Reklama

Štrajk učiteľov rozdelil Slovákov: Tvrdé slová pedagógov zabolia!

Protest učiteľov v Bratislave skončil až pred parlamentom. Štrajk môže trvať aj týždeň, ak nie viac.

Zdroj: SITA

Reklama

Naše školstvo je v štrajku. Iniciatíva slovenských učiteľov v pondelok usporiadala protestné zhromaždenie v Bratislave, aby vláde jasne dokázala, že to myslí vážne.

Pedagógovia majú podporu mnohých študentov či rodičov, no ich konanie ani zďaleka neschvaľujú všetci.

A na ktorej strane stoja čitatelia Plusky? Zozbierali sme reakcie, ktoré ste nám poslali alebo uverejnili na našich stránkach, do súhrnného článku. Dajte nám vedieť, s ktorými postrehmi súhlasíte alebo nesúhlasíte, a ako sa na celú záležitosť pozeráte práve vy. Váš názor nás zaujíma.

Poslali nám e-mailom:

Čitateľka Anna nám v reakcii na štrajk napísala, že učitelia by sa mali „zamyslieť nad tým, akú majú pracovnú dobu a koľko času trávia v škole. Sú rodičia, ktorí pracujú za minimálnu mzdu a musia vyžiť.“

Pani Erika napísala, že učiteľov nepodporuje. „Nech idú za katedru a vzdelávajú deti. To je ich poslanie.“

Ďalšia čitateľka Plusky učiteľom odkazuje, že treba trpezlivosť. „Nedá sa to všetko naraz, nech by bola vláda akákoľvek. Všetci čakáme a musíme si uvedomiť, že Slovensko po roku 1989 má stále problémy, ktoré nevyrieši ultimátum ´hotovo, toto musíme mať!´“. „Učitelia, musíte si uvedomiť, že máte dosť dlhé prázdniny. Ostatní máme dovolenky a tie si musíme tak zadeliť, aby sme si tiež mohli oddýchnúť.“ Čitateľka sa učiteľov pýta aj na to, kam majú dať pracujúci rodičia počas štrajku svoje deti.

Podnikateľka Dana tvrdí: „To je typické slovenské, vypichnúť učiteľské prázdniny a závidieť. Povrchné. Súhlasím, že najmä pre Bratislavu je ten plat mizerný. Učiteľ sa vzdeláva celoživotne. Stovky písomiek snáď učiteľ opravuje cez vyučovanie? Nie, večer, doma. Nikto sa nezamýšľa nad tým, aký je to stres, mať 20 – 30 detí v triede, ktoré sú často ako z divých vajec. Ľudia si myslia, že učiteľ je stopercentne zodpovedných za ich výchovu, zlyhávajú, žiaľ, rodičia. Čo stratené hlasivky, choroby učiteľov, ktoré chytia od 20 kašľajúcich detí?“

Pán Jozef učiteľov prosí, aby nevydierali. „Pred voľbami ste naleteli na kolegov, ktorí štrajkujú hlavne za vyššie platy. Nič nedosiahnete, pobúrili ste proti sebe veľkú časť spoločnosti. Keby sme museli všetci porovnávať s platmi, aké sú v západných krajinách, museli by sme štrajkovať skoro všetci! Páni učitelia, neviem, či by ste boli spokojní, keby ste nemali v byte teplo, chýbal by vám na stole chlieb, nejazdila doprava, nemal by kto ošetriť vaše deti... Preto aj my, nepedagogickí ľudia, sme na tom rovnako ako vy, možno ešte omnoho horšie. Neštrajkujeme, nevydierame! Nech sa vám darí pri výchove mladých ľudí.“

Pani Antónia sa učiteľov pýta, či si naozaj myslia, že sú nedocenení. „Pracovala som 12 rokov v nadnárodnej spoločnosti, 10 až 12 hodín denne, a keď som odchádzala do dôchodku, môj mesačný plat bol 450 eur. Aj tak som bola rada, pretože v mojom okolí bolo mnoho ľudí, ktorí nemali ani toľko. No, a včera som dostala výmer, podľa ktorého mi dôchodok zvýšia o 1,90 eur. Naozaj si myslíte, že ste nedocenení?! Skúste sa zamestnať v súkromnej sfére alebo podnikať, potom vám možno dôjde, že v štátnej sfére ste sa mali ako v bavlnke. Vaše platy sú z daní pracujúcich chudákov, ktorí ani zďaleka nemajú taký príjem ako vy.“

Anna, povolaním podnikateľka, drží pedagógom palce. „Vláda p. Fica je výsmechom demokracie. Jeho verní spolupracovníci získavajú milióny eur, ktorí v tichosti miznú, nič sa nikde nedorieši vďaka skorumpovaným súdom a niekto ide odsudzovať štrajkujúcich učiteľov, že chcú pridať na platoch? Je na škodu, že štrajk zdravotných sestier sa podarilo našim volebným zástupcom rôznymi intrigami postupne rozbiť. Učitelia majú moje sympatie.“

Čitateľka, ktorá nás poprosila o zachovanie anonymity, tvrdí: „Povolanie učiteľa je poslaním, dobrý učiteľ buď JE alebo NIE JE, a to bez ohľadu na svoj plat. Platy učiteľov nepatrili nikdy k najvyšším, napriek tomu títo ľudia išli za učiteľov, zrejme s vedomím, že chcú deti niečo naučiť, chcú im odovzdať vedomosti, chcú prispieť k nárastu vzdelania. Normálny človek má 25 dní dovolenky, vy 45! To je o jeden mesiac viac. Porovnávanie s inými štátmi už mnohé povolania vzdali, a napriek tomu sa predavačka, upratovačka, účtovníčka, manažér, doktor, vodič autobusu, šička v dielni, robotník za pásom snažia svoju prácu robiť zodpovedne. Žiaľ, nemáme rukojemníkov, napr. deti alebo pacientov, za ktorých by sme sa skryli. Ale učitelia sú predsa vysokoškolsky vzdelaní ľudia s dostatočnou inteligenciou na pochopenie základného vzorca – ak priemysel nevyrobí a predajca nepredá, nie sú dane, z ktorých by boli učitelia zaplatení.“

