Ministerstvo financií na čele s Eduardom Hegerom rozkázalo šetriť. Škrty sa však netýkajú len ministerstiev, ale aj inštitúcií, ktoré pod ne spadajú. Výnimkou nie sú ani vlajkové lode slovenskej kultúry - Slovenské národné divadlo (SND), Slovenská filharmónia, ale aj Slovenská národná galéria. Hrôzostrašnú predpoveď vyslovil len pred pár dňami aj poverený generálny riaditeľ SND Peter Kováč. Podľa neho, ak by sa rozpočet znížil o spomínaných desať percent, divadlo by musela opustiť až tretina jeho zamestnancov.

Hrať by chceli, ale zrejme nebude za čo

Jeho slová potvrdil aj riaditeľ operného súboru Rastislav Štúr, ktorý sa vyjadril, že s nulou na konte sa tvoriť nedá. Divadlu situáciu komplikuje aj skutočnosť, že navzdory tomu, že sála Opery a Baletu SND disponuje 900 miestami a sála Činohry SND disponuje 600 miestami, divadlo môže mať maximálne 500 ľudí v sále. Od tohto počtu musí samozrejme odrátať účinkujúcich a v prípade hudobno-dramatických produkcií aj orchester. Momentálne by tak pre Slovenské národné divadlo bolo výhodnejšie nehrať vôbec. 

Jeho slová doplnil manažér operného štúdia a lektor dramaturgie Marek Mokoš. V súčasnosti je na konte štúdia, ktoré dáva šancu mladým slovenským talentom, nula eur. "Ministerstvo kultúry zatiaľ nereagovalo ani na jeden zo zaslaných emailov, ani na výzvu na osobné stretnutie," vyjadril sa Mokoš pred médiami. 

Zmena sa udiala aj v Činohre SND, ktorú dočasne vedie dramaturgička Miriam Kičiňová. Uviedla, že svoju víziu predstavovať nebude, nakoľko dokončuje predstavy svojich predchodcov Generálneho riaditeľa (GR) Petra Kováča, ktorý šéfoval aj činohre, ale aj Michala Vajdičku. 

Riaditeľ Baletu SND a nemiestny humor

Zatiaľ čo poverený GR Peter Kováč, ale aj ďalší riaditelia sa snažia o pozitívny prístup, vedenie prvej baletnej scény rezignovalo nielen na aktuálne témy, ale na adekvátnu komunikáciu určite. Svojmu výstupu dal korunu riaditeľ baletu Jozef Dolinský, keď na otázku, ktorá sa týkala baletnej sezóny reagoval poznámkou, či chce redaktorka počuť vtipnú glosu. Keď sa vyjadrila, že nie, ale rada by počula odpoveď, šéf Baletu SND jej odpovedať odmietol. Predstavil pritom dva tituly, ktoré baletný súbor obnoví a jednu premiéru baletu Popoluška, ktorú pre pandémiu nemohli uviesť v minulej sezóne. 

Na stanovisko ministerstva kultúry čakáme.