Z opatrení, ktoré dnes schválila vláda, platí výnimka aj pre držiteľov poľovných lístkov za účelom plnenia opatrení proti africkému moru ošípaných. Informuje o tom Ministerstvo zdravotníctva na svojej stránke a tiež Slovenská poľovnícka komora na sociálnej sieti.

"Obmedzenie sa nevzťahuje na cestu na účel pobytu v prírode držiteľa poľovného lístka na účel plnenia opatrení proti šíreniu afrického moru ošípaných a cestu späť," informujú poľovníci.

Situácia s africkým morom ošípaných je na Slovensku v súčasnosti vo vážnom stave. Ochorenie je podľa SPK na území Slovenskej republiky lokalizované v Trebišove, Michalovcich, Prešove, Bardejove, Gelnici, Košiciach, Revúcej, Rimavskej Sobote, Rožňave, Detve, Starej Ľubovni, Sabinove, Stropkove, Sobranciach, Spišskej Novej Vsi, Levoči, Kežmarku, Trebišove, Veľkom Krtíši, Vranove nad Topľou, Zvolene, Lučeneci, Brezne a Poprade. "K 23. 11. 2021 bolo potvrdených 3 405 prípadov u diviačej zveri a 36 prípadov v chove domácich ošípaných a 1 vo veľkochove ošípaných," dodávajú poľovníci.

Podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR sa africký mor ošípaných prejavuje u zvierat rýchlym priebehom. Typické sú vysoké horúčky, celková apatia, slabosť, nechutenstvo, hnačky, pneumónioa a krvácaniny rôznej veľkosti a tvaru v podkoží, na slizniciach a v tkanivách rôznych orgánov. Vyznačuje sa vysokou morbiditou a mortalitou (85 až 100%). AMO sa prejavuje ako u domácich zvierat, tak aj u divej zveri. Nakazené jedince je potrebné umrtiť.

Tohtoročný lov diviačej zveri od začiatku marca do konca októbra dosiahol hranicu 45.000 kusov. Rovnaký počet sa zaznamenal aj v sezóne 2019/2020, keď poľovníci ulovili historicky najviac, až 75.000 diviakov. Informoval o tom hovorca Slovenskej poľovníckej komory (SPK) Alojz Kaššák.

Hoci sa na veľkej časti Slovenska, ktorá je zasiahnutá africkým morom ošípaných, na určitý čas nemôže loviť, alebo diviaky úplne zmizli, čísla lovu podľa neho neustále stúpajú. SPK podľa Kaššáka veľmi teší, že sú poľovníci zodpovední a štatistika lovu prekonáva rekordy. Len napríklad priemerný denný lov za posledné dva mesiace presiahol už 260 kusov diviačej zveri. Málokto si uvedomí, koľko to stojí poľovníkov námahy, hodín času i financií, aby sa im podarilo stavy diviakov znížiť.

Poľovníci sa obávali, že po zavedení lockdownu budú musieť s lovom nakazenej zveri prestať, no podľa najnovšej vyhlášky im bola udelená výnimka.

Na Slovensku bude od štvrtka počas najbližších dvoch týždňov platiť lockdown. Znamená to zatvorené reštaurácie, kaviarne, obchody (okrem tých základných ako potraviny, lekárne či drogérie), zákaz navštevovať športové podujatia alebo organizovať večierky. Rozhodla o tom v stredu vláda.

Anketa
Čo si myslíte o zavedení dvojtýždňového lockdownu?