SULÍK opäť všetkým VYRAZIL DYCH: Po prevalení MENA jeho nástupcu poslal EXKOLEGOM jasný odkaz!
6. 9. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:32)
Nepomohli vyhrážky, sľuby ani ultimáta... V pondelok po dlhých týždňoch koaličných sporov všetci ministri liberálnej SaS zložili demisie. Zoštíhlená vláda Eduarda Hegera (46) tak musí čím skôr vyriešiť otázku vedenia rezortov, ktoré prišli o svojich ministrov. Podľa informácií denníka Plus JEDEN DEŇ sa koaliční partneri nateraz zhodli v jednom. A síce, kto nahradí Richarda Sulíka!
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: facebook
Zdroj: Martin Baumann
Galéria k článku
Počas pondelkovej tlačovej besedy ohlásili svoje demisie minister zahraničných vecí Ivan Korčok (58), minister školstva Branislav Gröhling (48) a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (48). „Dnešným dňom sú všetci ministri SaS v demisii," vyhlásil Sulík so slovami, že dôvody odchodu sú viac, než jasné. "To, čo zažíva Slovensko pod vedením Igora Matoviča, sa nedá nazvať inak ako rozvrat," dodal. Šéf liberálov podal demisiu ešte v stredu ráno (31. augusta), no ostatných ministrov za SaS požiadal, aby s odchodom počkali do pondelka. Sulík tak chcel ministrovi financií Igorovi Matovičovi (49) dopriať čas na odstúpenie. Ten však ponúknutý termín "prepásol" a tak sa miesto jedného ministra museli porúčať ďalší traja.
Napriek tejto situácií, podľa informácií denníka Plus JEDEN DEŇ z prostredia koalície majú jej predstavitelia pomerne jasnú predstavu práve o tom, kto by sa mal chopiť problematického hospodárskeho rezortu. Najčastejšie sa pri rokovaniach údajne skloňuje meno známeho odborníka na energetiku Karola Hirmana. "Budem rešpektovať ktoréhokoľvek nástupcu, riadne mu odovzdám agendu. A samozrejme mu budem k dispozícií ak by mal nejaké otázky," reagoval na na tieto informácie Sulík.
Veľká anketa ku komunálnym a župným voľbám TU!
Kto je Karol Hirman
Hirman vyštudoval ťažbu ropy a plynu. V minulosti pôsobil ako externý poradca pre energetiku u smeráckeho ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. Radil aj expremiérke Ivete Radičovej, no pôsobil aj ako expert pre energetiku a člen tímu poradcov ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana. Už aj predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár vo víkendovej relácií televízie Markíza Na telo uviedol, že novým ministrom hospodárstva by sa mal stať odborník v energetike. Prezradil aj to, že v koalícií už hovoria o jednom konkrétnom mene. Ktoré však nechcel konkretizovať. Denník Plus JEDEN DEŇ sa preto s otázkami obrátil priamo na Hirmana, ktorý však do uzávierky nezareagoval.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Na snímke energetický analytik Karel Hirman.
Všetkých ministrov za SaS by podľa slov lídra obyčajných ľudí Matoviča mali nahradiť nominanti z radov odborníkov a nie straníci, na čom sa predbežne mali dohodnúť koaliční partneri. Matovič v relácií rádia Expres Braňo Závodský naživo zopakoval, že z postu ministra financií neodchádza, pričom sa opieral o rozhodnutie poslaneckého klubu OĽaNO. Jeho väčšina totiž mala hlasovať, aby vo funkcii ostal a neustupoval "vydieračom." Výnimkou mali byť dvaja alebo traja ľudia, ktorí mali povedať, že by na jeho mieste asi odišli.
ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE
Kto povedie osirotené rezorty a ani to, pod aké strany budú spadať teda zatiaľ jasné nie je. Premiér Heger avizoval, že s menami nástupcov odchádzajúcich ministrov plánuje najprv oboznámiť prezidentku Zuzanu Čaputovú (49). Budúci týždeň by ich mohla spoznať aj verejnosť. "Momentálne sa o tom rokuje a túto otázku nemáme uzavretú," ozrejmil poslanec vládnej OĽaNO Erik Ňarjaš na margo prerozdelenia jednotlivých ministerstiev. Ňarjaš taktiež uviedol, že prioritou je, aby sa do ich čela postavili odborníci.
