Hoci pandémia koronavírusu zasiahla aj kultúru, Milanovej tvár či vyhlásenia v médiách príliš nerezonujú. Za seba hovorí aj jej účasť v televíziach. Od minuloročných volieb sa šéfka rezortu kultúry objavila skutočne len v niekoľkých politických debatách. Ako hostku ju privítali raz v relácii televízie Markíza Na telo, dvakrát v relácii TA3 V politike a v relácii RTVS O päť minút 12 či v diskusii televízie JOJ Na hrane sa neobjavila vôbec. Na rozdiel od šéfky kultúry sa napríklad jej politický kolega z hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič (48) od začiatku roka objavil na obrazovkách jedenásťkrát. Samotná Milanová si nízky záujem vysvetľuje po svojom: „Nie som človek konfliktu, možno preto nie sme pre médiá taký zaujímavý rezort.“

Podľa ministerky však napriek tomu má jej rezort dostatok mediálnych vystúpení. „Ale rozumiem, že v čase pandémie dostáva väčší priestor aktuálna covid situácia,“ odkázala. Podľa vlastných slov na rezorte nezaháľa. „Teraz sa popri aktivitách súvisiacich s bežným chodom ministerstva venujeme veľkej mediálnej reforme a spustili sme doteraz najväčšiu COVID výzvu na ministerstve kultúry,” povedala nám. Druhá vlna pandémie, ktorá odštartovala približne pred rokom, sa však úzko týkala aj kultúrno-kreatívneho priemyslu. A práve umelci za posledný rok na ministerku nevedia nájsť milého slova. Šéfka rezortu sa pred rokom negatívne preslávila aj v relácii Rádia Expres, keď na otázky moderátora nevedela odpovedať. „Keď Úrad verejného zdravotníctva vydával toto opatrenie, nekonzultoval ho s ministerstvom kultúry, takže... je to stále také nejasné...“ reagovala na otázky o vtedajších obmedzeniach.

Vyššie spomenuté televízie sme oslovili s otázkami, či Milanovú do politických debát pozývajú. „Pani ministerku radi do relácií Na hrane a ANALÝZY Na hrane pozveme, faktom je, že oblasť kultúry z pohľadu tém prevalcovali iné oblasti,“ reagovala moderátorka relácie TV JOJ Jana Krescanko Dibáková. Dodala, že kultúrne témy sú zastúpené v iných formátoch. RTVS reagovala, že hostí do diskusií vyberá podľa situácie. „V prípade, že budú v spoločnosti rezonovať témy z oblasti kultúry, samozrejme, oslovíme aj pani ministerku,“ vysvetlila hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová. Oľga Dúbravská z TA3 dodala, že televízia ju predstavila vo viacerých reláciách. Od zdroja z prostredia TA3 sme sa však dozvedeli, že je mimoriadne náročné sa s ministerkou skontaktovať a dohodnúť s ňou termín debaty.

Čo povedali odborníci? Zistíte na nasledujúcej strane