smial, potom, keď tu bol, tak koktal.


    Máte na tieto obvinenia dôkaz?
    - Čo myslíte, že Kemka zbieral pre Za ľudí podpisy zadarmo?


    Možno sa prihlásil ako dobrovoľník...
    - To určite! Odpustite mi, ale ak som povedal, že slniečkar, tak som to použil v tom kontexte, že oni majú pocit, tak ako hovorí pán Zeman, že sú „lepšolidi“ a že môžu všetci. Kde zobrali títo ľudia Denníka N právo hodnotiť moju rigoróznu prácu? Kde vzali právo na mňa útočiť?!

    Vy ste však svoju rigorózni prácu odmietli ukázať...

    - Ja vám môžem vysvetliť, ako to bolo. Moja práca bola mesiac na tom tak, že nikto nevedel, kde je. Bola registrovaná pod úplne iným nemom – bolo to meno Štefan Danko. Keď sa ma po 20 rokoch niekto na ňu opýtal, tak som požiadal, aby bola ako keby uložená, lebo som ani nevedel, či to vôbec bola moja práca a kde sa nachádzala 20 rokov, pretože ju registrovali systémy pod iným menom.

    Ako je to možné?
    - Neviem. Zaujímavé je aj to, že zrazu zmizli ďalšie práce. V Košiciach je stiahnutá práca Andreja Kisku a v Bratislave práca Žitňanskej a pána Mazáka.

    Myslíte si teda, že išlo o cielený útok?
    - To bol absolútne organizovaný a cielený útok.

    Kto za ním podľa vás stojí?
    - Tí, čo chceli za prezidentku Zuzanu Čaputovú. Doteraz si spomínam na rozhovor s pánom Kiskom, kde tvrdil, že má prieskum od Fokusu, že keby nekandidoval na prezidenta pán Lajčák, tak ja som druhým najdôveryhodnejším politikom. Vymysleli si témy, aby som nekandidoval.

    Pani prezidentka pred sviatkami prijala demisiu pani Kalavskej. Dočasne je poverený dozorom nad rezortom zdravotníctva pán Pellegrini. Ako to hodnotíte vy?
    - Ako procesnú nutnosť. Nikto nechce byť ministrom na dva mesiace. Ja mám veľkú výhradu k rezortu zdravotníctva, pretože ma veľmi mrzí, že ministri Drucker alebo Kalavská nemali väčšiu politickú podporu, aby dokázali presadiť nárast miezd, ako sme to dokázali my učiteľom, ktorým narástli platy o 36 %. Mrzí ma, že sa nepodarili ďalšie procesné veci a vnímam to ako ďalšie premrhané 4 roky v zdravotníctve, pretože si nemyslím, že do zdravotníctva by išlo málo peňazí – 5,1 miliardy nie je málo peňazí, ale zdravotníctvo potrebuje systémové kroky, ktoré minister bez politickej podpory nemá ako dokázať.

    Čo si myslíte, že stálo za nedostatkom politickej podpory?
    - To je interná vec SMERU a bývalej ministerky Kalavskej. Je pravda, že bola nominovaná na štátnu tajomníčku aj so súhlasom SNS, ale politicky si ju na ministerku vybralo vedenie SMERU-SD. Ja ju poznám len sprostredkovane od človeka, ktoréhosi neskutočne vážim, to je Vlado Krčméry. Rozprával mi o nej ako o šikovnej odborníčke, ale je niečo iné byť ministrom a niečo iné je byť šikovným lekárom. Mrzí ma, že veľa vecí sa robí PRovo. Aj to búranie Rázsoch som bol presvedčený, že sa začne riešiť rýchlo a efektívne, ale niektoré PRové aktivity predbiehajú reálne veci a to sa týka aj premiéra Petra Pellegriniho. Teraz už sa v zdravotníctve veľa robiť nedá. Ak si však chce Slovensko pomôcť so zdravotníctvom a diaľnicami, tak bude treba veľké štátne pôžičky.

    Zdroj: facebook - Peter Pellegrini

    Danko nie je veľkým fanúšikom Pellegriniho.

