Reklama

ÚSPECH alebo FIASKO! Známi poslanci chcú ŠÉFOVAŤ mestám a krajom: ČO im odkázal odborník?

Viacerí poslanci NR SR sa uchádzajú o priazeň aj v októbrových voľbách.

Zdroj: archív facebook

Reklama

Občania si stále viac uvedomujú, že regionálne voľby sú pre nich čoraz dôležitejšie. Závisia od nich, po akých cestách a chodníkoch sa budú presúvať, kvalita vzdelávania ich detí v školách, poriadok a aj rozvoj kultúry a športu v meste alebo obci. To všetko si uvedomujú aj mnohí poslanci, ktorí sa rozhodli kandidovať v komunálnych, respektíve voľbách do vyšších územných celkov (VÚC). Medzi najznámejšie mená patria Denisa Saková (46), Marek Hattas (35), Romana Tabák (31), Jaroslav Baška (47) a mnohí ďalší.

Niektorí naši politici si už sedenie na dvoch stoličkách vyskúšali. Patrí medzi nich Hattas z poslaneckého klubu SaS, ktorý je zároveň primátorom Nitry. „Naše mesto meníme k lepšiemu každým dňom a budeme ho za všetkých možných okolností riadiť transparentne a zodpovedne,“ napísal v jednom z predvolebných statusov. Všetko „za" však má aj svoje „proti". Nitriansky primátor sa len v roku 2022 už 16-krát ospravedlnil z neúčasti na rokovaní parlamentu, pričom väčšina dôvodov je skrytá pod „iné pracovné povinnosti“, alebo „účasť na zasadnutí Mestského úradu v Nitre“. Pre porovnanie, jeho kolega z klubu SaS Ján Benčík (74) sa tento rok ešte neospravedlnil ani raz.

Zdroj: facebook M.H.

Súčasný primátor Nitry Marek Hattas a zároveň poslanec SaS chce opäť kandidovať.

Možno aj to je dôvod, prečo niektorí poslanci nerúbu tak vysoko. Podpredsedníčka Hlasu Denisa Saková sa chce stať „iba“ členkou ružinovského miestneho zastupiteľstva a poslankyňou v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK). A aj vieme, prečo sa tak ako správna exministerka vnútra rozhodla. „V Ružinove chcem pomôcť s bezpečnosťou,“ oznámila Saková s tým, že bude presadzovať vyšší počet bezpečnostných kamier, zlepšenie osvetlenia, zvýšenie počtu mestských policajtov a podobne.

Zdroj: facebook D.S.

Aj poslankyňa Denisa Saková ide zabojovať v komunálnych voľbách. Chce byť miestnou poslankyňou za Ružinov.

V Bratislave majú ambície aj poslanci z klubu Sme rodina. Ján Krošlák (47) chce byť starostom bratislavskej mestskej časti Karlova Ves a Romana Tabák (31) sa chce angažovať v Starom Meste.

AKO ROMANA TABÁK OKOMENTOVALA SVOJU KANDIDATÚRU? TO SA DOČÍTATE V NAŠEJ GALÉRII.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Politológ Tomáš Koziak z Vysokej školy medzinárodného podnikania v Prešove nevidí ambície niektorých poslancov ružovo: „Politika je plná ľudí, ktorí keby padli z výšky svojich ambícií na výšku svojich schopností, tak sa určite zabijú.“ Regionálne voľby môžu byť podľa odborníka pre niektorých poslancov skúškou správnosti toho, ako ich občan vníma. To, že sa dostali do parlamentu, mohla byť podľa odborníka záležitosť toho, že ich volič mimo tenisu nepoznal: „V komunálnych voľbách si ľudia volia kandidátov podľa toho, či vedia pre svoj región niečo urobiť, nie pre tvár akoby známej celebrity.“ Hovorca Smeru Ján Mažgút (40) chce byť dokonca bratislavským županom. O tento post sa zaujíma aj štátny tajomník Remišovej ministerstva investícií zo strany Za ľudí Dušan Velič (56). Županom Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) chce byť pre zmenu poslanec OĽaNO Lukáš Kyselica (45). O mandát poslanca kraja za obvod Nitra sa uchádza aj nezaradený poslanec parlamentu Martin Čepček (43), ktorý sa do národnej rady dostal na kandidátke OĽaNO.

Nemenej veselé to bude aj na východe republiky, odkiaľ je do parlamentu omnoho ďalej. Poslanec Smeru Viliam Záhorčák (63) bol doteraz primátorom Michaloviec a v aktuálnych voľbách kandiduje na župana Košického samosprávneho kraja (KSK). „Milí priatelia, ponúkam svoje skúsenosti z riadenia mesta Michalovce a z práce poslanca parlamentu. Tu sme doma - tu si všetci prajeme život v prosperujúcom priestore,“ napísal Záhorčák na sociálnej sieti.

Zdroj: facebook V.Z.

Košickým županom by sa rád stal aj primátor Michaloviec a súčasne poslanec NR SR za Smer-SD - Viliam Záhorčák.

Županom KSK chce byť aj poslanec OĽaNO Erik Ňarjaš (37): „Vecí, ktoré treba vylepšiť, je neúrekom. Prioritne by som sa chcel zamerať na podporu lepšie platenej práce v kraji, ďalej viac podporovať rodiny s deťmi v podobe príplatkov na škôlky či šport a tiež viac starostlivosti o seniorov.“

Zdroj: facebook E.Ň.

Kandidátom na predsedu Košického samosprávneho kraja je aj Erik Ňarjaš.

Jeho kolegyňa z poslaneckého klubu Mária Šofranko (52) chce sedieť v zastupiteľstve KSK aj mesta Spišská Nová Ves: „Mojim cieľom je pomôcť svojmu regiónu, čiže Spišskej Novej Vsi, Spišu a Košickému kraju. Preto som sa rozhodla kandidovať aj za župnú poslankyňu.“ Zákonodarkyňa Jana Vaľová (57) zo Smeru chce byť v mestskom zastupiteľstve Humenného, kde bola v minulosti primátorkou. Poslanec Hlasu Ján Ferenčák (48) opätovne kandiduje na primátora Kežmarku, teda do funkcie, v ktorej posledné roky pôsobil.

V Trenčianskom samosprávnom kraji chce byť do funkcie župana znovu zvolený Jaroslav Baška (47) zo Smeru. Donedávna poslankyňa Za ľudí Alexandra Pivková (57) má ambíciu vykonávať funkciu primátorky Lučenca, čo už robí aj v tomto volebnom období: „Tak ako doteraz budem naďalej pokračovať vo svojej práci primátorky mesta Lučenec, pretože je pred nami ešte veľa práce.“ Nezaradený poslanec Miroslav Kollár (53) chce pokračovať vo svojej pozícii primátora Hlohovca: „Veríme, že jesenné voľby budú prvé z radu dôležitých volieb, v ktorých budeme musieť zabojovať o demokratický charakter štátu. Preto sa snažíme spájať demokratov, preto mobilizujeme!“

Zdroj: facebook J.B.

Veľmi silnú kampaň má v regiónoch rozbehnutú kandidát na predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja - súčasný župan a zároveň poslanec NR SR za Smer-SD - Jaroslav Baška.

Kumulovanie funkcií je podľa Koziaka možno dobrá vec, lebo ak niekto sedí v parlamente, má informácie a dokáže tam niečo pre svoj región pretlačiť. Spojenie funkcie zákonodarcu v Národnej rade a poslanca napríklad mestského zastupiteľstva si preto predstaviť vie: „Pri primátoroch a županoch je to z časového hľadiska nepredstaviteľné, lebo stoja na čele miest, obcí, vyšších územných celkov. To nie je práca od 8.00 do 15.00, ale na 24/7.“ Tam politici podľa politológa ťažko dokážu naplno zvládať obe funkcie: „Trpí tým ich poslanecká činnosť a aj práca župana, respektíve primátora.“

Pozíciu poslancov v mestských zastupiteľstvách si posledné roky užili napríklad aj poslanci OĽaNO Michal Šipoš (40) a Tomáš Šudík (26), zo Sme rodina Martin Borguľa (44), Miloš Svrček (39), Ján Šimko (43), z klubu SaS Vladimír Ledecký (56), Milan Laurenčík (63), Marián Viskupič (44), Jozef Kanuščák (48) a mnohí ďalší. Posledný menovaný chce byť teraz dokonca starostom Lipian.