Strážske sa konečne zbaví 150 ton odpadu s PCB látkami: V areáli ležal dlhých 40 rokov
9. 1. 2025, 12:15 (aktualizované: 9. 1. 2025, 12:16)

Zdroj: TASR
Vláda SR a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba dosiahli historický míľnik v riešení environmentálnej záťaže v Strážskom. Začiatkom tohto roka začnú so sanáciou 150 ton odpadu s obsahom PCB látok uskladnených v kovových kontajneroch v Ošipárňach v areáli Chemka Strážske.
Zdroj: TASR - Roman Hanc
Zdroj: TASR - Roman Hanc
Zdroj: Roman Hanc
Galéria k článku
Tento postup pri odstraňovaní jednej z najväčších environmentálnych záťaží ocenil aj Zväz odpadového hospodárstva (ZOP). „Na rozdiel od predchádzajúcich pokusov ide o proces, keď sa tieto toxické látky nielen preskladnia, ale aj odborne a ekologicky spracujú v špecializovanom zariadení vo Viedni,“ uviedol generálny riaditeľ ZOP Ján Chovanec.
Zdroj: TASR
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba
PCB látky budú spracované spaľovaním v zariadení, ktoré má dlhoročné skúsenosti s týmto druhom odpadu, keďže na Slovensku takéto kapacity chýbajú. Podľa Chovanca je to aktuálne najlepšie dostupné riešenie, keďže na Slovensku neexistujú kapacity zariadenia podobného typu.
VIDEO Kontaminovanú vodu z bývalého Chemka Strážske by malo čistiť špeciálne filtračné zariadenie

Zdroj: TASR
„Likvidácie odpadu s obsahom PCB látok spaľovaním v špecializovanom zariadení je najrozšírenejší a zároveň najekologickejší spôsob overeného postupu. Hlavnými produktmi vysokoteplotného spaľovania nad 1 100 stupňov Celzia sú plyny ako oxidy uhlíka a dusíka, voda a anorganický popol. Prítomný chlór je konvertovaný na menej škodlivý chlorovodík a spolu s ostatnými plynmi zachytený vysoko sofistikovanými a účinnými filtrami,“ vysvetlil Chovanec.
Generálny riaditeľ ZOP však zdôraznil, že prvá etapa sanácie nemôže byť poslednou, pretože podľa internej štúdie ZOP môže byť v Strážskom až 27-tisíc ton odpadu s obsahom PCB látok. Najviac postihnutými lokalitami, ktoré potvrdili aj ekologické audity, sú areál Chemko Strážske, skládka Pláne, železničné prekladisko, hlavný odpadový kanál, potok Duša a rieka Laborec.
Zdroj: Ivan Kováč
Ján Chovanec, generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu
„Rozsah znečistenia PCB látkami je obrovský. Nejde len uskladnené PCB látky v sudoch v areáli Chemka, ale aj kontaminované sedimenty v okolí areálu, ktoré sa do pôdy dostali rôznymi únikmi a priesakmi, ale aj priamym zakopávaním odpadov v okolí areálu. Len pre ilustráciu, podľa prieskumov by dnes bolo nutné sanovať až 50-tisíc ton kontaminovaného sedimentu z okolitých lesov a polí. Každé ďalšie zaváhanie a prerušovanie prác bude do budúcna znamenať len ďalšie zvyšovanie kumulatívneho rizika pre životné prostredie a zdravie obyvateľov v regióne,“ dodal Chovanec.
Zdroj: TASR - Roman Hanc
Nezabezpečené sudy s PCB látkami
Podľa informácií ZOP je postup Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR správny. Za najdôležitejšie považuje odborné odvezenie a spracovanie približne 600 ton PCB látok v areáli Chemka, vrátane Ošipárne, a v druhom kroku z Teplárne.
„Následne by sa mali pokúsiť sanovať, resp. zaizolovať skládku Hôrky Pláne, kde je podľa odhadov uložených až 900 ton PCB látok v sudoch. Vo finálnej fáze potom podrobne zmapovať všetky ostatné zdroje PCB, podrobne stanoviť rozsah znečistenia pôd a sedimentov a následne spustiť rozsiahly monitoring a sanáciu najviac postihnutých miest s cieľom revitalizovať celé zasiahnuté územie,“ uzavrel Chovanec.