    Čo máte na mysli, keď spomínate PRové aktivity?
    - To, že stačí, keď si premiér sadne do bagra. Choďte si odfotiť Rázsochy, nič sa tam nerobí! Odfotí si pleseň a celé Slovensko miluje jeho jamôčky, má 12 ochrankárov a behá tu, ako neviem čo a ja mám byť stále za toho zlého.

    Prepáčte, ja vám toto neberiem, ale zároveň sa ozývajú hlasy, že na pána Pellegriniho žiarlite...
    - Ja k nemu nemám emóciu. Čo ja by som naňho žiarlil? Ja vám medzi nami poviem, že ja som po Pellegrinim zobral NR SR vo veľkom bordeli. Ja som schopný si ním sadnúť a povedať mu, čo som tu za 4 roky urobil. Keby on urobil toľko, čo ja, mohla byť oveľa ďalej. Mňa nestavajte do osobnej roviny k Pellegrinimu.


    Tak máte medzi sebou nejaký konflikt...
    - Áno, máme odborný konflikt, lebo Pellegrini si na 4 mesiace nastavil svoje myslenie na absolútnu neúctu k SNS, vládne si tak, že iné povie Fico, iné povie Pellegrini. Hrajú vám tu divadlo so stratifikáciou. Kalavská podá demisiu, nepodá demisiu. Jedno povie k stratifikácii Fico, iné Pellegrini, ja tu potrebujem za Smer-SD jedného lídra, ktorý povie, že moje slovo platí. Fico sa začal s Pellegrinim hádať o tom, kto bude jednotka na kandidátke a dostal sa do pozície, že začal všetko ignorovať! Bez akejkoľvek elementárnej úcty ku koaličným partnerom! Dnes je problém, že neviem, kto riadi Smer-SD. To je môj problém. Ak je zmena typu Smeru, že sa inak bude správať k Marakéšu, inak k Istanbulu a budú robiť, že jeden je dobrý a druhý zlý policajt... Ja som po Pellegrinim vzal tento úrad v bordeli a to si môžete dať aj do nadpisu!

    Otázku veľkých štátnych investícií otvorili už niekoľkokrát. Vyjadrili ste sa, že Taliani a Gréci sa vám nebudú smiať, čo sa týka diaľnic. Naozaj si myslíte, že ich zaujíma, aké máme diaľnice? Nemali by sme sa prikrývať takou perinou, na akú momentálne máme?
    - To som myslel celkom iným spôsobom. Asi keď sú tu Taliani ,tak im to musí byť smiešne, že nemôžu Slovensko prejsť jednou diaľničnou traťou. Nemyslel som to v osobnej, ale v nadnesenej rovine. Čo sa týka dlhov. Ja som zástancom toho, aby si ľudia požičali toľko, koľko vrátiť vedia. Aj vy ako mladý človek viete, že bez hypotéky by ste si nájomné nemohli dovoliť splatiť. Veľa ľudí by si bez hypotéky nemohli dovoliť vlastné bývanie.

    Predsa len, myslíte si, že je rozumné sa zadlžovať?
    - Kritériá hovoria, že celkový dlh štátu nesmie prekročiť 60 %. Žiaľ, štáty ako Francúzsko, Nemecko, Taliansko to už dávno prekročili a nerobia nič pre to, aby sa dostali k 60 % zadlženiu. Opak je pravdou. Keď zostavujú Taliani rozpočet, tak hovoria o veľkých štátnych investíciách, lebo z toho sa štartuje ekonomika. Chcel by som to povedať tak, aby ste to pochopili. Slovensko má jedno z najnižších zadlžení v rámci EU. Máme 46 %. Rakúšania majú 76 % . To znamená, že ak by si Slovensko dnes aj požičalo tých šialených 32 miliárd, ktorými by sme sa posunuli k takémuto zadlženiu, tak si teraz predstavte, že vláda bude mať 32 miliárd. To sú nepredstaviteľné peniaze. Občania by nepocítili, či ich máme, alebo nie z hľadiska dosahov, ale pocítili by to na kvalite živote. Mohli by sa dostavať diaľnice a mohla by sa zlepšiť kvalita nemocníc. Tvrdím, že na to si stačí požičať 7 miliárd a jednoducho sa toho netreba báť.

