Reklama

Na Špeciálnom súde pracujú alkoholici a narkomani. Harabin sa rozhovoril o svojej kandidatúre

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Prezidentské voľby 2024: Ako Harabin zamieša kartami? S prostou matematikou si nevystačíme
    Reklama

    Ani prezidentská kampaň v roku 2024 sa nezaobíde bez Štefana Harabina (66). Prieskumy ho síce neradia medzi favoritov na funkciu hlavy štátu, karty však môže miešať medzi konzervatívnymi voličmi. Hovorí, že zabojuje o polovicu voličského elektorátu a sústrediť sa chce na ochranu tradičnej rodiny.

    Toto je vaša druhá kampaň v rámci prezidentských volieb. Vtedy ste skončili tretí so ziskom vyše 14 percent, aké šance si dávate teraz?
    - Mimoriadne vysoké. Veď zoberte, ja som bez jediného bilbordu mal takmer 15 %. A v tom čase bol kandidátom ešte aj Kotleba, ktorý získal 10 %. Voliči nemôžu voliť ultraliberálneho kandidáta, ktorým je aj Pellegrini. Ale poviem vám iný závažný moment. Pred 5 rokmi alternatíva mala silu, dajme tomu 20 %, ale teraz na podklade alternatívy Fico s Dankom postavili národno-vlasteneckú vládu, takže alternatíva má silu minimálne 50 %. Ale mňa mainstream blokuje.

    Vaším útočiskom je teda stále alternatíva?
    - Nie. Ja som konzistentný. Prezentoval som svoje názory dávno. Aj keď sa rušila amnestia a tak ďalej. Čo všetci dnes priznávajú, že amnestia sa rušiť nemala. Čiže v tomto smere som hosťom všetkých alternatívnych médií – Zem a Vek, Info vojna, Televízia Slovan, Slobodný vysielač.

    O akého voliča idete zabojovať?
    - Mojimi voličmi sú voliči ĽSNS, Republiky, Komunistickej strany, SNS, Smeru. Som jednoznačne vyhranený v tom smere, že som proti propagácii a šíreniu ideológie LGBTI, pretože táto jednoznačne rozkladá našu rodinu, rod a národ a tým likviduje štát a nie je predpokladaná v našej ústave. Ako prezident by som teda okamžite vypovedal Istanbulský dohovor, ktorý má vo svojom základe ideológiu LGBTI, ktorá nie je prípustná.

    Dohovor však nebol ratifikovaný.
    - Ale nebol vypovedaný. Tam je veľký zradcovský moment zo strany Zuzany Čaputovej, pretože ultraliberáli a progresívci čakali, že obsadia parlament väčšinovo a budú mať  90 hlasov. Vtedy by otvorili túto otázku a dali by súhlas na ratifikáciu, preto ho treba okamžite bez diskusie vypovedať, pretože bez diskusie bol podpísaný aj pani Žitňanskou v roku 2011. Som nositeľom mierovej zahraničnej politiky, jednoznačne som proti dodávkam zbraní na Ukrajinu. Som za zrušenie všetkých protiruských sankcií, pretože v tom Únia aj naši ústavní činitelia, keď hlasovali za sankcie, vrátane pána Pellegriniho, porušovali našu ústavu aj zmluvu o fungovaní EÚ.

    Ak by ste sa prebojovali do druhého kola, kto by bol pre vás lepším súperom? Korčok alebo Pellegrini?
    - To je jedno, pretože oni obidvaja sú ultraliberáli a majú rovnaké programové postoje. Oni sú úplne rovnakí, to sú siamské politické dvojčatá. Vnútropoliticky aj zahraničnopoliticky, tak ako niekedy Šefčovič a Čaputová.

    Aký bude váš prvý krok k zmierneniu polarizovanej spoločnosti?
    - Prvý krok z hľadiska dodržiavania ústavy je vypovedanie Istanbulského dohovoru, pretože bol bez diskusie prijatý a bez diskusie ho treba vypovedať, pretože rozkladá rodinu. Čo rozkladá rodinu, tak polarizuje spoločnosť.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Karty na stôl so Štefanom Harabinom: Nemám problém stretnúť sa s Vladimirom Putinom

      A čo hovoríte na pripravované zmeny sadzieb pri trestných činoch?
      - Ako sudca vám poviem jednu vec. Sadzby sú dôležité, ale nie sú podstatné. V Rakúsku máte v trestnom zákone sadzby od jedného do šestnásť rokov. Z hľadiska rozhodovacieho procesu a primeranosti uloženosti trestu vždy je najdôležitejší prvok sudcu. Sudca, keď je odborne kvalifikovaný a nie je politicky vydieraný ako sudcovia špeciálneho súdu (Špecializovaný trestný súd – pozn. red.), ktorí sú narkomani, alkoholici a viacerí odborne nespôsobilí, sú potom politicky vydierateľní. Za 150-tisícovú korupciu potom dávajú podmienky a za 5 balíčkov kávy dávajú 5 rokov nepodmienečného trestu. Čiže nie sú dôležité trestné sadzby. Sadzba dostane svoju realizáciu v rozpätí, ktorú má prostredníctvom sudcu, ktorí zohľadňuje všetky okolnosti spáchania skutku.

      Vláda navrhuje zrušiť ÚŠP, ale vy sa často vyjadrujete kriticky aj na adresu Špecializovaného trestného súdu...?
      ​- Ten mal byť zrušený okamžite na prvom rokovaní parlamentu v super rýchlom konaní, pretože je neústavný a keď trvá neústavnosť čím dlhšie, tak tým horšie to je. Ústava nepozná dve kategórie súdov.

      Prečítajte si tiež: