Reklama

Štát zamenil cennú pôdu: Lukratívne pozemky za facku!

Miesto turistického biznisu: Mať vhodný pozemok pri Oravskej priehrade môže byť veľmi výnosné.

Zdroj: archív

Reklama

Ďalší škandál s pozemkami! Len nedávno sa prevalila kauza vzácneho Pečnianskeho lesa, ktorý dostala súkromná firma výmenou za obyčajný pozemok na južnom Slovensku, a najnovšie na povrch vyplával ďalší podivný kšeft.

Exkluzívne pozemky pri Liptovskej Mare a Oravskej priehrade dostali výmenou za lesy súkromníci, ktorí idú pri vode rozbehnúť biznis v cestovnom ruchu.

Lukratívne pozemky pri vodnej ploche odklepli súkromníkom Štátne lesy SR so súhlasom ministerstva pôdohospodárstva. V prvom prípade získala firma YachtPort, s. r. o., pozemok pri Oravskej priehrade s rozlohou 13 772 m2 výmenou za podobne veľký pozemok v obci Sklené.

Aj keď je už na prvý pohľad jasné, že pôda pri vodnej ploche má na základe lukratívneho umiestnenia vyššiu hodnotu, znalci ohodnotili pozemok pri Oravskej priehrade len na 5,784 tisíca eur, čo je skoro o desaťtisíc menej, ako ocenili obyčajný les, ktorý na výmenu ponúkla firma.

Podobnú politiku však štát zvolil aj pri výmene pozemku pri Liptovskej Mare s rozlohou 32 744 m2, ktorý dostalo združenie 1. Marský lodný spolok výmenou za les v obci Čebovce. Aj v tomto prípade znalec zrejme pozabudol, že pozemky sa nachádzajú pri vodnej ploche a budúcemu majiteľovi budú zarábať vďaka cestovnému ruchu.

Za pár centov

Jeden štvorcový meter pozemkov pri vode totiž znalec ohodnotil na neuveriteľných 42 a 52 centov. „To je brutálne podhodnotené. Aj keby nebol ten pozemok pripravený, vedel by som ho veľmi dobre predať. Ceny za štvorcový meter sa tu pohybujú od 40 do 100 eur,“ povedal Roman Škop z realitnej kancelárie Real Estate Brokerage.

Iný pohľad na vec majú však u ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka, pre ktorých je zrejme „les ako les“, a kde je umiestnený, ich zrejme nezaujíma. „Zámeny boli riadne posúdené ministerstvom v súlade s platnými právnymi predpismi, a keďže sú výhodné pre štát, udelilo na ne predchádzajúci súhlas,“ povedal šéf tlačového odboru u Jahnátka Peter Hajnala a bránil sa tak, že štát získal pozemky, ktoré sú výmerovo väčšie.

Dobrý biznis

Aby však toho nebolo málo, úspešné subjekty nezískali len lukratívne pozemky, ale i dobrý biznis do budúcnosti. „Spoločnosť Yacht Port, s. r. o., plánuje vybudovať multifunkčný areál vodných športov, čím prispeje k rozvoju cestovného ruchu. Občianske združenie získalo časť brehového porastu na realizáciu účelu, na ktoré bolo združenie založené, a to vodné športy, rybárstvo, turistika, cestovný ruch, ochrana životného prostredia, výchova mládeže,“ prekvapil Hajnala a doplnil, že združenie si okrem získaného pozemku vyrovnalo aj pôdu pod budovou.

Na rozdiel od ministerstva však viac k veci nepovedala úspešná firma YachtPort či združenie 1. Marský lodný spolok.

K celej kauze sme oslovili bývalého ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona, ktorý sa na prípad pozrel a považujeho ho za neuveriteľný prešľap. „Zameniť, de facto predať pozemky pri Oravskej priehrade určené na turistické a stavebné účely za túto cenu je rovnaká kauza ako Veľký Slavkov či Pečniansky les za prvej vlády R. Fica,“ myslí si Simon.