    Nemali by sme si brať príklad z národov, ktoré zadlžené nie sú?
    - Ale, prosím vás! Myslíte si, že Taliani niekedy splatia 132 %? Ja hovorím, že nás raz bude mrzieť, že sme si nepožičali ako ostatné štáty a nedostavali diaľnice. S takým tým posmeškom, ako som povedal, Taliani a Gréci, ktorí infraštruktúru majú, nás nevysmievali, že nevieme prejsť Slovensko. Keby aj Chorváti nešli tou cestou, že zmenili zákon a nevytvorili jednu štruktúru, jeden betón a dali to pod jeden stavebný úrad, tak by nemali ani dnes diaľnice.

    K téme investícií sa vyjadrilo množstvo odborníkov, ktorí argumentovali tým, že nemáme vyrovnaný rozpočet a mohlo by sa nám stať, že dopadneme ako to Grécko, ktorému sme sa skladali na euroval...
    - Aby sme dopadli ako Grécko, museli by sme mať ešte 140 miliárd eur. Keby sme do našej ekonomiky napumpovali týchto 140 miliárd, tak by sme mali ešte aj zvodidlá na diaľnici po celom Slovensku zlaté. Títo odborníci – mlátiči prázdnej slamy - nech skúsia počúvať, čo ja hovorím ako politik a líder politickej strany. Tak ako som hovoril o rekreačných poukazoch, ktoré naštartovali cestovný ruch a do štátneho rozpočtu naliali 100 miliónov eur, že tu musí prísť zásadná zmena a nech tu už nikto netrepe. Keď sa nezmení stavebný zákon a nezoberú sa veľké štátne peniaze a neurobí sa to, čo treba, teda sa nedostavajú diaľnice a dostavba tých nešťastných 15 kilometrov železničnej trate. Počúvajte dobre, od roku 1985 sa v Nitre čaká na dostavanie 15 kilometrov železničnej trate.

    Toto je veľký problém, s týmto súhlasia všetci...
    - Prepáčte, ale všetci len trepú! Ja ponúkam reálne riešenia. Všetci trepali o náraste platov učiteľov, o zmene v armádach. Tam, kde som bol, tam som sa reálne snažil veci meniť. Som rád, vo veľa veciach prebral aj Smer, ktorý tu vládol sám a ja som nikdy nechcel, aby tu Smer vládol sám ďalej na Slovensku. Mňa už to nebaví, toto vysvetľovať! Pýtate sa ma na riešenia a toto je moje riešenie! Tak nech títo veční kritici a hundroši, nech dajú svoje riešenie.

    Nebolo by predsa len rozumnejšie štát zoštíhliť tak, ako to niektorí ekonómovia navrhujú?
    - Čo je štát? Nesmiete si mýliť celkové štátne zadĺženie a deficit, ktorý pokiaľ je do 0,4 %, tak je to úplne v pohode. Sú štáty, ktoré majú oveľa väčší. Nie je to žiaden fetiš, ktorého sa musíme báť. Deficit je nič! Veľké štátne investície sú úplne niečo iné.

    To je, samozrejmé, pán Danko, ale či by nepomohlo v šetrení štátnych peňazí napríklad zníženie počtu štátnych zamestnancov? Existujú aj také názory...
    - Aj keby ste prepustili 10-tisíc ľudí zo štátnej správy, tak vám to nepomôže k pokrytiu veľkých štátnych investícií. To sú teoretické úvahy, ktoré nemajú žiadne ratio. Úspora v štátnej správe dávno nestačí na obnovu infraštruktúry, ktorú sme zanedbali od roku ´89, keď sme prestali robiť štátne investície, a nevieme postaviť ani atómovú elektráreň, žijeme zo socialistických elektrární, chodíme do komunistických nemocníc a škôlok.

    Je to podľa vás chyba predchádzajúcich vlád?
    - Je to chyba každej jednej vlády.