Ďalší čitateľ sa rozhorčuje nad tým, ako si ľudia mýlia pojmy a akí sú závistliví. „Učiteľ nemá prázdniny. Prázdniny majú žiaci. Učitelia majú riadnu dovolenku, ktorú nemôžu čerpať kedy chcú, ale len cez školské prázdniny, aby vtedy nemuseli byť v škole, lebo toľko dovolenky nemajú. Musia čerpať náhradné voľno za prácu nadčas, lebo tú im nepreplatia a v zime kvôli šetreniu energiami sa nekúri. V lete žiadne dva mesiace prázdnin, ani dovolenky. Musia ukončiť školský rok a to neraz robia ešte aj doma. Vysokoškolsky vzdelaní prenášajú lavice, veci, skrine atď. To nemá nič spoločné s ich pracovnou náplňou. Problém je aj to, že nie každý učiteľ má prístup k technickému zabezpečeniu. Preto si to musia hradiť sami. Moja manželka ročne minie 1200 – 1500 ks kancelárskeho papiera, teda asi tri balíky, rôzny farebný papier a 1,5 až 2 laserové tonery. To nie je zadarmo, ale hradíme to z rodinného rozpočtu. Učitelia bojujú o to, aby mohli svoju prácu vykonávať kvalitne, bez žobrania od rodičov či sponzorov. Každé euro vynaložené na vzdelanie sa v budúcnosti troj až päťnásobne vráti. Ľudia, uvažujte ľudsky a nie so závisťou. Pozrite sa, kto si vás kupuje za misku šošovice; vlaky zadarmo, poplatky u lekárov, predražené tendre.“

Hlasovali ste už v našej ankete? Väčšina čitateľov si podľa aktuálnych výsledkov myslí, že učiteľský plat je adekvátny. Vyjadrite sa aj vy, anketu nájdete priamo na našej hlavnej stránke.

Napísali na Facebooku:

Božena H. – „Teraz nech štrajkujú a v lete nech vyučujú. Keď chcú štrajkovať, tak poďme všetci, nielen učitelia.“

Hanka D. – „Neviem, prečo podceňujeme prácu učiteľa. Veď ak má byť matka alebo otec s dieťaťom pol dňa, je z toho nervózny. Nieto ešte 20 detí. Každé jedno je iné, mnohé sebavedomé, drzé k učiteľovi. Ale rodič necháva na učiteľovi aj výchovu, výuku, spôsoby. A že je to na nervy, to je fakt. Policajti a vojaci išli na dôchodky skôr, lebo to je psychicky náročné. Som presvedčená, že tráviť ´s faganmi´ hodiny a hodiny každý deň je ďaleko náročnejšie. Nehovoriac o domácich prípravách, ktoré trvajú ďalšie hodiny až do noci. Ak chce učiteľ pri dnešnej technike zaujať, musí sakra dobre pripraviť hodinu tak, aby sa deti nenudili, niečo vedeli a nevyrušovali iných. Okrem toho tu sú aj opravy písomiek alebo čistá byrokracia. Ak chceme, aby neboli len samé učiteľky-ženy, ktoré sú často náladové, žiarlivé, závistlivé, menštruujú, a aby sa do škôl vrátili učitelia – zdravé jadro výchovného procesu –, tak tie platy potrebujú! Otcovia totiž v dnešnom svete absentujú vo výchove a príklade. Tak ich podporme, nech ich je čo najviac!“

Jos P. – „Učiteľom treba dať to, čo im v Európskej únii patrí.“

Napísali v komentároch na webe:

Scarlett T. – „Je to hnus, deti a ich rodičia sa stali rukojemníkmi nesebakritických učiteľov. Pred pár dňami im skončili zimné prázdniny, o pár týždňov im začnú jarné prázdniny, prečo na štrajky nevyužívajú tieto dni? Je január, posledné dni na opravu známok niektorých detí, opakovanie polročného učiva, vysvedčenie...a oni si dovolia nechodiť do práce?“

Linea P. – „Zo strany učiteľov je amatérske miešať hrubú mzdu s čistou.“

Чертовка – „Som úplne vedľa z masovej podpory štrajku od známych tvárí.“

Tomáš A. – „To je také smiešne, až to bolí! Naozaj chcú učiteľov a deti využívať na takéto bohapusté hry? Keď dôjde k zníženiu preferencií strany Smer-SD, tak predpokladám, že potom bude štrajk skončený.“

Yvetta T. – „Opäť sa zvolebnieva a hľadá sa blbec, ktorý začne štrajkovať. Tak to bolo v 89-tom a tak to je aj v Poľsku, Maďarsku, v Moldavsku a na Ukrajine. Potrebujú nás dostať do reťazí a mať svojich otrokov. Asi tak naleteli naši vzdelaní učitelia zbierke demokratov.“

Venco – „Keď ste sa už na to dali, je treba vydržať do úspešného konca. Väčšina učiteľov na ZŠ má plat 600 až 650 eur. Je to primeraná mzda pre vysokoškolsky vzdelaného dospelého človeka, ktorý má rodinu? Držím vám palce.“

Svoje postrehy a reakcie nám môžete posielať aj naďalej, a to na e-mailovú adresu plustip@7plus.sk.