Protesty proti očkovaniu a pandemickým opatreniam, ktoré sa konali minulý týždeň pred prezidentským palácom, nahnevali nielen politikov, ale aj tisícky Bratislavčanov. Demonštranti vo štvrtok (29. 7.) zablokovali cestnú komunikáciu v okolí Hodžovho námestia, čím spôsobili rozsiahle kolóny a nútené zmeny vo verejnej doprave. Slovne útočili aj na vodičov prechádzajúcich áut. Polícia však dlho nekonala. Tvrdila, že na rozpustenie davu nemá zákonný dôvod a z ulíc vytlačila protestujúcich až večer.

Konanie policajtov verejne obhajoval šéf Policajného zboru Peter Kovařík, ktorý napriek kritike je presvedčený, že protesty boli zvládnuté dobre. „Chápem, že občania Bratislavy boli obmedzení na svojom bežnom komforte, túto situáciu však nespôsobila polícia, ale protestujúci dav. Ten bol však napriek svojej sile bez prejavov agresivity," uvádza sa v stanovisku policajného prezidenta na sociálnej sieti. Dodal, že kritika zo strany politikov, verejnosti a „pseudoodborníkov" nemení nič na fakte, že nedošlo k ujme na živote, zdraví a majetku. „Demonštrácie sú v demokratickom svete bežným, skoro denným javom. Preto je potrebné, aby si aj tí občania, ktorí nezdieľajú názor demonštrantov zvykli na takýto prejav názorov, ktorý ich priamo obmedzuje na bežnom spôsobe života,“ odkázal Kovařík.

Jeho výroky sa však nestretli s pochopením. Poslanec Národnej rady zo strany Za ľudí Juraj Šeliga slová Kovaříka ostro kritizoval. Podpredsedu koaličnej strany nahnevalo hlavne to, že občania si majú zvykať na to, že demonštranti ich majú právo obmedzovať na bežnom spôsobe živote. „Preto sa pána policajného prezidenta Kovaříka, ktorý zásah polície považuje za zvládnutý, pýtam, na čo si máme ako občania zvykať? Že je v poriadku, keď skupina ľudí zablokuje jeden z hlavných ťahov Bratislavy? Že je v poriadku, keď bránia prejazdu sanitky? Že je v poriadku, keď sa vyhrážajú novinárom? Že je v poriadku, že náhodným vodičom búchajú po kapotách?" píše Šeliga na sociálnej sieti.

Protest v Bratislave bol poriadne rušný, polícia však napriek tomu nijako nezakročila.
Zdroj: Emil Vaško

V súvislosti s konaním polície počas protestov požiadal predsedu brannobezpečnostného výboru Národnej rady Juraja Krupu o predvolanie Petra Kovaříka na najbližšie zasadnutie výboru. Chce, aby na ňom policajný prezident vysvetlil celý zásah polície počas protestov a svoje slová o tom, že na také demonštrácie si majú ľudia zvykať.  „Národná rada v zmysle zákona kontroluje činnosť Policajného zboru, preto očakávam, že policajný prezident poskytne zrozumiteľné a jasné vysvetlenie. Argument, že polícia nevedela, kto sú turisti a kto nie, sme už počuli," povedal Šeliga. Podotkol, že všetci občania majú právo protestovať, ale aj pri nich platí zákon.

Celý status s kritikou Petra Kovaříka si prečítajte v galérii

Prečítajte si tiež: