Reklama

Sulíkove slová KRITIKY: HANBA krajiny a hrozí nám opäť ŠTÁTNA KARANTÉNA?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Sulíkove slová KRITIKY: HANBA krajiny a hrozí nám opäť ŠTÁTNA KARANTÉNA?
    Reklama

    Hrozí nám štátna karanténa? Dnešné rokovanie vlády sa nieslo v znamení sprísňovania hraničnej kontroly. Minister hospodárstva Richard Sulík pred rokovaním povedal, čo je podľa neho veľká slabina Slovenska a spomenul aj štátnu karanténu. S jej zavedením súhlasí viacero ministrov.

    "Mali by sme, áno," odpovedal Sulík na otázku, či je podľa neho potrebné sprísniť opatrenia na hraniciach. "Mali by sme kontrolovať preto, lebo už v lete, keď sme hranice nekontrolovali, sme si to sem nechali navliecť. To isté sa stalo prakticky s britskou mutáciou vírusu a to isté hrozí aj s juhoafrickou," zdôvodnil. Jedným dychom dodal, že podľa súčasných informácií sa zdá, že účinnosť niektorých vakcín proti novému druhu vírusu nie je úplná.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Veronika Remišová: Musíme sprísniť hraničné kontroly

      "Mali by sme nájsť rozumný vykonateľný režim kontrol a testov na hraniciach," povedal Sulík. Je to podľa neho logisticky náročná operácia. "To, čo si myslím, že treba spraviť, je domáca karanténa. Nerozumiem, že dodnes nemáme funkčnú aplikáciu na nejakú e-karanténu, ktorá by kontrolovala, či ten, kto má byť v karanténe, sa naozaj nachádza vo svojom obydlí. Pre tých, ktorých by nedodržiavali domácu karanténu, by mala byť štátna," vysvetlil Sulík. Zdôraznil, že je nevyhnutné mať funkčnú aplikáciu na kontrolu karantény.

      Podľa minsitra školstva Branislava Gröhlinga finálny verdikt bude záležať od vyjadrenia ministra vnútra Romana Mikulca. "Závisí to najmä od kapacít," povedal s tým, že na začiatku pandémie bol so štátnou karanténou problém. Ten súvisel napríklad aj s kapacitami.

      "Musia platiť prísne opatrenia aj pre ľudí, ktorí prichádzajú z tretích krajín," súhlasila aj ministerka investícií Veronika Remišová. "V prvom rade sa na vláde musíme zaoberať otázkou, či máme štátnu karanténu pripravenú a ak by to malo ochrániť občanov, som za," dodala.

      Minister financií Eduard Heger sa k téme štátnej karantény vyjadroval veľmi zdržanlivo. "Ak dovolíte, toto by som nechal na odborníkov," podotkol. 

      Krátko pred druhou popoludní sa rokovanie vlády formálne skončilo. Jej predstavitelia sa dohodli na konkrétnych krokoch, tie nateraz ostávajú tajomstvom. "Môžem potvrdiť, že sme sa dohodli na zmenách, ktoré negatívne ovplyvnia cestovanie," povedal Klus. Dodal, že zmeny sa budú týkať najmä pendlerov. Ku kroku opäť zaviesť štátnu karanténu zatiaľ vláda nepristúpila, Klus to však v budúcnosti nevylúčil.

      Do debaty o možnom sprísňovaní opatrení na hraniciach sa vyjadril aj štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. Na rozdiel od svojich politických kolegov vidí iný spôsob riešenia problému so zhoršujúcou sa situáciou. Aký? Dozviete sa v galérii.

      Mohlo by vás zaujímať: