Bývalý minister financií Ivan Mikloš už nie je poradcom šéfa rezortu hospodárstva Richarda Sulíka. Ako informoval Dennik N, exminister z pozície odišiel pre Sulíkove výroky o Ukrajine, Kryme a sankciách proti Rusku. Tie zazneli v rozhovore pre denník Pravda minulý týždeň. „Krajiny majú medzi sebou obchodovať. A niektorých našich exportérov to postihlo. Sankcie tak páchajú iba škody a Rusi nevrátia Krym tak či tak. Treba sa dívať dopredu a treba budovať vzťahy,“ uviedol líder strany SaS a doplnil, že pnutie na východnej hranici Ukrajiny neprispieva k budovaniu vzťahov.

Ministrove vyjadrenia poriadne prekvapili aj ukrajinskú vládu. „Je poľutovaniahodné, že predstaviteľ spriateleného štátu, s ktorým máme vzťahy na vysokej úrovni, ukázal svoje deformované vnímanie reality, týkajúce sa príslušnosti Krymu, aj pochopenia sankcií uvalených na Ruskú federáciu," reagovalo ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny.

Sulíkove slová sú totiž v rozpore s oficiálnou rétorikou Slovenska, ktorú reprezentuje nominant strany SaS, minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Slovenská vláda anexiu polostrova v roku 2014 odsúdila a ekonomické sankcie, ktoré za to Európska únia uvalila na Rusko, podporuje.

Mikloš svoj odchod oznámil vo svojom blogu na portáli sme.sk. Uviedol, že od Sulíka odišiel hneď po zverejnení kontroverzných výrokov liberálneho politika. „Minulý týždeň v stredu som mu oznámil, že ukončujem svoje členstvo v jeho krízovej rade ministra hospodárstva. Dôvody azda v súvislosti s témou tohto článku ani nemusím vysvetľovať,“ napísal.

Mikloš svoj odchod pre náš denník potvrdil. Členom krízovej rady bol od jari minulého roka. "Rada sa stretávala raz za mesiac až dva a prerokovávala rôzne záležitosti, ktoré sa týkali protipandemických ekonomických opatrení, podnikateľského prostredia, daňovej reformy," popísal spoluprácu s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom.

Ako svoj odchod opísal, nájdete v našej GALÉRII

Minister hospodárstva Sulík pre náš denník uviedol, že reakcia Ivana Mikloša ho mrzí, za svojimi slovami však politik naďalej stoji. „Rozumiem tomu, že pre Ivana Mikloša je toto citlivá téma, pretože sa na Ukrajine angažoval, napriek tomu jeho reakciu považujem za hysterickú. Povedal som totiž dve veci a obe sú len holými faktami," uviedol šéf liberálov a pokračoval: "môj predpoklad, že hoci ide o porušenie medzinárodného práva, Rusko Krym nevráti a že sankcie, ktorých politický účel nijako nespochybňujem, môžu niektorých slovenských exportérov postihovať."

Ľutuje Sulíksvoje výroky o Ukrajine? Odpoveď nájdete na ďalšej strane