    Aj chyba vlády, ktorej súčasťou bola SNS na čele s pánom Slotom?
    - Ja som pána Slotu zo SNS vyhodil. Mňa s ním nespájajte. Vykradol peniaze zo svojej vlastnej strany. Je to chyba každej vlády, ktorá tu bola. Ja som preto išiel ako mladý človek do politiky a chcel meniť SNS, ale aj na Slovensku veci. Je to chyba ľudí, ktorí chceli riadiť štát, ale nikdy nikde nepracovali. Oni nevedeli, čo je DPH, čo je výkaz a čo je problém živnostníka. Tu vedľa som sa s Kažimírom do krvi hádal za vašich 60 % paušálnych výdavkov, lebo ja som bol 15 rokov živnostníkom.
    To ľudia nevedia, ako ťažko sa presadzovalo pre živnostníkov a firmy s obratom do 100-tisíc 15 % dane z príjmu. Ďalším opatrením boli rekreačné poukazy pre súkromné aj štátne firmy, ale aj podnikové byty! Všetkých zaujímajú hlúpe témy, ale že sa schválili podnikové byty... Pritom každý, kto rozumie ekonomike, tak si zráta, že 6-ročný odpis, po 10 rokoch si to môžete odkúpiť, nezarátava sa to do príjmu... Mňa naozaj kontaktujú veľké štátne firmy, ale aj súkromné podniky, ktoré hovoria, že je to úžasný nástroj stavať byty. Ten istý rakúsky model mám na sociálne byty, ale ja nevládnem sám!

    V okolí Bratislavy je však veľký problém s pôdou, ktorá je kontaminovaná. Akým spôsobom chcete túto bytovú víziu realizovať?
    - Ja neviem, mne je niekedy zúfalo z toho, že sa ma pýtate na kontaminovanú pôdu. Čo to má s podnikovými bytmi?

    No, že sa tam nesmie stavať...
    - Podnikové byty znamenajú, že podnikateľ si má sám nájsť parcelu, na ktorej bude stavať. Efektivita pre podnikateľa je v rýchlom odpise. Presadili sme zrýchlené 6-ročné odpisy aj v kúpeľných mestách. Všetky náklady daňovo-účtovné majú v nákladoch. Ak je firma, ktorá má viac ako 49 zamestnancov, tak DPH a všetky náklady pri výstavbe tam má. 70 % v tom bytovom dome musia byť podnikové byty. Nesmú mať viac ako 100 m2, zamestnanci musia byť v hlavnom pracovnom pomere a môžu im dať akékoľvek nájomné od 1 eura po 700. Zľavnené nájomné sa nezdaňuje a po 10 rokoch si ho môžu kúpiť. To je model, ktorý nemá v Európe obdobu, tak ako rekreačné poukazy.

    Ako tento problém chcete riešiť v Bratislave, kde je problém s ubytovaním pomerne vyhrotený?
    - Viete čo, pani redaktorka, voľte ma a 1. marca sem príďte a môžeme ísť spolu na pozemkový fond a ja vám ukážem, kde sa dá stavať! Čo čakáte, že vám tu ukážem kataster?

    Zdroj: MARTIN DOMOK

    DETAILISTA Andrej Danko o sebe tvrdí, že robí pre ľudí a dbá na detaily.

    To určite nie, pán Danko, ale musíte súhlasiť, že tento problém reálny je...
    - My máme väčší problém, pani redaktorka, a videli ste to sama v Prešove, že tieto bytovky sú ako papierové krabičky. Preto som rád, že ako prvý politik som urobil krok k podnikovým bytom. V ďalšej etape sa musíme baviť o sociálnych bytoch. Hovoríme o pár desiatkach rokov a s týmito bytovkami bude veľký problém, ale to nechcite odo mňa, aby som po troch rokoch v politike riešil celý koncept niečoho, čo sa neriešilo 20 rokov. To, že tu politici nerobili 30 rokov nič pre ľudí a pre byty, je jasný výsledok. Ja som urobil prvý krok a ako prvý som presadil zákon pre ľudí a pre firmy, že ich môžu stavať. Bratislava má dosť veľkú rozlohu.

    Ja som od vás chcela len vedieť, či si tu za týmto stolom všetci uvedomujeme, že tu existuje tento reálny problém...
    - Ale, samozrejme, že áno. Samozrejme, že si to uvedomujeme.

