Šou veľká, no výsledok nulový! Akcia namierená proti migrácii sa podľa odborníkov minula účinku
2. 11. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:33)

Zdroj: EMIL VAŠKO
Na slovensko-maďarskej hranici pri obci Čunovo sa v pondelok večer uskutočnila akcia zameraná na zamedzenie príchodu nelegálnych migrantov. Prítomní boli minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) aj premiér Robert Fico (Smer-SD). Nakoniec nasadené policajné zložky nestretli jediného migranta.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Galéria k článku
Fico už počas predvolebnej kampane často kritizoval úradnícku vládu Ľudovíta Ódora. Podľa jeho slov mala nasadiť policajtov a armádu po celej dĺžke zelenej hranice, aby tak zachytávala nelegálnych migrantov. K prvej väčšej akcii novej vlády však došlo až tento týždeň. Do akcie na vybraných miestach južnej hranice nasadili stovky príslušníkov polície, vojakov, techniku, psovodov, drony aj vozidlá s termovíziou a člny.
Pred kamery sa vládni predstavitelia postavili práve na hraničnom priechode Čunovo. „V krátkom čase sa veľmi obávame výrazného zhoršenia migračnej situácie,“ zdôraznil Fico. Opäť kritizoval prístup predchádzajúcej vlády k riešeniu situácie. V roku 2023 podľa jeho slov prekročilo hranicu vyše 46-tisíc nelegálnych migrantov. „Ľudia musia žiť pokojnejšie aj bezpečnejšie vzhľadom na to, čo sa deje vo svete,“ podčiarkol premiér.
Do akcie bolo dokonca zapojené vodné delo a pripravené boli aj kone. Tieto prostriedky sa zväčša používajú na rozháňanie veľkých davov. Nič také sa však nekonalo, pretože žiadni migranti sa neobjavili. Opozícia akciu označila za divadlo a skritizovala ju. „Nová vláda divadlom na hranici odkláňa pozornosť od čistiek v polícii,“ vyhlásila strana SASKA. Konštatovala, že hranice treba chrániť, no musí ísť o skutočnú ochranu. Jej poslanec Juraj Krúpa pri tom poukázal na dôležitosť fungovania readmisných dohôd.
Kritiku si Šutaj Eštok vyslúžil aj od lídra opozície. „Aktuálne divadlo na hranici iba mrhá financiami a ľudskými kapacitami našej krajiny. Skutočné riešenia si vyžadujú politickú odvahu a schopnosť dohodnúť sa v rámci Európskej únie,“ uviedol predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
Kritika zo strany opozície je celkom pochopiteľná. Čo však na akciu hovoria odborníci?
Podľa bezpečnostného analytika Tomáša Beňušku je jasné, že akcia stála štát nemalé peniaze. „Neviem, odkiaľ čerpali informácie o tom, že očakávajú veľkú vlnu práve v túto noc, ale evidentne sa to celkom minulo účinku,“ konštatoval v reakcii pre spravodajskú RTVS 24. Beňuška si myslí, že ide skôr o politiku a pokus ukázať voličom novej vlády, že niečo robí, aj keď ide podľa neho o „prázdne akcie“. Prostriedky, ktoré sa pri akcii použili, ako napríklad drony či kamery s termovíziou, by mohli mať účinok. Slovensko by však muselo čeliť oveľa väčším vlnám prichádzajúcich migrantov.
Desať občianskych, cirkevných a akademických organizácií, ktoré pomáhajú ľuďom v migračnej situácii, zároveň vyzvalo na humánne a dôstojné zaobchádzanie s cudzincami a rešpektovanie ich základného práva. Pripomenuli, že si nie sú vedomé žiadneho trestného činu zo strany migrantov, ktorí od začiatku roka prešli územím Slovenska.

Matúš Šutaj Eštok však na sociálnej sieti napísal, že akcia splnila účel. „Vyslali sme jasný signál, že Slovensko nie je tranzitnou krajinou a svoje hranice si vieme ochrániť. Ďakujem všetkým policajtom, čo si neváhali splniť svoju povinnosť,“ povedal.
„Akcia dala jasne najavo nelegálnym migrantom, ale najmä prevádzačom, že slovenská migračná politika sa jasne mení a nelegálni prevádzači nemajú na Slovensku priestor, aby si robili svoj biznis,“ vyhlásil minister vnútra. Dočasne poverený šéf polície Rastislav Polakovič dodal, že doteraz polícia neorganizovala akciu v takom rozmere ako počas pondelkovej noci. Priblížil, že dve skupiny nelegálnych migrantov spozorovali policajti v okresoch Lučenec a Veľký Krtíš. Podľa jeho slov sa však otočili a išli preč, keď videli nasadené sily.