Táto bublina sa však v ostatných dňoch začína poriadne rozplývať. Všetko sa to začalo ešte dávnejším odchodom Marka Maďariča (53). „Nechcem byť súčasťou koalície, v ktorej má hlavné slovo politik, ktorý si berie za vzor orbánovskú politiku oslabovania demokracie a odklonu od Európskej únie. Keďže strana Smer-SD je súčasťou vládnej koalície, rozhodol som sa vystúpiť aj z tejto politickej strany,“ povedal pre Plus JEDEN DEŇ v októbri 2018.

Marek Maďarič
Zdroj: archív

Najnovšie sa ku kritike odhodlal končiaci minister financií Peter Kažimír (50). Jeho slová sú reakciou na oficiálne vyjadrenie strany, že Smer vyšiel z prezidentských volieb posilnený. „Musíme byť na seba prísni, nepostačuje porovnávať sa s málo významnou parlamentnou opozíciou,“ povedal. K ministrovi financií sa neskôr pridal aj premiér Peter Pellegrini (43). Smer by mal podľa neho odštartovať intenzívnu vnútrostranícku diskusiu a hľadať príčiny prehry.

Ešte väčší šok pre Roberta Fica zrejme nastal včera, keď na svojom profile na sociálnej sieti zverejnil Erik Tomáš svoj komentár, kým doteraz doslova poslušne slúžil expremiérovi. „Nemožno hovoriť o tom, že strana Smer-SD vyšla z volieb posilnená, ale ani ako porazená. Ako jediná parlamentná strana ponúkla kvalitného a dôstojného kandidáta, ktorý postúpil do druhého kola. Z prvých analýz vyplýva, že najmä vďaka voličom Smeru, čím strana potvrdila postavenie stále najsilnejšej strany na Slovensku. Ale tento potenciál jednoducho na zvolenie kandidáta s našou podporou nestačil. Vedenie Smeru-SD sa logicky musí zamyslieť nad tým, ako ďalej. Vyhodnotiť výsledky volieb a prijať takú stratégiu i riešenia, aby sa strana pri tých ďalších, najmä parlamentných, skutočne posilnila,“ napísal.

Erik Tomáš, Smer-SD
Zdroj: archív