    Spomenuli ste rekreačné poukazy. Vzniká v súvislosti s nimi však problém, keď ho platí iná osoba, a nie držiteľ poukazu. Firmy potom sumu odmietajú preplatiť. Ako ste toto vyriešili?
    - Vyriešilo sa to. Vaša otázka je tragická a my sme národ tragédov. Náš najväčší problém Slovákov je v myslení. A to sa odzrkadľuje aj v tejto otázke, ktorú mi dávate. Som predseda NR SR a ako prvý som takéto preukazy presadil v EU. Ešte raz! Zamestnávateľ, ktorý má nad 49 zamestnancov a niektorí pracujú dlhšie než dva roky, má nárok na 275 alebo 225 eur. Vznikajú okolo toho aj otázky, či je pre zamestnanca lepšie ísť priamo do zariadenia, alebo si to dať rovno preplatiť. Potom sú, samozrejme, aj otázky, že sú agentúry ako Booking, ktoré privezú ľudí priamo do hotelov za dáku províziu.

    Booking vám len ponúka ubytovanie....
    - Ale, prosím vás! Berú si za to províziu od každého hotela!

    No veď, ale, samozrejme, že berú...
    - No veď áno a to bolo kritizované, ale viete, čo je najdôležitejšie pri rekreačných poukazoch? Štatistiky! Minulý rok bolo 15 miliónov prenocovaní na Slovensku a dnes to vyzerá, že ich bude 20 miliónov. Len v auguste to znamenalo nárat o 23 %. V ubytovacích a 28 % v reštauračných zariadeniach. Ľudia sú šťastní, lebo niektorí nikdy neboli na dovolenke, ale dôležité je to pre ekonomiku, že sa mení pomer štruktúry HDP v cestovnom ruchu, lebo Slovensko malo pomer veľmi nízky. Štatistický úrad tvrdí, že na základe rekreačných poukazov bolo vytvorených 12-tisíc pracovných miest na základe rekreačných poukazov.

    V tomto vám však oponoval pán Sulík. Opieral sa o štatistiku, ktorá ukazovala, že nárast pracovných pozícií už bol zreteľný aj pred poukazmi...
    - Sulík je obyčajný a závistlivý klamár, ktorý si nevie pripustiť, že tento rok cestovný ruch rastie len vďaka rekreačným poukazom. O 12 % nenarástli pracovné miesta v cestovnom ruchu nikdy. Pán Sulík je človek, ktorý je od kosti zlý, pretože keď sa tu znižovalo DPH na potraviny, služby a daň z príjmu na 15 %, tak SAS vždy hlasovala proti. Mám pocit, že nepodporil ani paušálne výdavky pre živnostníkov. Pána Sulíka ide roztrhnúť a v spomínanej relácii niekoľkokrát klamal. Ja pracujem s dátami Štatistického úradu. Ak niekto povie, že sa ani rekreačnými poukazmi nepomohlo hotelierom a cestovnému ruchu, tak je to klamstvo.

    Som rada, že ste spomenuli zdravé potraviny, lebo to je zaujímavá téma. V súvislosti so zoznamom, ktorý ste predkladali s tým zákonom, tak ste ignorovali bezlepkové a bezlaktózové potraviny a obmedzili ste na regionálnu zeleninu a lokálne potraviny. Pritom sú práve tieto potraviny drahé a rozpočet rodiny to zaťaží...
    - Hneď vás zastavím, pani redaktorka! Zase mi krivdíte. Najprv si uvedomme, že som dokázal znížiť DPH na potraviny, ktoré mali dosah 60 miliónov eur na štát. Vybrali sme potraviny a museli sme ich vyberať podľa colného sadzobníka, ktorý nie je možné zmeniť. Ako nutné zlo a možno niekedy aj s krivdou sme museli znížiť DPH aj na veci, ktoré neboli treba, ale je to prvýkrát. Slovensko má najvyššiu DPH na potraviny v Európe, a je to až 20 %. Namiesto toho, aby ste ocenili, že SNS s 8,6 % niečo dokázala a išla cestou znižovania dane, tak vždy dostanem otázku iba kritiky. No a to je tragédia toho nášho myslenia! Ja však nevládnem sám!

