Prvá vydaná séria pozostáva z 2,2 milióna kusov mincí. Prečo však Nemci stavili na kovové päťeurovky? Podľa Markusa Södera zmenili falšovatelia peňazí v posledných rokoch štýl. Namiesto falšovania bankoviek vyrábajú viac mincí, pretože tie sa dostávajú do obehu v obrovských množstvách. Nové platidlá sú vybavené prstencom modrého polyméru, ktorý znemožňuje falšovanie.

Plastový krúžok spája dva rôzne kovové komponenty dohromady a napodobniť túto štruktúru je takmer nemožné. Na pravej minci sú slová „Jednota a spravodlivosť a sloboda” napriek rebrovaniu jasne čitateľné. Na falzifikáte to nenájdete. Söder dúfa, že nový dizajn s plastovým krúžkom bude znamenať viac objednávok zo zahraničia pre štátnu mincovňu v Mníchove, ktorá vyvinula novú mincu v spolupráci s mincovňou v Bádensku-Württembersku. Už majú aj prvých záujemcov z Thajska a Izraela.

Politici o mŕtvom Filkovi (†35): Dojímavé slová na rozlúčku

Mincu dostanete len na obchodných miestach Deutsche Bundesbank. Považuje sa za normálnu hotovosť, je však možné, že pokladníčka v nemeckom supermarkete si ju prezrie dvakrát. Nedá sa  použiť do tamojších automatov na predaj cestovných lístkov alebo nápojov a občerstvenia, tie zatiaľ nie sú nastavené na nové mince. Predpokladá sa, že na Slovensku ani v iných krajinách sa s novou päťeurovkou nestretnete, vo vydanom množstve sa zrejme rozchytá už v Nemecku.

Mincovňa pripravila aj špeciálnu zberateľskú edíciu v počte 250-tisíc kusov, no tá bola už včera beznádejne vypredaná! Tieto mince sú vzácnejšie, pretože boli vyrobené ručne so zrkadlovým leskom. Predávajú sa za 15,55 eura a ráta sa, že ich hodnota porastie.