Zdroj: facebook E.Ň.
Poslanec a zároveň kandidát na predsedu Košického samosprávneho kraja Erik Ňarjaš potvrdil, že ministrami by mali byť odborníci a nie politici.
O tom, že uvoľnené ministerské posty majú byť obsadené odborne a nie politicky hovoril počas víkendu aj Kollár. Koalícia by podľa slov Ňarjaša nemala mať s dohadovaním na prerozdelení ministerstiev žiaden problém. "Problémom bola SaS, zvyšok koalície sa dohodnúť vie," odkázal.
Ideu, podľa ktorej by štyri rezorty mali viesť výlučne odborníci vníma politológ Radoslav Štefančík pozitívne. "Takto sa môžu vyhnúť zbytočne stresujúcej diskusii o tom, komu jednotlivé rezorty pripadnú. Ak však pôjde iba o odborníkov bez vzťahu k nejakej politickej strane, môžu pôsobiť ako aktuálny minister zdravotníctva Lengvarský. To znamená, že budú síce za príčetných, ktorí sa veci rozumejú, ale preto budú populárnejší a práve preto ich Igor Matovič nebude mať rád."
Zdroj: Peter Brenkus
Radoslav Štefančík
Ďalší zdroj z prostredia koalície, ktorý však nechcel byť menovaný uviedol, že hospodársky a diplomatický rezort prejdú s najväčšou pravdepodobnosťou pod správu vládnej OĽaNO. Ministerstvo školstva by údajne malo spravovať Kollárovo hnutie Sme rodina a rezort spravodlivosti by sa mohol vrátiť nazad pod patronát strany Za ľudí. "Nie je dôležité, ktoré ministerstvo by mala pripadnúť ktorej strane. Určite je ale dôležité, ktoré ministerstvo ktorým stranám nepripadne," skonštatoval Štefančík. "Inak povedané, ministerstvo spravodlivosti by určite nemala dostať strana Sme rodina a školstvo by nemal spravovať kresťanský fundamentalista. Zahraničie by mal riadiť odborník podobných kompetencií ako Ivan Korčok," ostro zhodnotil.
Zdroj: Martin Baumann
Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) na 99. rokovaní vlády 2. septembra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Je paradoxné, že hoci majú koaličné strany zjavnú ambíciu vo vládnutí pokračovať, viacero členov vlády nevylučuje ani definitívny koniec. Matovič sa v nedeľu na sociálnej sieti otvorene rozpísal o povalení vlády. "Mafia už dala chladiť šampanské. SaS zajtra povalí už 3. demokratickú protikorupčnú vládu, ktorej bola súčasťou," odkázal. Politológ Grigorij Mesežnikov však upozorňuje, že Slovensko nateraz k predčasným voľbám nesmeruje. "Uvidíme či a ako bude menšinová vláda fungovať. Ak nebude, potom bude potrebné schváliť novelizáciu ústavy tak, aby bolo možné v Národnej rade skrátiť volebné obdobie," odkázal odborník s tým, že referendum o predčasných voľbách považuje za nezmysel. "Určite to nepôjde. Menšinová vláda možno funguje vo Švédsku, ale Slovensko nemá podobnú politickú kultúru. Čoskoro sa objavia prvé konflikty, nepremyslené vyjadrenia, buchnutia dverami. A čoraz intenzívnejšie sa bude diskutovať o predčasných voľbách, ktoré pokladám za jediný rozumný spôsob, ako aktuálnu situáciu vo vládnej koalícii vyriešiť," zhodnotil Štefančík.
Počas tlačovej konferencie Richard Sulík odpovedal ja na otázku či by bol ochotný sa na ministerský post vrátiť v prípade, že by sa menšinovej vláde vládnuť nedarilo a Igor Matovič by pristúpil na demisiu.