Reklama

Sulíkov KIKS s ruským plynom: Po PAĽBE kritiky vysvetľuje NEŠŤASTNÉ slová o platbách pre Putina

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Je naozaj možné, aby sa Európa a s ňou aj Slovensko vzdala ruského plynu či ropy?
    Reklama

    Sulíkovo vyjadrenie, že v prípade nevyhnutnosti by malo Slovensko platiť Rusku za plyn aj v rubľoch, sa nestretlo s pochopením. Na jeho slová zareagovalo viacero politikov vrátane Eduarda Hegera, minister hospodárstva musel následne svoje tvrdenia upresniť.

    Ak to bude nevyhnutné, Slovensko by malo za ruský plyn platiť aj v rubľoch, vyhlásil v nedeľu v diskusnej relácii minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

    Plyn je podľa Sulíka potrebný, aj keď už vykurovacia sezóna skončila. Je nevyhnutný pre slovenský priemysel. „Plyn sa nesmie zastaviť. Preto aj hovorím, možno je to pre niektorých príliš pragmatická pozícia,“ uviedol minister hospodárstva a pripomenul, že Slovensko kupuje z Ruska až približne 85 percent svojej spotreby plynu.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      BRUTALITA, ktorá nemá hraníc: Ruskí vojaci za sebou nechali ZVIAZANÉ mrtvoly na uliciach!

      Čas na riešenie aktuálnej situácie je podľa Sulíka asi šesť týždňov. „Som za to, aby sme s Európskou úniou hľadali spoločné riešenia. Ale nemôže nás to odrezať od plnyu,“ povedal líder SaS.

      Platiť Rusku za plyn v rubľoch však už odmietlo niekoľko európskych krajín vrátane Nemecka či Francúzska. Výrazne proti sa postavil aj premiér Eduard Heger.

      „Slovensko bude pri nákupe plynu z Ruska postupovať jednotne s členskými štátmi EÚ. Práve na našu žiadosť sa začala koordinácia prístupu EÚ k platbám za dovoz plynu z Ruska. Aj v tejto situácii je jednota kľúčová a trváme na rešpektovaní zmluvných podmienok a platbách v eurách,“ napísal na sociálnej sieti v reakcii na včerajšie Sulíkovo vyjadrenie premiér Eduard Heger (OľaNO).

      Proti sa postavilo aj viacero poslancov vrátane Andreja Stančíka a Kristiána Čekovského z OĽaNO či poslankyne strany Za ľudí Jany Žitňanskej.

      Na to opäť zareagoval Richard Sulík, ktorý sa ohradil, že z jeho strany nešlo o ochotu vyhovieť Putinovi. Slovensko podľa neho postupuje spoločne s ostatnými krajinami EÚ napriek tomu, že sme jednou z najviac závislých krajín od ruského plynu. Spravili sme opatrenia, všetky doterajšie záväzky má Slovenský plynárenský priemysel (SPP) riadne zaplatené v eurách, ďalší účet príde až v druhej polovici mája, priblížil.

      Zároveň však upozornil, že bez plynu nám nielen bude zima, ale nevyrobíme napríklad naftu, benzín, ani hnojivá, čo bude znamenať menšiu a drahšiu úrodu. Bez plynu podľa ministra nevyrobíme ani oceľ a množstvo iných vecí, pretože Slovensko je extrémne priemyselná krajina.

      Celé jeho vysvetlenie nájdete TU >>>

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        R. Sulík: Na tento rok má Slovensko zásoby energie zabezpečené
        Zdroj: tasr

        Budaj ostal zo Sulíkových slov prekvapený

        Pokračovanie na ďalšej strane >>>

        Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽANO) priznal, že vyjadrenia ministra hospodárstva Richarda Sulíka ho prekvapili. "Sulík tak, ako ho poznám, na to mal nejaký dôvod a iste sa ho dozvieme," uviedol šéf envirorezortu k vyjadreniam vicepremiéra naznačujúc, že téma bude zrejme aj predmetom diskusie na vláde.

        Sám Budaj zastáva nekompromisný postoj kabinetu voči vyhrážkam ruskej strany, ktorá porušuje zmluvné ustanovenia.

        "Nemyslím si, že táto palica vydierania a zastrašovania Vladimírovi Putinovi vyjde a bolo by veľkou hanbou, ak by Slovensko ostalo jedinou krajinou, ktorá sa tejto vyhrážky zľakne," zdôraznil minister. 

