Takto si užíva Cyril Talapka leto na svojej čiernej haciende
2. 8. 2013, 2:00

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/ROBO HOMOLA, Archív
Tomu je sveta žiť. Kontroverzný podnikateľ Cyril Talapka trávi slnečné dni na svojom zámočku v Reci pri Senci, ktorá je neslávne známa ako najväčšia slovenská čierna stavba. Zámocký pán je, zdá sa, nielen do koča, ale aj do voza. Fotograf denníka Plus JEDEN DEŇ ho zachytil pri práci s metlou v ruke.

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/rOBO HOMOLA

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/rOBO HOMOLA

Zdroj: Archív
Galéria k článku
Cyril Talapka má pri svojom honosnom zámočku umelo vytvorené jazero s priezračne čistou vodou. A zdá sa, že si na ňom dopraje aj vodné radovánky. Na brehu totiž stojí motorový čln a dva vodné skútre.
My sme ho zastihli pri prácach okolo luxusného sídla. Talapka nahodený v rifliach a kockovanej košeli najskôr vyzametal motorový čln metlou a potom sa za asistencie čiernovlasej dámy naťahoval s drevenou paletou.
Stále je čierna
Že si užíva na čiernej stavbe, ktorej časť údajne leží aj na pozemku železníc, mu zrejme vonkoncom neprekáža.
„Keďže vo veci sa ešte neskončil súdny spor so Železnicami SR týkajúci sa vlastníckych vzťahov, obec nemôže vydať stavebné povolenie bez listu vlastníctva. Obec môže vo veci konať až po právoplatnom súdnom rozhodnutí,“ povedal starosta Rece Zoltán Metzner.
Súd až na jeseň
Pojednávanie odročili na september a momentálne sa rieši, ktorá časť haciendy je postavená na majetku železníc.
„V súčasnosti sa prípad nachádza na príslušnom prvostupňovom súde. Využili sme všetky zákonné možnosti, podali niekoľko podaní na súd. Ďalší priebeh konania je v rukách súdu a železniciam to neprináleží komentovať,“ uviedla hovorkyňa Železníc SR Martina Pavlíková. Talapka sa k prípadu na poslednom pojednávaní nevyjadril.
Zdá sa však, že ani pokračujúci súdny spor mu nijako nenarušuje letnú pohodu v čiernej usadlosti.
Staviteľom bez povolenia bude hroziť basa
Novela stavebného zákona, ktorú pripravuje ministerstvo dopravy a výstavby, počíta s oveľa tvrdším postupom voči čiernym stavbám. Majitelia ich budú musieť na vlastné náklady odstrániť, a ak neposlúchnu, bude sa ich konanie hodnotiť ako trestný čin, za ktorý im bude hroziť väzenie!
Dodávatelia plynu, elektriny a vody budú povinní odpojiť čiernu stavbu od svojich dodávok. Čiernu stavbu budú môcť vydražiť a zlikvidovať.
Najznámejšie čierne stavby
- Luxusný hotel pri Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave. Investorom aj zhotoviteľom stavby boli firmy Juraja Širokého. Hotel nakoniec dostal povolenia, vyrubili zaň pokutu 30-tisíc eur.
- Firemná budova na Fazuľovej ulici v Bratislave. Namiesto troch poschodí tu postavili dvanásť. Úrady stavbu odobrili s pokutou 112 859 eur.
- Dodokova vila pod bratislavským Slavínom, kde dnes sídli čínske veľvyslanectvo.