Stretnutie KDH, PS a premiéra: ZHODLI sa len na jednom! Odborníci posielajú jasný odkaz
25. 9. 2024, 6:00 (aktualizované: 25. 9. 2024, 11:28)
Namiesto troch prišli dvaja. Lídri dvoch opozičných strán strávili na stretnutí na pôde Úradu vlády približne dve hodiny. Hovorili o konsolidácii a zhodli sa vlastne iba na jednom: Slovensko musí šetriť. Nezhodli sa na tom, ako na to.
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák
Galéria k článku
Keď v pondelok premiér Robert Fico (Smer) zverejnil oficiálne pozvanie pre troch lídrov opozičných parlamentných strán, spustila sa vlna rád ďalších – najmä mimoparlamentných – strán, aby na stretnutie nešli. Líder SaS Branislav Gröhling pozvanie odmietol takmer okamžite. V čase, keď jeho opoziční kolegovia sedeli za okrúhlym stolom s Ficom, predseda liberálov rečnil na tlačovke. Hnutie Igora Matoviča premiér ani nepozval.
KDH naopak, potvrdilo, že príde. Rovnako aj PS, ale jej šéf Michal Šimečka tesne pred vstupom na Úrad vlády vyhlásil, že ide za Ficom s veľkým odhodlaním: „Poviem Robertovi Ficovi do očí tvrdo a jasne, že ak chce šetriť, nech začne sám od seba. Nech si vo vláde znížia platy, nech zruší svoju rentu.“ A pripomenul, že doteraz sa nestretol s Ficom v otvorenej debate, pričom premiér – nech už ním bol ktokoľvek – tradične nechodieva do diskusií a v reláciách býva zvyčajne sám.
PS aj KDH vnímali pozvanie ako snahu vlády, aby jej poradili s konsolidáciou. Obe strany sa zhodli, že stretnutie sa malo uskutočniť oveľa skôr. Dokonca ešte na jar, keď sa začalo intenzívnejšie hovoriť o potrebe sporiť s verejnými financiami. Šimečka po stretnutí povedal, že priniesli výzvu s niekoľkými bodmi. Žiadali, aby premiér „jasne povedal, aká bude finálna podoba konsolidácie“. Poukázal tak na zmeny, ktorými opatrenia ešte stále prechádzajú. Progresívci žiadajú, aby štát hľadal úspory v prvom rade na svojej strane. „Aj sme premiérovi hovorili konkrétne veci, ktoré by ministri mali robiť… Neprišla však žiadna odpoveď,“ zhodnotil predseda najsilnejšej opozičnej strany rokovanie s Ficom. Okrem zmrazenia platov ministrov PS navrhlo aj zníženie počtu zamestnancov štátu. Samotné rokovania označil za celkom dobré, „miestami napäté“.
Milan Majerský z KDH zasa ukázal päť opatrení, ktorými by podľa neho vláda usporila aj tri miliardy eur. „Uvidíme, či si niečo z toho vezmú,“ podotkol Majerský s tým, že opatrenia pripravili „dobre, odborne a vecne“. Ekonomický expert hnutia Jozef Hajko povedal celkom jasne: „S konsolidačným balíkom mám problém.“ Spresnil, že ide najmä o filozofiu samotnej konsolidácie. „Vláda ide šetriť najmä na občanoch, ale nevidíme tam veľkú ochotu, žeby štát siahal na samého seba,“ objasnil. Kresťanskí demokrati apelovali na lepší výber daní, zavedenie dane z hazardu. S progresívcami sa zhodli na znížení výdavkov na činnosť jednotlivých ministerstiev.
Po stretnutí predstúpili jednotlivo pred novinárov tak Šimečka, ako aj Majerský. Nakoniec celé stretnutie uzavrel Fico. „Zhodli sme sa s opozíciou, že konsolidovať treba,“ našiel aspoň jeden pozitívny bod. Potom svojim partnerom odkázal, že už bolo dosť „silných rečí“ a viackrát zopakoval, že návrhy opozičných strán šetria málo peňazí, nie sú vykonateľné – ako napríklad prepúšťanie v štátnej správe v rozmere, ako navrhovali.
Fico však súhlasil so zmrazením platov ministrov aj poslacov. „Ale bude to prd do stromovky,“ použil bonmot, aby naznačil, že suma okolo dvoch miliónov eur ročne je nízka. Konsolidáciou chce totiž vláda nahnať do štátne kasy na budúci rok 2,7 miliardy eur.
Potom premiér pripustil, že sú ešte možné drobné zmeny v opatreniach. Ale naozaj len drobné. Kým minulý týždeň nepovažoval zvyšovanie DPH na knihy až na 23 percent za tému, teraz pripustil, že by sa mohla znížiť. Dokonca by sa knihy mohli dostať až do najnižšej päťpercentnej sadzby.
Podobný osud by nakoniec mohli mať ubytovacie služby. Pôvodne totiž tiež mali patriť medzi služby s najnižšou DPH. Keď Andrej Danko z SNS vybojoval päťpercentnú DPH na gastro, teda pre reštaurácie, bufety či vývarovne, dostali sa ubytovacie služby do najvyššej sadzby. To sa však už ozvali aj hotelieri a zväzy cestovného ruchu s upozornením, že to môže znamenať koniec celého sektora aj sľubom o rozvíjaní turistiky. Je teda možné, že sa nakoniec aj táto položka dostane k päťpercentnej hranici DPH.
Premiér sa posťažoval, že opozícia neprišla s konkrétnymi návrhmi. „Nie som ľudsky nadšený, čo musíme urobiť. Ale sama opozícia uznáva, aký bordel nám zanechali a my to tu musíme riešiť teraz možno aj za cenu straty nejakej politickej desiatky,“ povedal Fico. Uznal však, že filozofia konsolidácie zo strany vlády je odlišná od tej, ktorú navrhuje opozícia.
Za najkritizovanejšiu označil daň z finančných transakcií, ktorá sa dotkne v prvom rade podnikateľov. Daň sa bude platiť z každého prevodu, ale aj za používanie firemných kreditných kariet. „Ale prinesie 600 miliónov eur,“ zdôraznil Fico.
Politika je o diskusii, hovorí politológ Jozef Lenč. „Je často aj o nepríjemných stretnutiach a kompromisoch,“ dodáva s tým, že „je správne, že si časť opozície uvedomila aj tento aspekt politiky“. Oceňuje, že práve táto časť opozície „neposúva politiku do roviny apokalyptického zápasu ,dobra´so zlom´“. Lenč však očakáva, že jedna i druhá strana, teda aj PS s KDH a Fico toto stretnutie „využijú pre vlastnú politickú agendu“.
Pomerne ostrý názor na celé stretnutie však má ďalší politológ Radoslav Štefančík. Jeho OSTRÚ REAKCIU SI PREČÍTAJTE V NAŠEJ GALÉRII.
Premiér Robert Fico predpokladá, že konsolidačný balíček prejde rýchlo parlamentom, aby sa minister financií mohol venovať rozpočtu. Ten musí do Národnej rady poslať najneskôr 15. októbra.