        Budaj upozornil i na slová vedúceho Zastúpenia Európskej komisie v SR Vladimíra Šuchu na pondelkovej konferencii pod názvom Energeticky nezávislé Slovensko, ktorý upozornil, že prakticky všetci odberatelia majú zmluvy o dodávke ruského plynu s Ruskou federáciou zakontrahované v eurách alebo dolároch. "Nie je na nás, aby sme porušovali tieto zmluvy," dodal Budaj.

        Stotožňuje sa s myšlienkou, že budúcnosť v odpútaní sa od závislosti od dodávok ruského plynu je v spoločnom postupe i solidárnom prístupe členských štátov Európskej únie pri zabezpečovaní nákupu plynu.

        Video Player is loading.
        Stream Type LIVE
        Advertisement
        Current Time 0:00
        Duration 0:00
        Remaining Time 0:00
        Loaded: 0%
          • Chapters
          • descriptions off, selected
          • subtitles off, selected
          Ján Budaj: Zastavme klimatickú krízu spoločnými silami.

          Galek: Za ruský plyn platiť rubľami neplánujeme!

          Pokračovanie na ďalšej strane >>>

          I keď Slovensko patrí v rámci Európskej únie ku krajinám najzávislejším od ruského zemného plynu, neplánuje za túto surovinu platiť rubľami tak, ako to požaduje ruský prezident Vladimír Putin. Povedal to v pondelok štátny tajomník Ministerstva hospodárstva (MH) SR Karol Galek v diskusii organizovanej Slovenským plynárenským a naftovým zväzom (SPNZ) o vplyve konfliktu na Ukrajine na energetickú bezpečnosť Slovenska.

          "Zo Slovenska individuálne platby v rubľoch posielať nebudeme," povedal Galek. Zmena tejto pozície by podľa neho mohla nastať iba v prípade, ak sa takomto postupe dohodne celá Európska únia a tento postup by bol "nevyhnutný".

          Dekrét, ktorým ruský prezident platbu v rubľoch nariaďuje, podľa Galeka v súčasnosti skúma Európska komisia. Mohol by totiž porušovať sankcie EÚ. Štátny tajomník si však myslí, že k platbe za zemný plyn v rubľoch nikdy nedôjde.  

          Firmy medzičasom dostávajú podľa štátneho tajomníka nejasné informácie. Mali by si zriadiť v ruskej banke dva účty, jeden v rubľoch a druhý v dolároch či eurách a zároveň by mali ruského dodávateľa plynu Gazprom splnomocniť k prevodom platby na ruble. "Toto v podstate nie je nič iné ako doteraz," povedal Galek. Gazpromu podľa neho ani doteraz nikto nezakazoval, aby si platby zamenil dodatočne na akúkoľvek inú menu.

          Galek pripomenul stanovisko rezortu, podľa ktorého nie je možné okamžité odstrihnutie Slovenska od dodávok zemného plyn z Ruska. Na túto zmenu je podľa neho treba päť rokov, i keď krízový scenár ráta aj s jednoročným termínom. V takom prípade by sa Slovensko nevyhlo určitému obmedzovaniu dodávok.

          Poradca prezídia SPNZ Ján Klepáč upozornil, že spotreba elektrickej energie na Slovensku je približne 30 terawatthodín (TWh) ročne, no plynu viac ako 50 TWh. Tieto údaje by podľa neho mal mať na mysli každý, kto hovorí o možnom rýchlom odpojení sa od ruského plynu.

          Náhradou za súčasné dodávky by mohol byť dovoz skvapalneného zemného plynu cez terminály a potrubia z Poľska či z Chorvátska. Kapacita poľského terminálu, ktorý Poliaci vystavali najmä na zabezpečenie vlastnej energetickej bezpečnosti, je však približne na úrovni ročnej spotreby Slovenska a kapacita terminálu v Chorvátsku je približne polovičná.

          Riešením by boli aj investície do infraštruktúry a vybudovanie ďalších plynovodov. Ide však o časovo a investične náročné investície, ktoré boli pozastavené aj pre plány Európy na odchod od fosílnych palív.

          Video Player is loading.
          Stream Type LIVE
          Advertisement
          Current Time 0:00
          Duration 0:00
          Remaining Time 0:00
          Loaded: 0%
            • Chapters
            • descriptions off, selected
            • subtitles off, selected
            Fico: Ak sa ODSEKNE ruský plyn a ropa, TRPIEŤ bude Európa, a ZARÁBAŤ Američania.