Vo verejnom záujme má byť kontrola ľudí v karanténe.  V  pôvodnom znení zákona mal mať štát prístup k tomu kto, kde, kedy,  ako a s kým cez telefón komunikuje. V pozmeňovacom zákone, ktorý dnes schválili bude Úrad verejného zdravotníctva získavať len lokalizačné údaje. Pozmeňovací návrh, ktorý využívanie plošných metadát obmedzil podal podpredseda parlamentu Juraj Šeliga. O tom, prečo je zber metadát problém, sme sa rozprávali  s bezpečnostným analytikom Jurajom Zábojníkom. 

Premiér Igor Matovič chce začať používať metadáta týkajúce sa pohybu občanov. Ako tento pomerne zásadný krok vnímate vy?

Dôležité je ako bude pokračovať vývoj. Či sa bude problém nákazy vyvíjať do širokých a tragických rozmerov ako v Taliansku, alebo sa situáciu podarí stabilizovať. Ak sa nepriaznivý vývoj zastaví, tak je určite na mieste zvážiť, či je treba pristúpiť k takémuto kroku. Pretože aj ministerka spravodlivosti sa vyjadrila, že to je zásah do slobôd občanov a treba to primerane riešiť.

Prečo to z vášho pohľadu môže byť problém?

V poslednom období sme zistili, že nie sme dostatočne odborne fundovaná a morálne prispôsobená spoločnosť, aby sme takýto typ materiálu dokázali zveriť do rúk politikom. Máme veľmi zlé skúsenosti, že sa tu zneužívala moc a politici boli v područí mafie. Dôkazom toho je aj objednávka vraždy novinára a jeho snúbenice.

Čoho sú tieto posledné udalosti dôkazom? 

Ukázali nám, že moc je zneužiteľná a politici neboli dostatočne odborne fundovaní a morálne čistí aby nám dokázali garantovať, že takýto materiál o občanoch nebude zneužitý. V súčasnosti som sám šokovaný, že jedna z troch najdôležitejších osôb v štáte bude podľa uverejnených informácii v médiách o jej osobe takto toxická. Hovorím to s plným presvedčením, nakoľko sa 40 rokov venujem bezpečnostnej politike a zodpovedal som za iné svetové osobnosti ako bol  pápež Ján Pavol II, americký prezident Jimmy Cartera. Problém pritom nespočíva len v akejsi fotografii z Kuby. Sú toho plné internetové servery.

Na snímke predseda politickej strany Sme rodina Boris Kollár počas rozhovoru.
Na snímke predseda politickej strany Sme rodina Boris Kollár počas rozhovoru.
Zdroj: MARTIN DOMOK

Myslíte si, že Slováci sú natoľko gramotní, že si uvedomujú, čo sú metadáta?

Určite nie. Myslím si, že 80 % národa si kopu vecí neuvedomuje. Predminulý rok som rozprával s 18 600 občanmi 1276 hodín po celom Slovensku a mám svoju skúsenosť a obraz o ktorom mnohí ani netušia. Je to bohatá skúsenosť a preto si dovolím povedať, že si ani neuvedomujú, čo sa tu momentálne deje. Musia viac premýšľať a zaujímať sa, lebo budú neustále zneužívaní.   

Nemala by za takýchto okolností (a predpokladu, že sme demokratická krajina), o tejto téme prebehnúť s verejnosťou diskusia?

Samozrejme, že áno. Sú dve veci: Dodržiavanie zákonov, ktoré by mali v spoločnosti platiť a politici by si ich mali uvedomovať. Potom sú situácie, kedy je mimoriadna situácia podobná skoro vojnovému stavu a tieto veci sa nedodržiavajú, stierajú sa základné práva a všetko je tolerované. Nastupuje armáda, ktorá riadi všetky zložky a mení sa režim. My v takomto režime zatiaľ nie sme. Neznamená to, že keď ide maďarská armáda obsadzovať strategické podniky, tak by to malo nastať aj na Slovensku, lebo tá situácia taká nie je. Ak si niekto myslí, že pod hrozbu Koronavírusu sa schová všetko, tak sa mýli. Toto je veľmi tenký ľad a karty sa zvyknú otočiť.

Niekoľko odborníkov upozornilo, že pán Matovič má určité autoritárske tendencie. Kde máme záruku, že by monitorovanie pohybu skončilo len pri nakazených ľuďoch?

Pán premiér Matovič nemá na výber a musí konať. Potrebuje teraz kvalifikovaných odborníkov, ktorí majú za sebou príbehy skúseností a musia mu pomôcť. Takých čo vedia o čom hovoria, kým ostatní hovoria len to, čo vedia. Ešte k tomu monitorovaniu ľudí: Ak by došlo k tomu, že by boli sledovaní aj ďalší ľudia, ktorí nie sú nakazení, zneužilo by sa to, tak to by bol veľký problém. Aj sledovanie nakazených ľudí je diskutabilné, ale ak to vláda prijme, tak je to ako nariadenie a to treba rešpektovať rovnako ako povinné nosenie rúška. Samozrejme, že je neprípustné, aby sa to zneužilo. Ako som už uviedol, zneužitie jednotlivcom štátnej inštitúcie musí byť tvrdo trestne stíhané. Na toto by mal pán Matovič dať veľký pozor. Ak to nenastane budem prvý, kto bude na to poukazovať.

Analytik Juraj Zábojník: Je to obrovské riziko
Analytik Juraj Zábojník: Je to obrovské riziko
Zdroj: TA3