    Išli by ste ešte do vlády so Smerom?
    - S kým na Slovensku ísť do vlády? Matovičovi sa každé obdobie rozpadnú aj tí 4 ľudia, Sulík sa rozháda s polkou strany, Kiska má prvých pár ľudí na kandidátke kvôli PR, Bebavý prezliekol už 900 kabátov. Ako stabilné strany máte KDH, Most-Híd, Smer-SD. Ja už dnes nepoviem, s kým áno a s kým nie – okrem Kotlebu, ktorému ja hovorí nie.

    O vás sa hovorí, že sa taktiež snažíte prekrývať kauzy sociálnymi balíčkami. Ako to teda je?
    - To je azda o Smere, nie?

    Nie, aj o vás, pán Danko... Spomeňme si na večeru pre 18 ľudí za 72-tisíc eur, horalkový zákon a ďalšie...
    - No vidím, že ste nadupaná. Myslíte si, že by som bol taký hlúpy, že by som objednal večeru za 70-tisíc? Aj to ste ma pošpinili...

    To sme nepísali my, to uviedol Nový Čas, pán Danko...
    - Prosím vás, tu bolo 48 svetových delegácií. Po druhé, keď zrekonštruujeme kuchyňu, tak Matovič sem rád chodí obedovať, ale už vám nepovie, že tam boli polmetrové potkany a hrdzavé potrubia 30-ročné. Že tam bol stav taký, že by som to mohol zavrieť. Mne tam chodí jesť 450 ľudí a nie je to žiaden bufet, ako sa písalo v novinách. Keď zasadá parlament, tak tam chodí jesť 700 ľudí. Ja nemôžem dať ľuďom jesť varené jedlo z múky, ktorú obžierali potkany.  Sama ste reagovali na toto prostredie, že aké je to tu pekné. Ja som preberal NR SR vo veľmi zlom stave. Dokončujem severné hradby a SNS sa poskladalo na kaplnku. Zaviedol som vianočné trhy a z vlastných peňazí som kúpil ležadlá a zaviedol som wifi zónu. Hrad aj celé okolie sme v spolupráci so Štátnymi lesmi celé zrekonštruovali a opravili, a vidíte, ako to okolie vyzerá. Stožiar, z ktorého sa každý smial, že doň buchol blesk, tak žiaden blesk nebuchol. Môžem vám pustiť video. Zrekonštruoval som aj priestory pre novinárov.

    A čo horalkový zákon, pán Danko?
    -,Ja vám poviem, ako to bolo. Zasadala NR SR a poslankyne zo SAS, jedna si vybrala žemľu a druhá horalku. Keď sme komunikovali rokovací poriadok, a to ho dnes máme jeden z najvzorovejších, tak sme porovnávali všetky rokovacie poriadky v Európe. Dnes máme jeden z najlepších a najdemokratickejších. Máme stanovené presné procesné pravidlá ako v šachu.

    A nestala sa tá NR SR tak trocha školou, keď sa môže jesť len cez prestávku? Pričom rokovania niekedy trvajú naozaj dlho...
    - Pani redaktorka, v normálnom parlamente, ktorý ma históriu, si pozrite, či tam vidíte poslanca prísť s hamburgerom! Ak takého nájdete, tak zajtra tu ja nemusím byť. Ja vám garantujem, že poslancom vo vyspelom štáte to ani nenapadne. Za to, že sem prišli náhodné zhluky ľudí, ktoré sa tvária ako politická strana a nevedia, čo je riadiť politickú stranu, ktoré vám robia cirkus každý deň, aby ste vy mali čítanosť.
    Ako si môže jedna poslankyňa NR SR otvoriť v sále keksík? Môže si dieťa na vyučovaní otvoriť keks? Môžete si vy u šéfa jesť hamburger? Čo by vám na porade povedali, keby ste tam jedli? Národná rada je svätá vec! To nie je koncert na Kolibe! V iných štátoch máte nastavené pravidlá oblečenia, oslovovanie, to má určitý pátos! NR SR nie je vianočný večierok a je mi ľúto, že to musím vysvetľovať.

    Mohlo by vás zaujímať: