Do sporu medzi Lipšicom a Žilinkom vstúpila Mišíková: JEJ slová jedného z nich úplne DORAZIA!
29. 4. 2021, 6:00 (aktualizované: 29. 4. 2021, 7:10)

Generálny prokurátor Maroš Žilinka (50) rázne zasiahol do sporu okolo väzby obvineného v kauze Judáš Jozefa Reháka. Odniesol si to prokurátor Peter Kysel (49), ktorému trvalo až 57 dní, kým Rehákovu žiadosť o prepustenie z väzby preskúmal a predložil Špecializovanému trestnému súdu (ŠTS). Situácia sa skončila až na Najvyššom súde (NS), ktorý pustil Reháka na slobodu aj pre naťahovanie procesu.
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Galéria k článku
Kyselovo pomalé konanie nasrdilo Žilinku natoľko, že voči nemu podá návrh na disciplinárne konanie! Dôvodom má byť porušenie povinností prokurátora. „Nečinnosť prokurátora pri vybavovaní žiadosti obvineného o prepustenie z väzby na slobodu po obdobie takmer dvoch mesiacov považuje generálny prokurátor za závažnú,“ povedal hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan s tým, že pasívny prístup prokurátora je zjavné rezignovanie na zákonnú povinnosť vybavovať väzobné veci prednostne a urýchlene.

Ešte pred Žilinkom sa na problém pozrel špeciálny prokurátor Daniel Lipšic (47), ktorý taktiež chybu videl. Svojho podriadeného však obhajoval zaneprázdnenosťou: „Kysel mal v tom čase enormný nával iných trestných vecí. V tejto trestnej veci boli robené úkony bez prieťahov.“ Lipšic tak situáciu vyriešil iba pohovorom.
Rehák požiadal o prepustenie z väzby 28. januára. Kysel žiadosť preskúmal, nebol s ňou stotožnený a až 26. marca predložil sudkyni ŠTS Pamele Záleskej žiadosť obvineného. Sudkyňa Reháka ponechala vo väzbe s tým, že omeškanie nie je dôvodom na prepustenie z väzby. Trojčlenný senát NS v pomere 2:1 však jej rozhodnutie zrušil. „Najvyšší súd vyhovel sťažnosti obvineného Jozefa R. a prepustil ho z väzby na slobodu, pretože dôvod na ďalšie trvanie väzby pominul,“ informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.
Zdroj: Jaroslav Novák
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Kysel počas brífingu Úradu špeciálnej prokuratúry k informáciám, ktoré bolo možné poskytnúť v aktuálnom štádiu prípravných konaní, k trestným veciam tzv. Božie mlyny, Očistec, Babylon a Judáš. V Pezinku 29. januára 2021.
Kyselovi môže v disciplinárnom konaní hroziť napríklad zníženie platu o 15 percent na tri mesiace. Najvyšším trestom je zbavenie funkcie prokurátora. Právnik a poslanec SaS Alojz Baránik (66) je však zásadne proti trestu: „Žilinka do toho nevidí tak ako Lipšic. Ten je Kyselov nadriadený.“ Podľa Baránika Lipšic aj dobre zdôvodnil vyriešenie situácie, keďže Kysel je zaneprázdnený a ÚŠP poddimenzovaný: „ÚŠP nie je z minulosti nastavený na to, aby stíhal veľké ryby, ale na parádu. Neviem o jedinej veci, ktorú Žilinka urobil, aby sa táto vec zlepšila. Čo by sa stalo, keby teraz Kysel Žilinkovi povedal, že ,keď si myslíš, že to nerobím dobre, tak sa na to vykašlem a idem robiť advokáta´? To by sa Ficovi veľmi páčilo. Jedného by mali vybaveného.“ Spomedzi politikov práve Fico najviac kritizoval Kyselovu údajnú nečinnosť v prípade Reháka.
Rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská (53) si, naopak, myslí, že 57 dní je priveľa: „To je veľmi dlhý čas. Neobstojí argument, že prokurátor má toho veľa. Keď obvinený požiada o prepustenie z väzby, má sa podľa zákona okamžite konať. Aj vzhľadom na ľudské práva.“ Podľa Kurilovskej sa Žilinka rozhodol správne, keď dal vec riešiť disciplinárnej komisii, ktorá rozhodne, ako ďalej.

Zaujímavý názor zdieľa aj bývalá elitná prokurátorka, dnes uznávaná advokátka Eva Mišíková, ktorá však použila o dosť ostrejšie slová. Jej reakciu si prečítajte v našej galérii v komentári pod jej fotkou.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Uznávaná právnička a bývalá prokurátorka Eva Mišíková.
Na prieťahy prokuratúry – aj keď iného charakteru – sa v minulosti sťažoval aj advokát štátnej extajomníčky Moniky Jankovskej (50) Peter Erdös: „Zo 130 pracovných dní sa asi 100 dní nevykonal žiadny vyšetrovací úkon. Napriek tomu prokurátorka v návrhu na predĺženie lehoty trvania väzby poukazovala na to, že musíme predĺžiť väzbu, pretože nestihli vykonať potrebné dôkazy.“
Práve v tohtoročných februárových voľbách na špeciálneho prokurátora bol Kysel jedným z protikandidátov Lipšica. Transparency International Slovensko (TIS) vtedy na ňom videla veľa dobrého, ale aj chyby: „Kyselovi pri verejnom vypočúvaní chýbal systémovejší pohľad na inštitúciu, aby sa v nej zneužitie moci už nemohlo zopakovať.“ Najsilnejším momentom Kysela počas vypočúvania bolo podľa TIS jeho hodnotenie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika (59).