Šokujúce výsledky prieskumu ADVOKÁTOV! NEZÁKONNÉ DONÚTENIE je bežnou praxou NAKA?
17. 9. 2021, 10:50 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:44)
To vážne? Prieskum Slovenskej advokátskej komory (SAK), ktorý nebol doteraz zverejnený doslova šokuje. Podľa jeho výsledkov je totiž nátlak zo strany polície bežnou praxou! Čo ešte prezradili advokáti?
Zdroj: archív
Zdroj: TASR - digitálne upravené
Zdroj: facebook/policiasr
Galéria k článku
Slovenská advokátska komora (SAK) realizovala interný prieskum týkajúci sa zákonnosti postupov orgánov činných v trestnom konaní (OČTK), teda polície a prokuratúry. Svoje otázky kládla tak, aby zistila akú skúsenosť majú obhajcovia s orgánmi činnými v trestnom konaní (OČTK).
Prieskum ukázal, že až 72 percent opýtaných obhajcov uviedlo, že nezákonné donútenie je bežnou praxou orgánov činných v trestnom konaní. Len 28 percent sa vyjadrilo, že sa s praktikami nezákonného donútenia nestretli. Advokáti sa vo veľkej miere stretli aj s tým, že ich klientom boli ponúkané určité výhody, napríklad vylúčenie na samostatné konanie, prepustenie z väzby a iné, ak poskytnú výpoveď, ktorá bude usvedčujúcim dôkazom proti inej osobe. Advokáti sa dokonca stretli aj s nátlakom, aby ukončili obhajobu klienta, alebo s nátlakom na klienta, aby ukončil spoluprácu s advokátom.
Respondenti mali odpovedať aj na otázku, v prípade ktorého pracoviska NAKA mali skúsenosť s nezákonným donútením a v akej intenzite. Nezákonné donútenie označilo najviac respondentov v prípade odboru NAKA Bratislava a odboru NAKA Západ. Obhajcovia mali odpovedať aj na to, či majú skúsenosť alebo vedomosť o tom, že bez upovedomenia obhajcu príslušníci OČTK navštevujú obvinených vo väzbe. 56% respondentov potvrdilo, že má takúto skúsenosť alebo vedomosť. Návštevy vykonávali najčastejšie operatívni príslušníci polície, druhý najvyšší počet uvedení mali vyšetrovatelia.
"Výsledky prieskumu sme v máji 2021 predložili príslušným osobám – ministerke spravodlivosti, generálnemu prokurátorovi, ministrovi vnútra a policajnému prezidentovi. Aj napriek prísľubu, že sa vecou budú príslušné orgány zaoberať, sme k dnešnému dňu nedostali žiadnu odpoveď. Výsledky prieskumu preto zverejňujeme a poskytneme ich aj pracovnej skupine zriadenej vládou," uviedla Slovenská advokátska komora.
Na záver mali advokáti možnosť doplniť komentár alebo ďalšie postrehy k problematike. Medzi inými sa zmienili o tom, že majú vedomosť o viacerých takých kolegoch, ktorí v snahe odstaviť ich z prípadu boli účelovo kompromitovaní. Iní naopak poznamenali, že OČTK opustili prvky kriminalistiky a „vyšetrujú” už len na základe spolupracujúcich obvinených (tzv. kajúcnikov). „V právnom štáte je nemysliteľné, aby operatívni pracovníci PZ (NAKA) chodili za advokátmi obvinených a žiadali ich o spoluprácu, resp. aby advokáti presviedčali svojich klientov (obvinených) na spoluprácu s políciou, čo sa v poslednej dobe deje zo strany operatívnych pracovníkov PZ (NAKA) úplne bežne,“ uviedol jeden z respondentov prieskumu.