Správanie niektorých poslancov vzbudzuje obavy o ich mentálny stav: Budú povinné psychotesty?
5. 12. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:37)

Zdroj: SITA
Posledné roky v najvyššej politike ukázali, že viacero zástupcov ľudu sa nevie správať a ich konanie často vzbudzuje otázniky. Poslanci parlamentu by mali byť výkladnou skriňou krajiny, čo sa týka správania a odbornosti, no realita býva vo viacerých prípadoch opačná.
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: MATEJ KALINA
Galéria k článku
Aj preto sa opakovane diskutuje o možnom sprísnení podmienok na výkon mandátu poslanca Národnej rady (NR) SR.Po každých parlamentných voľbách zasadne do lavíc v NR SR 150 nových poslancov. Desiatky z nich sú nováčikmi, iní zasa ostrieľanými zákonodarcami, ktorí absolvovali už viacero volebných období. Faktom však je, že podmienky na to, aby sa ktokoľvek mohol stať poslancom parlamentu, nie sú veľmi prísne.
Podľa zákona potrebuje kandidát dovŕšiť vekovú hranicu 21 rokov, nesmie byť právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin a byť pozbavený spôsobilosti na právne úkony. Ak sa niekto do vysokej politiky dostane, jeho následná zodpovednosť je veľká, pretože je pod drobnohľadom médií a občanov, o ktorých kvalite životov rozhoduje.
Známym príkladom je Igor Matovič, ktorý v parlamente už roky nekontrolovateľne chrlí vulgarizmy, v septembri 2012 ako opozičný poslanec priamo v parlamente dokonca vysypal injekčné striekačky na vtedajšieho kolegu z opozičných lavíc Martina Poliačika. Matovičovi sa totiž nepáčilo, že Poliačik sa priznal k užívaniu tvrdých drog a čistý heroín prezentoval ako neškodný.

Pri aktuálnej diskusii o zmene volebného systému líder Obyčajných dourážal obyvateľov Slovenska, keď tvrdil, že sú okresy, kde volili, volia aj budú voliť debilne. Vzápätí sa pokúsil vyprovokovať poslanca Jána Mažgúta (Smer), keď ho pred kamerami nazval „čur*čikom".
Najnovšie úlety oživili diskusie o sprísnení podmienok získania mandátu poslanca NR SR. Najčastejšie sa hovorí o zavedení psychotestov. „Ono sa o tom debatuje dlhé roky, možno je to také zbožné želanie, aby poslanci ukázali výšku svojho IQ aj celkový zdravotný stav. Hovorí sa, že na verejnú funkciu by človek mal byť fyzicky aj psychicky pripravený. Ale ústava hovorí jasne, kto môže kandidovať, jasne vymedzuje kritériá, ktorými sú vek a bezúhonnosť,“ vysvetlil politológ Radoslav Štefančík dôvody, prečo nie je možné podrobiť poslancov psychotestom.

Navyše v prieskume z mája tohto roka vyplynulo, že iba 14 percent respondentov si myslí, že v parlamente sedia kompetentní a vzdelaní zástupcovia ľudu. Naopak, až 80 percent je presvedčených, že tam sedí „hotová katastrofa“ alebo inými slovami „spoločnosť bez praktických skúseností a vzdelania na to, aby vôbec mohli schvaľovať zákony“.

Aj keď podľa názoru mnohých patrí Matovič azda k najhorším príkladom toho, ako sa verejný funkcionár správať rozhodne nemá, v histórii slovenského parlamentarizmu šokovalo aj správanie iných politikov. Hulvátskými a zjavne málo príčetnými prejavmi sa blysol napríklad bývalý šéf národniarov Ján Slota. Tento rodák z Lietavskej Lúčky podobne ako Matovič nešetril na verejnosti hrubými urážkami na adresu svojich oponentov. Neskrýval ani to, že Maďarov nemusí. Snáď najznámejším je jeho vyhlásenie „my pôjdeme do tankoch a zrovnáme Budapešť“, ktoré zaznelo na mítingu HZDS 5. marca 1999. Slota to na hulváta dával pomerne často a mnohí to spájali aj s jeho záľubou si vypiť.
Aj expremiér Vladimír Mečiar dokázal vybuchnúť do nepríčetnosti. „Počúvaj, ešte raz sa ma to opýtaš, takú ti je.nem, že sa nespamätáš!“ vyrútil sa na televízneho redaktora po otázke, kde vzal na vilu Elektra. A veru veľa nechýbalo, aby Mečiar reportéra nezbil. Prípadov politikov, ktorý z rôznych dôvodov totálne vybuchli, bolo v minulosti, bohužiaľ viac, ale incidenty a bizarnosti na pravidelnej báze prišli do parlamentu s Matovičom. Ešte ako poslanec SaS si vyslúžil v auguste 2010 od bývalej podpredsedníčky NR SR Anny Belousovovej facku. Jednoducho mu vylepila, lebo bol arogantný a nazval ju Ančou. „Ak má niekto medzery vo výchove a nevie, ako sa má správať, ja sa nedám ani urážať, ani oslovovať tak, ako si myslí pán Matovič. Ja som mu vysvetlila určitou formou, ako sa k dáme chovať. Je celý, nepoškodený, žiadna prehnaná forma to nebola," povedala vtedy Belousovová.

Čo si o prípadnom sprísnení podmienok pre zisk poslaneckého mandátu, napríklad povinnosti, aby volení poslanci absolvovali psychotesty, myslia samotní politici? „V parlamente je jeden celkom zjavný psychopat, Igor Matovič. Je veľkou politologickou otázkou, či kvôli jednému Matovičovi spochybňovať a dehonestovať celý parlament. Jednoduchšie by bolo, keby sa pacient konečne dostal do ústavnej liečby, uľavilo by sa aj jemu, aj jeho okoliu, aj celému Slovensku," reagoval pre Plus JEDEN DEŇ podpredseda NR SR Ľuboš Blaha (Smer).
V podobnom duchu pre náš denník reagovala aj politička SaS Jana Bittó Cigániková. Tiež pripomenula meno lídra koaličnej strany, zavedenie povinných psychotestov pre volených zástupcov ľudu si však predstaviť nevie. „Síce by to zaručene zbavilo krajinu Matoviča, ale zároveň by to vytvorilo priestor na ovplyvňovanie výsledkov demokratických volieb. Oveľa radšej by som bola, keby konečne voliči prestali do parlamentu posielať bláznov a prípadne politikov, čo rozdávajú peniaze pracujúcich, pričom cestou veľká časť skončí v ich vreckách," reagovala opozičná poslankyňa NR SR.
Prečítajte si tiež: