Spoločný príbeh Igora Matoviča a Jozefa Majského sa začal v roku 2001. V tom čase bol Majský známy podnikateľ, ktorému sa začalo dariť v deväťdesiatych rokoch najmä vďaka kontaktom na politikov, najmä na vtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara (75). Podnikateľ bol už vtedy a dodnes je vnímaný ako Mečiarov privatizér, ktorý sa spolupodieľal na tunelovaní nebankoviek B. M. G. Invest a Horizont Slovakia.

Jednou z najznámejších firiem Majského bola akciová spoločnosť Sipox Holding. Cez túto firmu vlastnil mnoho ďalších. Práve prostredníctvom Sipoxu Holding sa dostal v roku 1999 k trnavským automobilovým závodom TAZ. Areál rodina Majských vlastní a spravuje dodnes.

Práve na pozemky v oblasti TAZ mal zálusk Igor Matovič so svojou manželkou Pavlínou. V decembri 2001 uzavreli manželia Matovičovci s Majského firmou kúpnu zmluvu, ktorú má denník Plus JEDEN DEŇ k dispozícii. Matovič s manželkou kúpili zastavané plochy s výmerou 5 188 štvorcových metrov. Za pozemky zaplatili Majskému milión korún a nejaké drobné v starej mene (34-tisíc eur). Zaujímavosťou je, že už v tom čase mal spomínaný majetok takmer dvojnásobnú hodnotu oproti cene, ktorú zaň Matovičovci zaplatili. Znalec nehnuteľnosť v tom istom mesiaci ohodnotil na sumu 1,8 milióna korún (59-tisíc eur).

V júni 2002 – štyri mesiace po krachu nebankoviek a začatí trestného stíhania – Matovičovci obchod s Majského firmou zopakovali. Tentoraz podpísali zmluvu o kúpe dvoch parciel v areáli s akciovou spoločnosťou Škoda-Sipox Holding. Takmer za 9-tisíc štvorcových metrov zaplatili Matovičovci opäť iba rovný milión korún (33-tisíc eur). Hodnota parciel však podľa znaleckého posudku, ktorý je súčasťou zmluvy, bola v tom čase viac ako 3,7 milióna korún (123-tisíc eur), čo je o 370 percent viac, ako bola kúpna cena zaplatená Matovičom.

Matovič za obchodom s Majským nevidí nič zlé. O predaji pozemkov sa vraj dozvedel z inzerátu. „Myslím, že to bolo v ponuke aj v našich inzertných novinách,” uviedol líder OľaNO-NOVA. Na pozemkoch vraj chcel stavať tlačiareň. „Priznám sa, že si už ani úplne presne nepamätám cenu. Ale bola to trhová cena, za ktorú pozemky kupovalo niekoľko stoviek ľudí v Trnave,” tvrdí Matovič. Dnes sú písané iba na jeho manželku, keďže politik previedol celý majetok v roku 2006 na ňu.

Kontroverzný podnikateľ 90. rokov

Hviezda Jozefa Majského začala žiariť už na konci socializmu – vtedy ešte pod menom Jozef Marhuľa. Po novembri 1989 začal život veľkopodnikateľa s novým menom. Cez spoločnosť Sipox Holding vlastnil množstvo iných firiem, ktoré zväčša skončili ako zadlžené a v likvidácii – naplatil účty, neodvádzal dane ani odvody. Trnavské automobilové závody, ale aj iné fabriky ovládol vďaka tomu, že sponzoroval stranu Vladimíra Mečiara HZDS.

Jeho hviezda začala zhasínať na jeseň 2002, keď ho zadržali v kufri auta na hraničnom priechode Bratislava-Berg a obvinili zo zosnovania zločineckej skupiny a z trestného činu podvodu v súvislosti s tunelovaním nebankových spoločností B. M. G.Invest a Horizont Slovakia. Za firmami stáli oficiálne Vladimír Fruni a Marián Šebeščák. Všetci páni sa mali obohatiť o 53-miliónov korún. Majský strávil dva roky vo vyšetrovacej väzbe. Dnes je na slobode, proces pokračuje ďalej.

Prečítajte si aj:

Aký je váš názor? Vyjadrite sa v diskusii pod článkom...